"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Soome jõustab alates reedest Vene turistide viisadega seotud piirangud, et ennetada transiiti läbi riigi (0)
29. september 2022
Tolliametnikud valmistumas kontrollima Venemaa numbritega autot Vaalimaa piiripunktis Soomes. Foto: Scanpix

Soome jõustab Vene turistide Schengeni viisadega seotud piirangud reede esimestel minutitel ning need jäävad jõusse kuni uue korralduseni, teatas valitsus pärast reedest istungit, vahendab BNS.

Mitmete teiste riikide seas on ka Soome hakanud seoses Venemaal välja kuulutatud mobilisatsiooniga saabuma järsult rohkem venelasi.

Eesmärk on ennetada transiiti läbi Soome

“Otsuse eesmärk on täielikult ennetada praegust Vene turismi Soome-suunalist olukorda ja sellega seotud transiiti läbi Soome,” ütles välisminister Pekka Haavisto ajakirjanikele.

Haavisto tõi põhjendusena esile kahju “Soome rahvusvahelistele suhetele” ning lisas, et Venemaa mobilisatsioonil on olnud “märkimisväärne mõju” nende hinnangule olukorrast.

“Ukraina ebaseaduslikud rahvahääletused” ja Nord Streami gaasitorude arvatav sabotaaž Läänemerel on “põhjustanud täiendavat muret”, ütles Haavisto.

Piirangutes on erandeid. Näiteks saab Venemaalt Soome reisida perekondlikel ja humanitaarpõhjustel. 

“Otsus ei tohi samuti takistada reisimist humanitaarkaalutlustel,” kinnitas ka Haavisto.

Täpsem info edastatakse hiljem neljapäeval.

Piirangud toovad kaasa ebaseaduslikke piiriületusi

Siseminister Krista Mikkonen märkis, et piirangud suurendavad asüülitaotlejate arvu ning toovad kaasa täiendavalt ebaseaduslikke piiriületusi.

Mikkoneni sõnul ei ole mobilisatsioonikutse ainuüksi veel alus asüüli taotlemisele, seda välja arvatud juhul, kui taotlejal õnnestub näiteks tõestada, et inimest võidakse sundida toime panema sõjakuritegusid või et isikut võidakse sõjaväekohustusest kõrvale hoidmise eest karistada ebaproportsionaalselt karmilt.

“Ent seesuguseid otsuseid võtavad võimud alati vastu üksikjuhtumi põhiselt,” lisas Mikkonen.

Ka enne mobilisatsiooniteadet oli Soome kohaldanud Venemaa kodanikele väljastatud viisadele teatud piiranguid, kuna Vene agressioonisõda Ukrainas oli põhjustanud riigis palju pahameelt vene turistide vastu.

Haavisto tõi samas esile, et olemasolevad piirangud ei olnud antud olukorda arvestades “piisavad”.

Uudisteagentuur STT teatas varem, et valitsuse otsus võib vähendada piiriületusi 30-50 protsenti.

Valitsuse otsus ei vaja parlamendi heakskiitu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.