"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Elektrienergia hinna märkimisväärne tõus tõstab 1. jaanuarist võrgutasu (2)
30. september 2022
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

„Elektrilevi on üks suuremaid elektri kasutajaid Eestis ja vajab elektrienergiat võrgus ülekandmisel tekkiva füüsikalise kao katteks ning elektrivõrgu toimimise tagamiseks. Augustikuus oli Elektrilevi kõrge elektrihinna tõttu 3,4 miljoni euroga kahjumis. Selleks, et saaksime tagada elektrivarustuse ja olla ka kriisiolukordades hästi valmistunud, peame me igapäevaselt võrgutugevdustesse investeerima. Kahjumiga pole see paraku kuidagi võimalik,“ kommenteeris Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm hinnatõusu põhjust.

Konkurentsiamet kinnitas uue Elektrilevi võrgutasu, mis tõuseb 1. jaanuarist 2023 elektrienergia hinna märkimisväärse kallinemise tõttu keskmiselt 13%. Võrgutasu tõus aitab katta kaoelektri hinnatõusu ning tagab, et Elektrilevil on võimalik jätkata elektrivõrgu töökindluse ja mikrotootmise võimekuse investeeringutega üle Eesti. Elektrilevi elektrienergia kasutamine on kümne aasta vaates järjekindlalt vähenenud kokku ligi 100 GWh võrra (võrdne 30 000 majapidamise tarbimisega). Võrgukao osakaal on sel perioodil langenud 5,8%-lt 3,9%-le.

„2023. aastal on meil plaanis muuta töökindlamaks ca 1000 km elektrivõrku. Lisaks on valitsus riigieelarve strateegias otsustanud Elektrilevile eraldada 49 miljonit eurot, mille suuname väiksemate tootmisseadmete võrguga liitumise kiirendamiseks ja liitumishinna alandamiseks. Valitsuse otsus näitab, et oleme õigel teel ja meie tööd on märgatud,“ lisas Härm.

2022. aastal investeerib Elektrilevi elektrivarustuse järjepidevuse tagamiseks ca 100 miljonit eurot. Tutvu Elektrilevi investeeringutega maakondade kaupa SIIN

Augustikuu lõpu seisuga on Elektrilevi võrgus elektritootjaid kokku üle 12 000, sh 6318 mikrotootjat. Sel aastal on mikrotootmisega alustanud 1903 klienti. 2021. aastal tootsid mikrotootjad elektrit võrku ligi 26 GWh, mis on ligi 8000 kodumajapidamise jagu elektritarbimist. 2022. aastal (kuni tänaseni) on mikrotootjad võrku andnud ligikaudu 41,5 GWh, mis on ligikaudu 12 700 kodumajapidamise jagu elektritarbimist.   

1. jaanuaril kehtima hakkava hinnakirjaga saab tutvuda Elektrilevi kodulehel. Võrgutasu tõus on kõikidele klientidele ühetaoline.

Millest koosneb võrgutasu ja miks see viimasel ajal keskmisest tihedamini tõuseb, saab lugeda Elektrilevi blogiartiklis

Elektrilevi on suurim võrguettevõte Eestis, hallates ligikaudu 63 000 kilomeetrit elektriliine ja 25 300 alajaama. Kliente on võrguettevõttel enam kui 533 000.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ja teiseks
30. sept. 2022 20:16
mida vähem tarbitakse, seda väiksem on kao% on teatud tasemini. lisaks on osa tarbijaid - isetootmine, mis on vähendanud tarvet. Järgneb kokkuhoid hinnatõusust, kokkuhoidma on kutsunud Riik. Nüüd siis alustatakse võrgutasu muutmist, tõstmist - et vahe katta? Uudistes selgus, et vahendajad midagi ei tee peale raha nõudmise, nõuavad korjajalt (KÜ) kandikul raha ja saavad sellise nõudmise eest 2%. EE pressis ju omalajal liitumised seaduse muudatusega kinnistu piirilt ja nii ei saa enamus kodutarbijaid krt. majades , paketti valida oma vajaduse järgi. KÜ Liidu tegelinskid aga vaatavad pealt ja naudivad oma lollust. On sunnismaisus kui Kiriku kümnisega.
Tõsine küsimus, päti sammud ?
30. sept. 2022 20:05
Miks riik ei selgita, millest elavad edasimüüjad peale Elektrilevi,st. kes tolmutavad põhivõrgu ja eleringi või teab veel kelle vahel? See oli ju kõige rumalamale selge, et räägitakse elektrihinna taseme hinnast aga sinna lisanduvad ju kõik muud tasud ja nüüd on sel aastal Elektrilevil juba 3...4 korda tõstetud , ning järgmine 2023.a. alguses. Ka ülejäänud vahendajad on saanud tõsta võrgutasu. Seega on kogu jutt tuha raputamine ... Raadios oli jutuks, et vahendajaid on 64 ! - miks nad tahavad vahendada - ja miks neile enamusele tuleb korjata raha lihtsalt kokku ja vastutama võlgade eest , millise eest siis nt.KÜ -le ei laeku ühtki senti? ................................................ Riik aidata tahab, peaks andma seaduse välja - iga vahendaja peab müüma otse tarbijale(krt. jms. eraldi arevstuspunkt) , las vastutavad oma väljatöötatud hindade eest ise !