"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
video Rahvusooper Estonias esietendub operett "Orpheus põrgus" (0)
29. september 2022

“Operetti ju peetakse selliseks kergeks žanriks ja ta peabki mõjuma kergelt ja  lõbusalt. Dialoogid vahelduvad laulunumbritega, tantsijad on laval, ka lauljad tantsivad ja lavapildid  vahelduvad.  Ma arvan, et see emotsioon on pigem midagi lõbusat ja ehk midagi sellist, mis võiks anda jõudu ka praegusel raskel ajal,” rääkis lavastaja Liis Kolle.

Rahvusooperis Estonia esietendub 30. septembril Jacques Offenbachi rütmikas ja fantaasiarikas operett “Orpheus põrgus”. Antiikmütoloogiast pärineva teemaga tuuakse 19. sajandil kirjutatud  teoses vaatajani ajatud ja üldinimlikud mured ning  rõõmud. See on kuratlik komöödia taevaliku muusikaga.

Orpheuse müüti on ooperilavadel käsitletud korduvalt, Offenbachi  operetis  on aga müüt pea peale pööratud. Seda on vürtsitatud koomiliste nüanssidega – Olümpose jumalaid on kujutatud liiderlike ja balseerunud kõrgklassina ning Orpheust ja tema naist Eurydiket abielutüdimuses vaevleva maise paarikesena. Kumbki peategelastest elab oma elu, nautides armukese seltskonda.

“Ma arvan, et iga inimene, kes saalis on,  võib väikse muigega vaadata ja tunda ära ennast erinevates elusituatsioonides. Et ahhaa, ka minul on tekkinud  selline sära erinevates elusituatsioonides,” muigas Eurydike osatäitja Kristel Pärtna.

Opereti lavakujundus on rikkalik ning kostüümides on lisaks antiikmütoloogiale palju viiteid ka popkultuurile. Sarnaselt Olümpose jumalatega on ka popmuusikas ikoone, kellele alt üles vaadatakse. Näiteks Jupiteri võimusümboliks olevad välgunooled seostusid kostüümikunstnikul David Bowie välgunoolegrimmiga albumi “Aladin Sane” kaanepildilt.

“Kreeka surematud jumalad, surematud rokikuulsused või rokijumalad. Kuidas kellelegi jaoks  ja kõik saavad omavahel kokku. Peavad seal pidu taevas või põrgus, seda me ei tea,” lisas kostüümikunstnik Reili Evart.

Kostüüme luues sai teatrist kogu kuldne kangas otsa.  Lavastuse ettevalmistusega alustati paar aastat tagasi. “Orpheus põrgus” esietendub Rahvusooper Estonias 30. septembril.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.