"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
KAASAV EELARVE Pühapäevani saad teada anda, mida tahaksid oma kodutänaval paremaks muuta (1)
30. september 2022
Tallinna linnameedia

Kesklinnas võiks olla rohkem ruumi vaba aja veetmiseks, Kristiines talvine liuväli ja äärelinnades kunsti, leiavad tallinlased. 2. oktoobrini võib iga elanik kaasava eelarve raames välja pakkuda oma idee, mida linn tema kodukohas võiks korda saata.

Täna hommikuks oli esitatud 239 ideed, enamik neist turvalise ja keskkonnasõbraliku linnaruumi loomiseks. Kaasava eelarve ideekorjele saavad kõik Tallinna elanikud oma ideid esitada SIIN või linnaosavalitsustes ja Tallinna linnavalitsuse teenindussaalis (Vabaduse väljak 7). Ideid saab esitada eesti, vene ja inglise keeles kuni 2. oktoobrini kella 23.59-ni.

Mustamäe linnaosa vanema Lauri Laatsi sõnul on läbi kaasava eelarve igal tallinlasel reaalne võimalus muuta oma kodukandi avalikku ruumi veelgi paremaks: „Kui näete teid ümbritsevas avalikus ruumis kitsaskohti või arenguvõimalusi – esitage oma idee konkursile, ekspertkomisjon aitab teil seda lõpuni viimistleda ning võib-olla just teie mõte leiab avalikul hääletusel teie linnaosa elanike poolehoiu ning linnalt teostuse juba järgmisel, 2023. aastal!“

12. septembril avati Löwenruh’ pargi madalseiklusrada, mis valmis möödunud aasta kaasava eelarve raames. Idee käis välja 15-aastane õpilane Rachel Karolin Kunda ja see meeldis ka kohalikele elanikele. “Õhtusöögilauas rääkis vanaema, et Kristiine linnaosa valitsusse on võimalik saata oma idee, kuidas seda kohta hubasemaks teha,” rääkis autor. “Ja mul tuligi kohe idee, et siin võiks olla mõnus seikluspark. Näen seda ise esimest korda ja mul on hea meel, et siin on palju eri atraktsioone, kus peal olla.”

Igale linnaosale 100 000 eurot

Lastele meeldis seklusrada väga. “Väga äge on siin seigelda ja ringi joosta,” arvas parki külastanud Norman.
Mänguväljakud, seiklusrajad, joogiveekraanid ja uued välijõusaalid – need on vaid mõned eelnevate aastate Tallinna kaasava eelarve võiduideedest.

Nüüd on käima läinud tänavune kaasava eelarve kampaania. Igal elanikul on võimalik 2. oktoobrini esitada ideid, mida linna raha eest võiks linna rajada. “Kesklinnas võiks olla näiteks pikniku pidamise kohad,” ütles linlane Triin. “Tahaks kesklinna rohkem sellist vaba aja veetmise ruumi. Linnas on ka parklaid, mis on ebavajalikud, aga mõnes kohas on parkla asemele parki teha muidugi keeruline.”

Maarika arvas, et Kristiine parki võiks rajada talvise liuvälja. “Nii ei peaks lapsed toas konutama, vaid saaks õues liigutada,” rääkis ta. “Uisuparke võiks rohkem olla.”

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul aitavad elanike ideed arendada linna just selliseks, nagu nad vajavad. “Tagasiside ja ideed on linnajuhtidele oluline töövahend otsuste tegemiseks,” ütles Kõlvart. “Samas pakume inimestele ka võimalust ise otsustamises osaleda. Üheskoos saame kujundada oma kodulinna roheliseks, hubaseks ja mõnusaks elupaigaks.”
Kaasava eelarve raha saab kasutada üksnes avalike hüvede jaoks, kuhu igaüks lihtsalt ligi pääseb. Abilinnapea Vladimir Svet ütles, et iga linnaosa jaoks annab linn ligi 100 000 eurot. “Tänavu võiks mõelda ka sellele, millised tegevused või investeeringud aitaksid muuta Tallinna rohelisemaks,” lausus Svet. “Kuidas muuta meie linnakeskkonda sõbralikumaks, motiveerida inimesi keskkonnasõbralikumalt käituma. Muidugi võib pakkuda igasuguseid ideid, aga loodame, et mõeldakse ka sellele, kuidas võiks idee haakuda rohelise pealinna programmiga.”

Igas linnaosas saab aastas ellu viia ühe projekti, mis on saanud kõige enam hääli. Näiteks Kristiines ja Mustamäel said mullu enim hääli välijõusaalide ideed. “Mulle meeldivad välijõusaalid väga,” rääkis kohalik elanik Elis. “Igal nädalal ma seal ei käi, aga külastan ikka.”

Populaarsed joogikraanid

Üle-eelmisel aastal kesklinnas võidutsenud joogiveekraanide idee on samuti inimeste seas soojalt vastu võetud ning kraanid leiavad pidevat kasutust. “Olen isegi kuulnud bussis, kuidas noored valivad oma marsruuti selle järgi, kus on joogiveekraanid,” ütles linlane Triin. “Et lähme Vabaduse väljakul maha, siis saan sealt vett võtta.”
Linn algatas kaasava eelarve esmakordselt 2020. aastal. Üle-eelmisel aastal laekus ideekorjele 420 ning mullu 329 ideed. Keskmiselt on kaasava eelarve hääletusel osalenud 20 000 inimest.

Kui esimesel korral oli eelarve 800 000 eurot, siis nii mullu kui ka tänavu on selleks ette nähtud miljon eurot.
Oma mõtteid võib teatavaks teha nii Tallinna veebilehel, linnaosavalitsustes kui ka linnavalitsuse teenindussaalis. Kogu info kaasava eelarve kohta leiab www.tallinn.ee/et/kaasaveelarve.

Kuhu idee esitada ja mis sellest edasi saab?
• 2. oktoobrini kestab ideede kogumine veebilehel, linnaosavalitsustes ja linnavalitsuse teenindussaalis. Kavas on infopäevad kaasava eelarve tutvustamiseks, ideekorje veebikeskkonnas ja posti teel.
• 3. oktoobrist 18. novembrini hindab linn ideede teostatavust. Ideid täpsustatakse autoritega. Komisjoni läbinud ideid tutvustatakse rahvale ja nende üle algavad avalikud arutelud
• 21. novembrist 4. detsembrini toimub avalik hääletamine, kus elanikud ise valivad kaaslinlaste parima idee.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sütiste tee parkmets ja kergteed
30. sept. 2022 22:18
Sütiste -Nõmme vahelise parkmetsa raiuks lõpuni maha, et näeks Nõmme turu avamist hommikul ja mõnus haisev asfalt oleks suvehommikul joostes jalgu põrutades ja Sõpruse pst - alates Akadeemia teest(TTÜ)kuni Kristiine keskusesse - kergteeks. Hea sõita ratastega Tallinna, teatrisse, kinno , jalutada jms. Nii sunniks inimesed autodest ÜT ümber. Eestis on kõik sunniviisiline - teede tegemine, ÜT kaotamine-ümbersuunamine harjumuste lõhkumiseks ja suva kohtadesse avamine, jalgratturid on tehtud seadusega Eesõigusega aga kahjuks ajud ei ole neil paigas, nii nad arvavadki - kihutan ja jõuan enne oma eesõigusega , aga ei jõua - sest sõidukit nii ei peata(sa pead olema nähtav ja mitte ilmutis!). Ajalehe päises on lapselt ilus jutt : Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga." PÕHJA PREFEKTUURI PATRULLPOLITSEINIK VLADIMIR KÄGONEN Millegipärast aga PPA ei pane mõistust pähe koostööd tehes Maanteedeametiga , seadustes liialt lubatule jalgratastel. Selle kohta laps ei ütle ühtki sõna. Ma olen juhtinud sõidukit peaaegu pool sajandit ja näinud igasuguseid juhtumeid, aga tänaseks tehtud seadused - on tehtud ametnike poolt Kirstukaupmeeste jaoks. Käib mingi jant, et autostumine on suur ja kiirused aga, et peale 1992.a. ilmusid meil tänavale 21 käigulised jalgrattad, nüüd juba elektrilised ja kiirused võrdsed autoga , linnakiirusel. No kuulge, võtke mõistus pähe , jalgratas ei saa enam olla Püha Lehm. Ootan, millal need targad - teie endi kasvikud jõuavad järgnevasse faasi - trammiteid ei tohi rajada Tallinna, sest ratturid ei saa siis sõita ja tõuksidega ka, segab- rööpad - võib kukkuda ja polegi eesõigust :) irw *mis siis, et oktoobrist märtsini sõidab miljonite eest kergteedele aastaste kulutuste ja rajamise eest lännu , ehk üle linna 150 ratturit. On ju hea ettepanek - sihitu strateegiakeskus las vaatab üle.