"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Maailma Kaubandusorganisatsiooni juht hoiatas üleilmse majanduslanguse eest (0)
27. september 2022
Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) juht Ngozi Okonjo-Iweala. Foto: Scanpix

Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) juht hoiatas teisipäeval, et maailm liigub mitme kriisi kokkusattumise tõttu majanduslanguse poole, ja kutsus võtma kasvu taastamiseks radikaalseid meetmeid, vahendab BNS.

Venemaa kallaletung Ukrainale, kliimakriis, toidu- ja energiahindade järsk kasv ning COVID-19 pandeemia on loonud tingimused üleilmse majanduslanguse puhkemiseks, ütles WTO peadirektor Ngozi Okonjo-Iweala.

“Üleilmne majanduslangus, arvan, et selle poole me liigume. Kuid samas peame hakkama mõtlema taastumise peale. Peame taastama kasvu,” ütles ta WTO iga-aastase avaliku foorumi algul Genfis.

Ta märkis, et nii Maailmapank kui Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) on langetanud maailma majanduskasvu prognoosi ja kehvemapoolsed on ka kaubandusnäitajad.

“Meil on julgeolekušokid, kliimašokid, energiašokid, toiduhinnašokid ja kõik see tabab riike üheaegselt, seega ei saa me lubada äri jätkumist vanaviisi,” ütles ta.

Nigeeria endine rahandus- ja välisminister märkis, et keskpangad on keerulises olukorras ja nende valikuvariandid piiratud.

“Keskpankadel ei ole eriti muid valikuid, kui (rahapoliitikat) karmistada ja intressimäärasid tõsta. Kuid selle tagajärjed arenevatele turgudele ja arengumaadele on üpriski rasked, sest intressimäärad tõusevad ka nende jaoks,” lausus ta.

“Arenenud riikides toimuv mõjutab nende võlakoormat, mõjutab seda, kui palju nad võla teenindamise eest maksma peavad, mõjutab kapitali voolamist nende majandustest tagasi arenenud riikidesse.”

“Kuid ma arvan, et keskpankadel ei ole hetkel muud valikut, kui tegutseda, sest inflatsioon annab vaestele äärmiselt ränga hoobi.”

Ta rõhutas, et keskpangad peavad välja selgitama, kas inflatsiooni põhjustab tugev nõudlus, või on hinnakasv seotud strukturaalsete probleemidega pakkumise poolel.

Okonjo-Iweala sõnul on tema prioriteet toidujulgeoleku tagamine, misjärel on küsimus ligipääsus energiale.

“Toidupuuduse väljavaade on see, mis mind murelikuks teeb,” ütles ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.