"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Rootsi rannikuvalve avastas neljanda Nord Streami lekke (0)
29. september 2022
Rootsi rannavalve poolt tehtud foto ühest Nord Stream gaasijuhtme lekkekohast. 29. septembri seisuga on avastatud juba neli lekkekohta. Foto: Scanpix

Läänemeres Nord Streami gaasitorus on leitud juba neljas leke, teatas Rootsi rannikuvalve neljapäeval vahejuhtumite kohta, mida on seostatud Venemaa korraldatud sabotaažiga, vahendab BNS.

Varem oli Venemaalt Saksamaale suunduvates Nord Streami veealustes torudes avastatud kolm leket.

Rootsi rannikuvalve laeva kogutud andmete kohaselt on kaks leketest Rootsi ning kaks Taani majandusvööndis.

Rootsi poolel asuvad lekked paiknevad teineteisele võrdlemisi lähedal, Bornholmi saarest kirdes.

Meedia teatel avastati hiljutisim leke Nord Stream 2 gaasitorul, ent rannikuvalve seda ei kinnitanud.

Taani pool on kinnitanud lekkeid Nord Stream 2 juures, neist üks Bornholmist lõuna pool ja teine kirdes, põhja pool Nord Stream 1 gaasitoru.

Nii Rootsi kui ka Taani seismoloogiakeskused registreerisid esmaspäeval gaasilekete piirkonnas tugevaid plahvatusi.

Rootsi rannavalve ei osanud kohe öelda, miks viimane avastatud leke leiti mitu päeva hiljem.

Ulatuslikud lekked tekitavad märkimisväärset mullitamist merepinnal mitmesaja meetri laiuselt, seetõttu on võimatu gaasitorusid praegu inspekteerida.

Sabotaažikahtlus tekkis koheselt pärast lekete avastamist. Moskva eitas plahvatuste korraldamist ja osundas leketega seoses Ühendriikidele. Washington nimetas Kremli taolisi väiteid soovist gaasitoru kahjustada “naeruväärseiks”.

ÜRO Julgeolekunõukogu kohtub reedel vahejuhtumi arutamiseks.

Nord Stream 1 ja 2 gaasitrassid Venemaa ja Saksamaa vahel on olnud geopoliitiliste pingete keskpunktis juba mõnda aega, kuna Moskva katkestas gaasivoo Euroopasse, ilmse kättemaksuna sanktsioonidele, millega lääneriigid karistavad Venemaad sissetungi eest Ukrainasse.

Ehkki gaasitorud, mida haldab Venemaa gaasihiiu Gazprom enamusosalusega rahvusvaheline konsortsium, ei olnud aktiivses kasutuses, sisaldasid mõlemad siiski piisavas koguses gaasi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid