"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
uuring Noored tahaksid teha keskkonnasäästlikumaid valikuid, kuid need on liialt kallid (1)
29. september 2022

Kui küsida noortelt, et mis takistab neid kõige rohkem tegema keskkonnasäästlike valikuid, siis 59% toob välja just rahapuuduse, kuna jätkusuutlikud valikud on enamasti ka kallimad. Samas veerand Eesti 15-25 aastasest eelistas sageli või iga kord siiski ettevõtet, mille toode või teenus oli konkurentidest kallim, kuid jätkusuutlikum, selgus hiljuti läbi viidud uuringust.

Konkursi Solve For Tomorrow tarvis teostatud uuringust selgus, et kuigi 59% noortest pidas peamiseks keskkonnasäästlike valikute takistavaks teguriks rahapuudust, siis põhjusest teisel kohal 12%-ga oli põhjendus, et säästvamate valikute tegemiseks puudub neil piisavalt aega, et need tegevused harjumuspäraseks muuta. Kuus protsenti märkis, et paraku ei paku ettevõtted ja organisatsioonid lihtsalt piisavalt jätkusuutlike valikuid. 

Kui noortel oleks rohkem rahalisi võimalusi ja toetust pere, tööandja, kooli, kogukonna jne poolt, siis vastas lausa 92%, et nad teeks märksa rohkem säästvamaid valikuid.

„Küsitlust näitab selgelt, et noored on vägagi orienteeritud keskkonnasäästlike valikute tegemisele, kui neile vaid selleks võimalus antaks. Sellised vastused on täiesti iseloomulikud noorematele generatsioonidega, keda seepärast tihti kutsutakse ka roheliseks generatsiooniks. Seda seepärast, et paljud nende tarbimisharjumused on mõjutatud jätkusuutlikusest. Ja neid otsuseid teevad nad tihti alateadlikult, sest nad on sünnist saati keskkonnateemas n-ö sees,“ selgitas Samsungi võistluse Solve for Tomorrow juht Egle Tamelyte. 

Solve for Tomorrow programm tahab sellel hooajal just säästlike valikute tegemist noortele lihtsamaks teha. Ja seda läbi noorte enda ideede. Nimelt oodatakse võistlusele noote ideid, kuidas lahendada erinevaid keskkonnaprobleeme, inimeste käitumist selles osas jne. Oodatakse nii tehtavaid kui ka praegu veel ebarealistlike lahendusi.

„Võistluse eesmärk ei ole luua kohe mingi reaalne toimiv lahendus, pigem otsime ideid, kuidas tehnoloogiat kasutades mingitele probleemidele üldse läheneda. Programmi jooksul õpime, kuidas ideid edasi arendada, neid esitada ning nende üle arutleda,“ selgitas Tamelyte.

Võistlusest oodatakse osa võtma 9.-12. klassi noori 3-5 liikmeliste võistkondadena. Kuni 6. oktoobrini tuleks enda võistkond ja esialgne idee kirja panna kodulehel solvefortomorrow.ee. Seejärel saavad kõik võistkonnad mentorid, kes neil aitavad ideid edasi arendada ja saab osaleda koolitustel. Võistlus kulmineerub Baltikumi vahelise finaaliga, mille auhinnafondi suuruseks on 16 000 eurot. Kusjuures möödunud aastal tõi teise koha koju just Eestis noorte võistkond.  

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

hea idee - vist rumalad
30. sept. 2022 21:51
raha eest tahavad nemad kokkuhoidu teha ? - see on ju väljaminek, mitte kokkuhoid. Soojasegaste sagaratega. Esimene kokkuhoid : aita oma vanematel, vanavanematel lund rookida ja mitte pole vaja osta dziibile sahka või mingit väiketraktorit; vahetagu oma viimase mall BMW ja muud s/a nimestikku peaks mittekuuluma - veokid, normaalseteks; mine aita puid lõhkuda kodus - pole vaja osta puulõhkumismasinat, piisab kui saag on - ühest loobu. OMNIVA taolist kokkuhoidu pole mõtet arutada - et postiljon toob lehed, teine toob reklaamid, kolmas toob kirjad , neljas toob pensioni jne., ja samas olevat kirjakasti tühjendada ei saa , need korjatakse ära ! Vaat sellise vaimsusega , ajututele ei ole mõtet ju kokkuhoidu õpetada ja kui õpetajad juba arvavad ka , et summasid on selleks vaja.... :) irw