"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Eesti Energia universaalteenuse hinnaks on 19,24 senti kWh kohta, talvel peaks universaalteenuse hind vältima drastilisi tunniseid hinnahüppeid mitmetuhande euroni megavatt-tunni kohta (0)
30. september 2022
Foto Scanpix

Eesti Energia universaalteenuse hinnaks on 19,24 senti kilovatt-tunni kohta, millele lisandub igakuine teenustasu 1,99 eurot, ütles ettevõtte juhatuse liige Agnes Roos reedesel pressikonverentsil. 

Eesti Energia juhatuse liige Agnes Roos ütles, et klientidele peab universaalteenusele üleminek olema võimalikult muretu. Need, kellele universaalteenus on soodsam lahendus, tuuakse automaatselt 1. oktoobri seisuga uude paketti üle ning klient midagi ise tegema ei pea. Automaatselt saab universaalteenuse pakkumise ligi 129 000 Eesti Energia koduklienti, nendest 90 000 on börsipaketil ja 39 000 fikseeritud hinnaga paketil.

„Anname muudatusest kliendile kirjaga lähipäevil teada. Kui klient saab universaalteenusele üleviimise kohta kirja, on rahulikult aega mõelda, kas pakkumisega nõustuda või see tagasi lükata. Kui klient ei soovi automaatset üleviimist, on Eesti Energia klientidel võimalik pakkumisest taganeda kuni 12. oktoobrini,“ märkis Roos.

Universaalteenuse sees on konkurentsiameti kehtestatud universaalteenuse tootjahind 15,4 senti kWh eest, Eesti Energia kulud, riskid ja mõistlik kasum (0,63 senti kWh) ja käibemaks (3,21 senti kWh). Universaalteenuse hinnale rakendub veel valitsuse kehtestatud energiakompensatsiooni meede neile, kelle elektrihind ületab 8 senti kilovatt-tunni kohta. Koos kompensatsiooniga on Eesti Energia pakutav hind 13,24 senti kWh eest.

Automaatselt universaalteenusele viiakse üle need kliendid, kelle viimase kahe kuu (juuli, august) elektriarve on suurem kui pakutav universaalteenuse hind. Kui klient ei soovi universaalteenust, on tal võimalik pakkumisest loobuda kuni 12. oktoobrini. Eraisikutel on võimalus ka ise pöörduda Omniva postkontorisse, et esitada sooviavaldus Eesti Energia universaalteenuse lepingu sõlmimiseks, üle kontrollimiseks või automaatsest üleviimisest loobumiseks.

Kui kliendi kehtiv elektripakett on täna soodsam kui universaalteenuse hind, siis automaatselt teda üle ei viida. Soovi korral saab siis ise universaalteenuse valida, muutes e-teeninduses või klienditeeninduse abil oma elektripaketti. Universaalteenusega on alati võimalik liituda ka hiljem.

Roos rõhutas, et universaalteenuse hind võib ajas muutuda. „Tootjahind sisaldab mitmeid muutuvaid komponente, näiteks CO2 emissioonitasu ja tööjõukulu, mille kõikumine on viimaste kuude jooksul olnud märkimisväärne.“

Universaalteenust ehk kontrollitud hinnaga elektrienergiat saab pakkuda kuni aprillini 2026. Kuni 31. märtsini 2023 saavad kodutarbijad ka riiklikku elektri hinna toetust.  Toetus rakendub, kui elektrienergia hind ületab 8 s/kWh eest ja kompensatsiooni suurus on kuni 5 s/kWh eest. Elektritoetus kajastub elektriarvel automaatselt ning selleks ei pea ise midagi tegema. 

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) energiaturgude juht Rein Vaks selgitas elektri universaalteenuse hinda tutvustades, et tootjahind 154,08 eurot megavatt-tunni kohta ehk 15,4 senti kilovatt-tunni kohta on elektrihind, millega müüjad saavad elektrit Enefit Powerilt osta. Sellel lisandub müüja tegevuskulu, müüja mõistlik kasum ja käibemaks.

Universaalteenusega liitumiseks teeb müüja kliendile vastava ettepaneku ja kui tarbija vastu pole, siis rakendub automaatselt universaalteenuse hind. Eeldatavalt teevad Vaksi sõnul müüjad ettepaneku universaalteenusele üleminekuks 7.-8. oktoobril ning hind hakkab kohalduma tagasiulatuvalt 1. oktoobrist. 

Suurim osa hinnast on CO2 kvoodi maksumus

Konkurentsiameti selgitusel koosneb ajutine tootmishind kolme Enefit Poweri tootmisseadme kuludest ning hinna sisse on arvestatud vajalikud tegevuskulud, investeeringud, süsinikdioksiidi (CO2) kulu ja mõistlik ärikasum. Konkurentsiameti regulatsiooniteenistuse juhataja-peadirektori asetäitja Külli Haab märkis pressikonverentsil, et suurim osa hinnast, 55 protsenti, on just CO2 kvoodi maksumus ja kui muutub selle hind, muutub ka universaalteenuse hind. 

Eesti Energia kasumimäär on Haabi sõnul praegu kehtestatud ajutise hinna juures pisut üle 7 protsendi. “Siin on üks suuremaid erimeelsusi tänasel hetkel, see kasumimarginaal või tulunorm. Konkurentsiamet kaasas selle eelnõu väljatöötamise raames rahanduseksperdi, kes ütles, mis on mõistlik tulunorm. Seetõttu meie arvame, et selle lubatud müügitulus see kasum peaks olema ligi 25 protsenti madalam kui on Enefit Power taotlenud,” rääkis Haab.

Enefit Poweri juhatuse esimehe Andres Vainola sõnul 154-eurone hind tootja kulusid ei kata ja ettevõte läheb hinnataotluse protsessiga edasi. Enefit Poweri esitatud taotluses konkurentsiametile oli hinnaks 181,83 eurot megavatt-tund ehk 18,18 senti kilovatt-tunni kohta.

“Seda me kinnitasime ka konkurentsiametile, et me jätkame selle protsessiga, ja me loodame, et me selleni jõuame siis juba ka novembrikuuks,” lisas Vainola. 

Ta tõi hinna olulisimaid faktoreid kommenteerides välja, et ettevõte on tänavu kaheksa kuu jooksul maksnud riigile makse 440 miljonit eurot, millest 350 miljoni euro eest on ostetud CO2 kvoote. Ülejäänud 90 miljonit eurot on kulunud keskkonnatasude, põlevkivi kaevandamistasude ja aktsiiside tasumiseks. 

“Meie tootja omahinnast üle kolme neljandiku, üle 75 protsendi moodustavadki muutuvkulud, millest suurim komponent – ka mida konkurentsiamet ütles – on CO2,” rääkis Enefit Poweri juhatuse esimees. 

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvantunnistas, et kui mõni müüja üritab nüüd ära kasutada teatud üleminekuperioodi elektrihindade turul ning panna hinnaks näiteks 20 või rohkem senti kilovatt-tunni eest, siis keegi enam ei ostaks temalt. „Kodutarbija liigub siis teise pakkuja juurde, kellelt saab osta mõistliku hinnaga. Seda saab teha aasta jooksul ja ilma ühtegi leppetrahvi tasumata.“

Enefiti rahulolematuse taga kooskõlastatud hinna osas nägi ta aga liigset kasumisoovi uue teenuse puhul. “Kui Enefit Power arvab, et saab universaalteenuse pakkumisest vähe kasumit, siis on tal õigus vaidlust jätkata. 7,4-protsendine konkurentsiameti poolt määratud mõistlik kasum on riiklikule ettevõttele vägagi piisav,“ kinnitas Järvan.

Siiski ei sekku ministeerium võimalikesse uutesse hinnavaidlustesse, millega on energiakontsern välja tulnud. „Nii nagu me ei sekkunud hinna määramisse praeguse hinna puhul ei tee me seda ka edaspidises Enefit Poweri ja konkurentsiameti võimalikus vaidluses. Samuti ei sekku tulevikus ka võimalikesse kohtuvaidlustesse,“ märkis ta.

Järvani sõnul on universaalteenus üks valikuvariant tarbijatele, kes on praegu valinud väga kõrge hinnaga fikseeritud elektripaketi või on jäänud börsipaketile. “Täna [reedel – toim.] kehtestatud hind on kindlasti abiks neile tarbijatele, kes on jäänud endale madala hinna fikseerimisega hiljaks,” lausus minister. “Oluline on rõhutada, et kallimat elektri hinda maksvad kodutarbijad ei pea universaalteenusele üle minemiseks midagi tegema, teenust pakkuvad elektrimüüjad viivad nad teenusele automaatselt üle ning annavad sellest kliendile eraldi teada. Selles on nähtav ka uus pakutav hind. Kui ei soovita sellega liituda, siis kahe päeva jooksul on võimalik vastata eitavalt ning jätkata vana paketiga.”

Järvani sõnul võidavad uuest hinnast võidavad kõik kodutarbijad. “Börsil on praegu keskmine hind 36 senti kilovatt-tunni eest, kuid uueks hinnaks koos kompensatsiooniga tuleb veidi üle 10 sendi, mis on oluliselt madalam börsihindadest. See on selge võit tarbijatele,“ lausus ta.

Universaalteenuse näol on tegemist riigipoolse valikmeetmega, mis aitab inimestel maandada riske ja leevendada tuleva talve potentsiaalseid hinnatõuse. Universaalteenusele viiakse automaatselt üle kõik kliendid, kelle kehtiv elektripakett on kallim. Sellega saavad vabatahtlikult liituda kõik eratarbijad ja korteriühistud.

Eesti Energial on kohustus müüa elektrit universaalteenusena nii kodutarbijatele kui kõigile elektri edasimüüjatele alates selle aasta 1. oktoobrist kuni 30. aprillini 2026. Ka teised elektrimüüjad võivad oma klientidele universaalteenust pakkuda ning nad saavad õiguse osta selleks vajamineva elektri riigi elektritootjalt.

Kui tarbija otsustab oma seniselt paketilt minna üle universaalteenusele, ei saa eelnõu kohaselt elektrimüüja küsida 30. septembrini 2023. aastani tarbijalt leppetrahvi.

Järvan: ettevõtete universaalteenus tuleb optimistlikult novembriks

Järvan ütles reedel elektri universaalteenust tutvustaval pressikonverentsil, et mikro- ja väikeettevõtete universaalteenus saab optimistliku ajakava järgi valmis novembriks, takistuseks võib aga osutuda riigiabi loa menetlus Euroopa Liidu tasandil. 

Universaalteenuse hind koosneb kolme Enefit Poweri tootmisseadme kuludest, ent seaduses luuakse ka võimalus, et kui tootmishinna aluseks olevast vähemalt kolmest keevkihttehnoloogial põhinevast tootmisseadmest ei piisa äritarbijate varustamiseks, siis võetakse äritarbijate tootmishinna arvutamisel aluseks ka teisi tootjale kuuluvaid seadmeid. Sellisel juhul arvutatakse eraldi universaalteenuse hind universaalteenuse kodutarbijale ja äritarbijale.

Järvani sõnul seda praeguse seisuga aga tarvis pole. “Kindlasti esialgu ta mahub sinna kolme keevkihtploki sisse, aga oleneb sellest, kui palju siis mikro- ja väikeettevõtteid sinna taha tuleb ja kas see maht siis kasvab,” rääkis minister. 

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) energiaturgude juht Rein Vaks selgitas, et elektrimüüjatele esitab esmase nimekirja ettevõtetest, kes võiksid käibe ja töötajate arvu poolest äritarbijate universaalteenusele kvalifitseeruda, ministeerium. 

“Me teeme selle analüüsi nende jaoks täna ära, meil on äriregistri andmed ilusasti käes. Teeme selle sorteeringu selle jägi, et millised majandusaasta aruanded on esitatud ja mis info on majandusaasta aruandes olemas,” lausus Vaks. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.