"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Reinsalu: Eesti loobub 1. jaanuarist Vene gaasist (0)
29. september 2022
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

Välisminister Urmas Reinsalu ütles neljapäevasel pressikonverentsil, et valitsus võttis vastu otsuse kehtestada 1. jaanuarist juriidiliselt siduv rahvuslik sanktsioon Vene gaasile, vahendab BNS.

Reinsalu märkis, et poliitilist tahet Vene gaasist loobumiseks väljendas juba sel kevadel ka eelmine valitsus, nüüd fikseeriti see aga õiguslikult siduva meetmena.

Valitsus vastu võetud määruse põhjal kehtib keeld ka seotud ülekandeteenuse osutamisele, veeldatud maagaasi impordile ning ostule ülekande- või jaotusvõrku sisestamise eesmärgil. Muul juhul veeldatud gaasi ost ja import piiratud ei ole.

Sanktsioon mõjutab välisministeeriumi teatel eelkõige Eesti gaasiettevõtjad, kelle tegevusluba annab õiguse importida maagaasi või osutada ülekandeteenust. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi andmetel on kehtivate gaasiimpordi tegevuslubadega ettevõtjaid üheksa, ülekandeteenuse osutamise tegevusluba on ühel ettevõtjal.

Kodutarbijatele ei too meede kaasa muudatust varustamises, kuivõrd alates 2022. aasta aprillist Venemaalt Eestisse maagaasi peaaegu polegi tarnitud.

Majandus- ja taristuminister Riina Sikkuti sõnul ei mõjuta sanktsioon Eesti gaasi varustuskindlust. “Gaasi olemasolu tagamiseks Vene impordi lõppemisel oleme astunud mitmeid olulisi samme, näiteks LNG terminali vastuvõtuvõimekuse loomine ja ülekandevõime suurendamine olemasolevates ühenduspunktides. Täiendavaks riskimaandamiseks oleme loonud riigi strateegilise gaasivaru Eesti Varude Keskuse juurde, lisaks on Eleringil tagatud kaitstud tarbijate varu,” tõi Sikkut välja.

Sanktsioon jõustub 31. detsembril.

Samuti on uue sanktsioonide paketi ettepanekuga välja tulnud Euroopa Komisjon, märkis Reinsalu valitsuse pressikonverentsil. “See näeb ette teatud kaupadele ekspodikeelud, samuti impordikeelud, teenuste osutamise keeldude laiendamise, laiendamise ka Donetski ja Luhanski niiöelda “rahvavabariikidele”, kohaldatud sanktsioonide laiendamise ka Zaporižžja ja Hersoni oblasti niiöelda okupatsioonivõimu tsiviilvalitsustele,” loetles minister.

Lisaks tegi komisjon põhimõttelise ettepaneku G7 kokkulepitud nafta hinnalae jõustamiseks Euroopa Liidu poolt. 

“Nüüd liikmesriigid avaldavad oma lõplikku arvamust, loodame, et see siis venitusteta peaks jõustuma,” võttis Reinsalu kokku. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.