"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Gaasimüüjad: Talvel ei pruugi gaasi kõigile tarbijatele jätkuda, jaanuarist alates võib Baltimaades olla gaasipuudus (0)
28. september 2022
Foto: Pixabay

„Talvisel perioodil ähvardab meid gaasi defitsiit. Jaanuarist alates võib Baltimaades olla gaasipuudus, sest piirkonna suured gaasi tarbivad ettevõtted alustavad taas tööd. Lisaks saadab Leedu oma ainsast toimivast suurest LNG terminalist valminud ühenduse kaudu gaasi hoopis Poola suunas,“ rääkis Riigikogu rahanduskomisjoni energia varustuskindlusele pühendatud istungil Alexela juhatuse liige Marti Hääl.

Gaasist sõltuvus on Eestis Hääle sõnul suurem kui tegelikult näidatakse. Kuigi üldises energia tarbimise mahust moodustab gaas vaid 8 protsenti, siis töötlevas tööstuses ja toiduainetööstuses on gaasi osakaal üle 50 protsendi. Samas on gaasi tarbimise vähenemise kuni kolmandiku võrra sellel aastal põhjustanud eelkõige kõrge hind. „Gaasi jätkub Eestis talvisel perioodil üksnes siis, kui kõik positiivsed stsenaariumid, eesotsas LNG laeva tulekuga Paldiskisse täituvad, ning puudujääk tekib siis, kui rakendub kasvõi üks negatiivne stsenaarium, alates külmast ilmast,“ märkis Hääl.

Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik pidas murekohaks, et gaasi ühendused teiste riikidega toimivad siis, kui olukord on meie piiridel rahulik. „Kui tekivad pinged, siis muutub pilt keeruliseks. Naabrid hakkavad ühes või teises kriisisituatsioonis varustama oma tarbijaid. Leedu on Klaipeda terminali oma huvides ümber teinud. Soome uue terminali suhtes pole samuti kindlust,“ ütles ta.

Kaasik selgitas, et praegu varustatakse end gaasiga, mis on pärit LNG-st. Venemaa gaasi enam ei tule. „Kriitilise tähtsuga küsimuseks muutub ligipääs LNG terminalile, olgu see siis Leedus või Soomes,“ rõhutas ta.

Ilma Venemaa gaasita

Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi kinnitas, et gaasi tarbimine on Eestis vähenenud kuni 40 protsenti ning selleks kütteperioodiks on gaasiga varustatus laias laastus kindlustatud. Siiski on tulenevalt maagaasi impordi lõppemisega Venemaalt oluliselt kasvanud risk, et maagaasi pole kogu tarbimise rahuldamiseks Euroopas piisavalt. Kas ning kui palju maagaasi võib puudu jääda, sõltub sellest, kui palju on võimalik Venemaa tarneid asendada teiste allikatega.

„Esimene mõju on maagaasi hinna kiire suurenemine, mis toob kaasa tarbimise vähenemise, tulenevalt maagaasi asendamisest teiste kütustega või tööstustarbijate tootmise peatamisest. Maagaasi kiire hinnatõus jõuab koheselt ka elektrienergia hinda,“ sõnas ta.

Suure maagaasi puuduse korral on võimalik ka see, et gaasielektrijaamade jaoks ei jätku piisavalt maagaasi ning tuleb piirata elektrienergia tarbimist.
Balti riigid ja Soome importisid suurema osa oma tarbitavast maagaasist Venemaalt. See import on sanktsioonide tõttu lõppenud. Regiooni gaasi süsteemihaldurite analüüsi põhiselt on ilma Venemaa impordita gaasitarbimine võimalik katta täiendava LNG terminali lisandumise korral.
Uue LNG terminali ehitamise tööd Paldiskis on praegu käimas ning plaanide järgi valmib see novembriks. „LNG terminali valmides on regiooni tarnekanalid piisavad gaasitarbimise katmiseks vajaliku gaasi importimiseks. Säilib risk LNG kättesaadavuse osas maailmaturul ning selle hind,“ sõnas Veskimägi.

Üle 100 tuhande tarbimiskoha

Rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul lepiti koalitsioonikõnelustel kokku, et Eestisse rajatakse LNG vastuvõtuvõimekus käesoleva aasta sügiseks.

„Komisjoni istungi eesmärgiks on saada selgus terminali rajamise ja gaasivarude osas. Talv on tulekul ja seetõttu peame tagama mõistliku hinnaga gaasivarustuskindluse nii kodutarbijatele kui ka meie ettevõtjatele. 75 protsendi toiduainetööstuse ja 58 protsendi rasketööstuse ettevõtetes sõltub töö jätkamine maagaasi olemasolust. Ainuüksi oma kodu kütmiseks, vee soojendamiseks ning toidu valmistamiseks kasutab Eestis maagaasi üle 100 000 tarbimiskoha,“ selgitas Kokk olukorda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid