"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Vabamus meenutatakse 1944. aasta suurpõgenemist filmi- ja vestlusõhtuga (0)
29. september 2022
Maarja Merivoo-Parro. Foto:; Vabamu

Septembris 1944 põgenes Eestist sissetungiva Punaarmee eest ligikaudu 80 000 inimest, suurem osa neist naised ja lapsed. Selle ajaloosündmuse meenutamiseks kutsub Vabamu neljapäeval, 29. septembril kell 18 huvilisi Maarja Merivoo-Parro lühidokumentaali “Eesti pagulaspaadid Gotlandil” linastusele, millele järgneb arutelu-kuraatorituur muuseumi püsinäituse teemaruumis “Eksiilis”.

“Pikalt arvati, et Rootsi pagenud eestlaste paate enam alles pole. Üks Stockholmi arheoloog pööras selle väite aga pea peale. Lühidokumentaal näitab, kuidas eesti rahva ajalugu Gotlandi randades tänaseni nähtav on,” ütles Maarja Merivoo-Parro filmi kommenteerides.

Vabamu püsinäitus „Vabadusel ei ole piire“ kõneleb okupatsioonidest, vastupanust, taastamisest ja vabadusest. Selle üks osa räägib suurpõgenemisest ja elust ning välisvõitlusest eksiilis. Milliseks kujunes tuhandete eestimaalaste elu vabas maailmas ja mida Maarja Merivoo-Parro filmi tegemise käigus teada sai, seda kuuleb linastusele järgneval arutelul ja kuraatorituuril.

Maarja Merivoo-Parro on eesti ajaloolane ja ajakirjanik. Ta on olnud Raadio 2 tegevtoimetaja, ETV2 toimetaja, Läti Raadio saatejuht ning Tallinna Ülikooli nooremteadur ja õppejõud. Kolmandat hooaega juhib ta ETVs teadussaadet “Uudishimu tippkeskus”.

Maarja on ka rahvusvahelise välisbalti mäluorganisatsioonide liidu Baltic Heritage Network juhatuse liige ning üks Toronto väliseesti muuseumi VEMU kuraatoritest.

2018. aastal kaitses Maarja Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituudis doktoritöö, milles uuris eesti pagulaste ajalugu külma sõja aegses USAs. Aasta hiljem andis ta koos Sander Jürissoniga välja fotoderohke teose “Eestlased Ameerikates. Estonians in the Americas”, mis heidab pilgu Põhja- ja Lõuna-Ameerikas elanud rahvuskaaslaste eludesse.

Üritusele pääseb muuseumipiletiga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.