"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
video Tallinna vanim kabeõpetaja: pean oluliseks vaimset ja füüsilist tasakaalu - kabetamise kõrvale tee füüsilist trenni (0)
27. september 2022

“Kabe ajab mind vaimustusse,” ütles Nõmme kabeklubi juht ja treener Heinar Jahu, kes mängis parasjagu 8-aastase õpilasega kabet. “Meie mängime Vene kabet – see on väga hea ja arendav.”

Kabe on Eestis erakordselt populaarne mäng. Sellest oskusest on lõpuks kasu igal elualal, miks see nii on ja kuidas on kabe sedavõrd populaarseks saanud. Teie ees on Eesti kabe grand old man Heinar Jahu.

Heinar Jahu (89) on kabe grand old man, tunnustatud Eesti kabetaja ja erakordne aktivist. Lisaks on ta Nõmme kabeklubi üks asutajatest.

Kabeõpetaja on tulnud nooruspõlves maadluses meistriks ja teinud mehetegusid ka poksiringis. „Maadluses tulin hõbemedalile Eesti noorte meistrivõistlustel, aga poksis olin Kohtla-Järve noortemeister,” kirjeldas ta. “Võistlesin isegi ka Eesti meistrivõistlustel, kus loosi tahtel läksin vastamisi eelmise aasta meistriga. Minu jaoks oli see suur võit, et ta mind knockouti ei löönud.”

Kabeni jõudsin Jahu enne füüsilist treeningut. “Ma olen pärit Lõuna-Eestist ja seal igas külas ja talus mängiti kabet,” lausus ta. “Isa tegi meile ise kabelaua ja -nupud ning nimetas seda dambretti lauaks, mis tähendab läti keeles kabe ja mis on tõenäoliselt tulnud saksa keelest damebrett. Siis me kodus mängisimegi ja sain enne kooli kabe selgeks. Koolis mängisime seda ka teiste lastega.”

Jahu on Eesti kõige pikaajalisem tippkabetaja. „Ta on võimeline täna 89-aastaselt tulema Eesti meistrivõistlustel medalile,” lausus Euroopa Kabekonföderatsiooni president (207-2021) Janek Mäggi. “Tema karjäär on olnud tugevalt üle poole sajandi. Selliseid tippsportlasi, vähemalt Eesti tasemel, ei ole.“

Kabetreeneri käe alt maailmameistriks

Kabe klubi loodi Nõmmel 1994. aastal. Tänaseks on nad end sidunud ka Nõmme huvikooliga, kus Jahu kabetreenerina töötab. Lisaks asub Nõmme kabeklubis ka maailma ainus Kabemuuseum.

„Kabemuuseum on siin tänu huvikooli direktorile Hele Leek-Amburile, kelle esivanemad olid samuti kabetajad,” märkis Jahu. “Tema leidis meile ruumi, ostis kapid ja meil ei olnud muud kui sisustada.”

Kabetreeneri käe alt on üle 40 õpilase tulnud Eesti noortemeistriks. Raido Värik ja Priit Lokotar on tulnud maailmameistriks ja Euroopa noortemeistriks.

Kadi Veski on tulnud Euroopa noorte MV medalivõitjaks.

Priit Lokotar.

„Ma pean oluliseks just füüsilist ja vaimset tasakaalu,” ütles Jahu. “Kui kabetad on hea ka füüsilist trenni kõrvale teha.”

Treeneritööd alustas Jahu 1953. aastal, kui 11. klassi õpilasena oli ta Kohtla-Järve Noorte Spordikooli suusatreener. Kohtla-Järvel oli ta ka kabetreener. Tallinnas on Jahu olnud kabetreener 1991. aastast Nõmme Lastemajas, mis hiljem liideti Nõmme Noortemajaga.”

Kabe arendab lapse mõtlemisvõimet

Lapsevanem Anu ütles, et Jahu on tore, õpetlik ja hästi juhendav kabetreener tema lapsele. “Kabest teab õpetaja loomulikult põhjalikult, aga ta on ka suur eeskuju noortele ja vanematele,” märkis ta. “Kui laps käib suurepärase isiksuse juures peale kooli mõttesporti harrastamas ja saab targemaks, siis teeb see vanema õnnelikuks.“

Anu lisas, et kabe on tema last isiksuselt muutnud. “Minu seitsmeaastane laps on üldiselt väga temperamentne ja ettevõtlik olnud, aga kui ta hakkas kabet mängima, siis märkasin, et laps hakkas süvenema ja mõtleb pikalt mitu käiku ette,” kirjeldas ema. “Kabe on lapse arengule kindlasti väga hea.”

Oleme kabejuhtimises vastutusrikastel kohtadel

Erakordne kabetreener on toonud kabe juurde palju noori. „Noori, kellest on saanud ka maailmameister nagu Raido Värik,” märkis Mäggi. “Ta on suutnud treenerina viia noori absoluutsesse tippu. Eestis on kabe erakordselt populaarne ja ma arvan, et Heinar on Nõmme klubi südamik.“

Kabetamine on Eestis väga populaarseks saanud ja sel on väga erinevaid põhjuseid. „Üks põhjus on see, et meil on olnud palju kabe entusiaste aastate jooksul,” kirjeldas Mäggi. “Aga veel olulisem on, et Eesti on olnud pikka aega maailma kabejuhtimises väga vastutusrikastel kohtadel. Euroopa kabet ja maailma kabet on Tallinnas suunatud tänaseks ligi 15 aastat ja ka praegu on mõlemas juhatuses ka üks eestlane. See on võimaldanud tuua meil tippturniire Eestisse. Eelmine aasta toimusid meil näiteks ka maailmameistrivõistlused. On vähe riike, kus kabe maailmameistrivõistlused on toimunud kaks korda.”

Mäggi lisas, et tema on mõttespordi patrioot. Minu lapsed on valinud teised huvialad, millega tegeleda, aga sport on meil alati au sees,” märkis ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.