"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Jaanus Karilaid: riigieelarvel puudub pikemaajalisem kate (0)
29. september 2022
Jaanus Karilaid Foto Mats Õun

Vabariigi Valitsuse poolt kokku pandud 2023. aasta riigieelarve on lohakalt koostatud – unustatud on ravijärjekordade lühendamine, ettevõtete ja kohalike omavalitsuste toetamine, mitmed olulised investeeringud ning mahukam erakorraline pensionitõus, ütleb Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid.

“Tänu Keskerakonna initsiatiivile on järgmise aasta riigieelarves sees lastetoetuste ja perehüvitiste tõstmine, mille nimel eelmine valitsus lõhki läks. Mitte nii suures mahus kui meie soovisime, aga tõus tuleb. Loen seda Keskerakonna töövõiduks,” lausus Karilaid. “Paraku ei ole eelarves arvestatud mitte kuidagi kohalike omavalitsuste toetamist kriisitingimustes. Aastal 2020 andis Jüri Ratase valitsus omavalitsustele kriisiabi 130 miljonit ja 2021. aastal Keskerakonna osalusega valitsus 46 miljonit eurot. Tänane valitsus toetab kohalikke omavalitsusi aga kõigest 10 miljoni euroga. See tähendab, et linnad ja vallad peavad pakutavaid teenuseid koomale tõmbama või tuleb koolimajades ja spordisaalides kütet maha keerata.”

Karilaiu sõnul üritab Kaja Kallase valitsus ajutise ja anomaalse maksulaekumise tõusu ning Eesti Energia hiigelkasumi toel luua läbimõtlemata kulutuste näol silmamoondust. “Vabariigi Valitsus on püüdnud jätta muljet, et uus riigieelarve on puhas õndsus Eesti rahvale. 25-protsendilise inflatsiooni ja Eesti rahva taskust võetud raha abil puudub riigieelarvel praeguse maksusüsteemi jätkudes pikemaajalisem kate. Kibe tõde on see, et meid ootavad lähitulevikus maksutõusud. Seda mõtet on korduvalt väljendanud ka sotside juht Lauri Läänemets,” märkis Jaanus Karilaid.

Keskerakonna aseesimees ei mõista, miks tahab valitsus loobuda mitmest Eesti inimeste jaoks vajalikest investeeringust. “Valitsus ei pidanud oluliseks jätkata Rohuküla raudtee ehitusega ja Tallinna Haigla rajamisega. Ühes sellega loobuti ka üle-eestilisele meditsiini- ja päästevõimekuse tõstmiseks mõeldud päästekopterite soetamisest. Need oleks olnud Eesti elanikele arstiabi kättesaadavuse parandamiseks asendamatud. Keskmaaõhutõrje kolme kompleksi asemel hangitakse hoopis kaks, Kaitseliit on alarahastatud ning riigimaanteede ehitamiseks lisaraha ei eraldata. Liikumisharrastuse koha pealt on eriti kahetsusväärne jalgpallihallide ehituse tühistamine,” loetles Jaanus Karilaid puudujääke.

“Elektri universaalteenust ümbritseb siiani saladuseloor ja vägisi tekib mulje, et see hind on röögatult kõrgem esialgselt kavandatust ega paku tarbijatele suurt tuge,” jätkab Jaanus Karilaid. “Rääkimata sellest, et universaalteenus ei puuduta suuri ettevõtteid, mis tähendab, et toiduhindade tõus jätkub. Mul on ääretult kahju, et valitsus on oma tegevuses nii lühinägelik ega mõelda sellele, kuidas hoida siin elavaid inimesi ja pakkuda neile elamisväärset elu.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.