"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
FOTOD Päästeamet tunnustas aumärgiga 89 silmapaistvat inimest (0)
01. oktoober 2022
Albert Truuväärt

30. septembril tunnustasid siseminister Lauri Läänemets ja Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu päästeteenistuse aumärgiga 89 inimest, kes on paistnud silma tugeva missioonitunde, hoolivuse ja vaprusega inimeste elu ja vara päästmisel või kel on märkimisväärseid teeneid päästevaldkonna arendamisel.

Vaata galeriid (33)

Elupäästja medali sai 59 inimest, nende seas lisaks kutselistele ja vabatahtlikele päästjatele, politseinikele ning teistele päästevaldkonna töötajatele ka 14 eraisikut.

Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on päästjate väärtustamine ülioluline, sest just missioonitunne on see, mis tõukab neid inimesi oma isikliku heaolu ja tervisega riskima teiste kaitsmiseks. „Samas peame riigina endale aru andma, et missioonitunde ja tunnustusega lauda ei kata ning enda ja oma pere heaolu ja kindlustunnet ei taga. Riigieelarveläbirääkimised tõid meie esmareageerijatele häid uudiseid – tõusevad nii miinimumpalgad kui ka palgad siseturvalisuse valdkonnas tervikuna. Nii saame toetada oma kaitsjate toimetulekut tänases majandusolukorras,“ kinnitas Läänemets.

„Kutseliste kõrval reageerivad igale viiendale päästesündmusele vabatahtlikud päästjad, võttes enda kanda ülesanded, mida õhukeseks lihvitud riik lihtsalt enam ei suuda. Päästeliit on aidanud Ukraina päästjaid ja meedikuid, kogudes annetusi neile vajalike vahendite ostmiseks. Teie tööd märgatakse ja hinnatakse ning ka vabatahtlike päästekomandode toetus suureneb  järgmisel aastal poole võrra,“ märkis Läänemets.

Siseminister rõhutas, et riik peab rohkem panustama ka elanikkonnakaitsesse. „Päästeamet on võtnud initsiatiivi ja tegutseb kiirelt ka neis teemades, mis on seni olnud lahendamata – ohuteavitus, varjumine jne. Selle kõige juures aga on oluline ka inimeste koolitamine. Täna kuuldud eraisikute kangelasteod näitavad, et meie inimesed on valmis ligimest hädas aitama. Siin on peidus suur potentsiaal ja seepärast on eluliselt tähtsate oskuste – näiteks esmaabi andmise, päästeoskuste ning ka kriisioskuste – õpetamine elanikkonnale ülioluline,“ ütles Läänemets.

Seekordsete elupäästjate hulgas on inimesed, kes pole peljanud aidata hädasolijaid tules ega vees ning neidki, kes on raskel hetkel tundnud tavapärasest rohkem huvi ligimese käekäigu vastu. Nii on päästetud mitu elu olukorrades, kus kaalul on olnud sekundid ning abivajaja ise pole olnud enam suuteline appi hüüdma.

„Elu päästmine ei ole väike asi. Tänased medalisaajad on heitnud kõrvale hirmu ja läinud appi sinna, kus neid on kõige rohkem vajatud. Iga päästetud elu taga on lugu, mis kinnitab, et kõik need 59 elupäästjat on meie tänu auga välja teeninud. Räägime Päästeametis sellest, kui oluline on kriisi puhul aidata mitte ainult ennast, vaid ka oma kogukonda. Tean, et tänased ja varasemad elupäästjad mõtlevad kriisiolukorras oma lähedastele, naabritele, tuttavatele ja kodukülale,“ tunnustas Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu.

Aumärkidega tunnustati ühtekokku 89 inimest. Lisaks elupäästemedalitele anti üle kolm päästeteenistuse kuldristi, 10 päästeteenistuse hõberisti ning 17 päästeteenistuse medalit.

Päästeteenistuse aumärke on antud välja alates 1998. aastast. Aumärke antakse üle kaks korda aastas: Eesti Vabariigi sünnipäeva ajal veebruaris ning organiseeritud tuletõrje aastapäeva ajal septembris.

Elupäästelood 2022

Erik Kokk, Vassili Abramenko, Silver Sarri, Eerik Silberg (päästjad)

Möödunud aasta septembris kutsuti päästjad appi otsima kadunud inimest. Oli teada, et kadunud inimesel on ka terviseprobleemid. Pärast tund aega väldanud otsimist keerulisel maastikul õnnestus hädasolija leida. Kannatanu oli eluohtlikult vigastatud ja alajahtunud. Tänu kiirele ja oskuslikule tegutsemisele õnnestus päästa elu.

Maksim Melnitšenko, Dmitri Grinkov, Andrei Surnin

Detsembrikuus vajati päästjaid appi Mustamäele, kus ühes 3nda korruse korteris oli meesterahvas sattunud hätta. Päästjad reageerisid kiiresti, sisenesid rõduukse kaudu korterisse ja sööstsid hädasolijale appi. Seejärel avati korteriuks ja kannatanu anti kiirabi hoole alla. Tänu päästjate professionaalsele tegutsemisele õnnestus päästa inimelu.

Kalev Näär, Riho Leppik, Kalev Paet (1 päästja, 2 eraisikut)

Maikuus sattus Abruka saare lähedal tormisel merel hätta kolmeliikmeline seltskond – vesi tungis väikelaeva ning see vajus külili. Kiirelt kogunenud vabatahtlikud merepäästjad kiirustasid appi ja neil õnnestus abivajajad päästa. Merehätta sattunud olid juba alajahtumise tunnustega. Merepäästjate kiire ja otsustava töö tulemusel õnnestus päästa uppumissurmast kolm inimest.

Jüri Simoniš, Stanislav Gruzdev, Madis Volt (päästjad)

Aprillikuus said päästjad väljakutse Toila valda, kus ühes korteris oli ohtu sattunud meesterahva elu. Päästjad sisenesid kiirelt korterisse ning leidsid kiirelt abivajaja. Hättasattunu hingamine oli selleks ajaks juba seiskunud. Päästjad alustasid elustamisega, pulss ja hingamine õnnestus taastada. Kiirabi saabudes anti kannatanu meedikute hoole alla. Kiire ja oskusliku tegutsemisega õnnestus päästa inimelu.

Aleksander Küttim, Aleksandr Bolšakov, Juri Ravoit (päästjad)

Juuni lõpus vajati päästaid appi Lüganuse valda Aidu karjääri, kus uppumisohtu oli sattunud ujuma läinud naine. Päästjatel õnnestus abivajaja kiirel leida ning ta toodi ruttu veest välja. Päästmiseks oli viimane hetk, sest naise jõuvarud olid otsakorral. Kaldal anti kannatanu üle kiirabile. Tänu päästjate kiirele reageerimisele õnnestus päästa ujuma läinud naine uppumissurmast.

Kaido Kärner, Jüri Tombach, Jan Trakmann, Toomas Trepp (päästjad)

Märtsi alguses palus kiirabi päästjaid appi, et aidata kannatanut hospitaliseerimiseks ette valmistada. Järku aga halvenes abivajaja tervis kardinaalselt. Päästjad aitasid abivajajat elustada ning tegid vahetustega südamemassaaži ning aitasid üles seada elustamisaparatuuri. Katkematu elustamine kestis pool tundi ning kannatanu süda hakkas uuesti tööle. Tänu ennastsalgavale tööle õnnestus päästa abivajaja elu.

Kristina Šablovskaja, Artjom Troitski, Kirill Davidenko (päästjad)

Veebruarikuus reageerisid päästjad tulekahjuväljakutsele Kohtla-Järvel, kus põlema oli süttinud 5nda korruse korter. Oli teada, et korteris viibib ka inimene. Korterisse pääsemine oli väga keeruline, sest uksele oli ette kukkunud põlev ripplagi. Pärast tõsiseid pingutusi õnnestus korterisse pääseda ning päästa õnnestus süttinud korterisse lõksu jäänud inimene. Tänu oskuslikule ja kiirele meeskonnatööle õnnestus päästa inimelu.

Nikita Pavlov, Sergei Kuzmin, Krissu Konoplitski (päästjad)

Juuni lõpus vajati päästjaid appi Kohtla-Järvele, kus põles kortermaja 5nda korruse korter. Esmase info järgi viibis korteris ka inimene. Päästjad sisenesid kiirelt korterisse ja leidsid abivajaja otse tulekolde kõrvalt. Kitsastest oludest päästmine oli paras katsumus ning päästjatel õnnestus hättasattunut aidata viimasel hetkel. Tänu kiirele ja professionaalsele tegutsemisele päästeti inimese elu.

Jaanika Rähn (eraisik)

Detsembrikuu õhtul märkas Jaanika Rähn Türi linnas poe juures lumel lebavat poissi, kes proovis, kuid ei suutnud jalgu alla võtta. Jaanika helistas Häirekeskusesse, oli kiirabi saabumiseni lapse juures ja kattis ta külma eest kinni. Laps oli tugevalt alajahtunud ning viidi Tallinna haiglasse, kus tal kulus taastumiseks pea nädal. Ei enne ega ka siis, kui Jaanika juba poisiga tegeles, ei näidanud olukorra vastu huvi üles ükski mööduja. Tänu Jaanika julgele ja otsustavale tegutsemisele õnnestus päästa noor elu.

Enn Meri, Ann Meri (eraisikud)

Septembris märkasid hommikusöögilauas istunud Ann ja Enn Meri, et merel on keegi hädas. Nad läksid asja uurima ja leidsid eest uppumisohtu sattunud kalamehe. Kalamees oli komistanud ja kukkunud ning vesi oli tunginud kahlamispükstesse. Enn läks hädasolijale appi ja asus teda kalda poole tooma, Ann helistas Häirekeskusesse ja kutsus abilisi juurde. Tänu Enn ja Ann Meri tähelepanelikkusele ja väga kiirele tegutsemisele õnnestus päästa hättasattunu elu.

Priit Villemson, Mihkel Alpius, Kristjan Savo (eraisikud)

Novembri keskel juhtus Viirelaiu lähedal õnnetus kolme kalamehega. Kalameeste paadimootor lõpetas töötamise ja lained lõid paadi kummuli. Külma ilmaga jäid mehed tormisel merel lainete meelevalda. Viirelaidu külastanud inimene kuulis merelt appihüüdu ja teavitas sellest Priit Villemsoni ja häirekeskust. Priit ja tema kaks kaaslast läksid abivajajaid otsima. Üks abivajaja oli päästmise ajal juba teadvusetu, kuid talle anti esmaabi ja hingamine õnnestus taastada. Alajahtunud merehädalised anti üle kiirabile. Tänu julgete meeste vaprale tegutsemisele õnnestus päästa kolme inimese elu.

Tamo Vahemets (eraisik)

Juuni lõpus juhtus õnnetus Toatse järve ääres RMK ujumiskohas, kus meesterahvas hüppas pea ees vette ja sattus uppumisohtu. Ilmselt vigastas ta vette hüpates lülisammast. Juhtunut märkas samas paigas ujumas olnud Tamo. Ta reageeris kohe, tõi abivajaja veest välja kaldale. Kannatanu keerati külili asendisse ja kaeti rätikutega ning tema pea asend fikseeriti olemasolevate vahenditega. Kohe helistati ka Häirekeskusesse. Kuna sündmuskoht asus teede võrgustikust väga kaugel, oli sinna saatmine keeruline ja aeganõudev. Sellest tulenevalt oli Tamo tegevus, mida ta uppuja päästmisel veest ning pärastisel esmaabi andmisel osutas, ülioluline. Sellega õnnestus päästa elu.

Martin Uibopuu, Ando Uibopuu (päästjad)

Juuni lõpus said päästjad väljakutse Pärnusse Papiniidu tänavale, kus põles korter. Päästjad sisenesid korterisse rõduaknast ning asusid suitsu täis ruumidest kannatanut otsima. Abivajaja leiti voodist. Päästjad nägid tublisti vaeva, et kannatanu suitsu täis korterist kiirelt välja saada. Päästetud inimene anti üle kiirabile. Tänu väga kiirele kohalejõudmisele ning suitsusukelduslüli ja kogu meeskonna suurepärasele tegutsemisele päästeti inimelu kindlast hukust.

Anton Lukitšev (päästja), Rene Schütz (politseinik)

Möödunud aasta augusti lõpus said päästjad väljakutse Kohtla-Järve linna Olevi tänavale, kus ümber maja paigaldatud tellingute vahele oli jalgupidi kinni jäänud mees. Esimesena sündmuskohale jõudnud politseinik Rene ronis kiirelt kannatanuni, et ära hoida mehe alla kukkumine. Seejärel aidati koos päästja Antoniga täbarasse olukorda sattunud mees taas turvaliselt maapinnale tuua. Tänu Antoni ja Rene ennastsalgavale ja kiirele tegutsemisele õnnestus kannatanu elusalt ja tervelt õnnetusest päästa.

Argo Mölder (vabatahtlik päästja), Raido Mölder, Indrek Ibrus (eraisikud)

Mai alguses teatati tulekahjust Lääne-Viru maakonnas Vinni vallas Tudu alevikus Tuleviku tänaval asuvas korteris. Korteri välisukse juurest leiti teadvuseta naisterahvas, kelle vabatahtlik päästja koos kahe kohaliku mehega suitsu täis trepikoja kaudu kiirelt välja tõid. Õues alustati elustamisega. Tänu kiirele ja oskuslikule tegevusele päästsid Argo Mölder, Indrek Ibrus ja Raido Mölder inimese elu.

Ago Pukspuu (Ämari Lennubaasi päästekomando)

Märtsis teatati tulekahjust Harjumaal Lääne-Harju vallas Vasalemma alevikus Jaani tänaval asuvas kortermajas. Oli teada, et majas viibib inimene. Päästjad sisenesid suitsu täis majja ning leidsid termokaamera abil kannatanu ja toimetasid ta õue meedikute hoole alla. Tänu Ago oskuslikule ja visadusele õnnestus päästa inimese elu.

Andreas Vassel (päästja)

Möödunud aasta novembris kutsuti päästjad appi otsima kadunud inimest. Oli teada, et kadunud inimesel on ka terviseprobleemid. Otsingutel kasutati drooni, mille termokaamera vaatlusrežiimi abil leiti inimkeha meenutav heledam laik juba 15 minutiga. Kättejuhatatud kohast leitigi alajahtunud kannatanu. Tänu Andrease kiirele ja oskuslikule tegutsemisele õnnestus päästa elu.

Meelis Nõlvak (päästja)

Eelmise aasta oktoobri keskel teatati Paldiskis pankrannikult alla kukkunud noormehest. Tugeva tuule tõttu ei saanud kannatanule paadiga appi minna, samuti võtnuks piki kallast jalgsi liikumine liiga palju aega. Seetõttu otsustati hättasattunu ära tuua nööripääste abil, mis pimedas, vihma- ja rahesajus ning 28 meetrit sekundis lõõtsuva tuulega oli ütlemata keeruline. Ent edukas ning kannatanu anti üle meedikutele. Tänu Meelise aktiivsusele ja visadusele õnnestus päästa elu. Meelis osales ka Vasalemma alevikus toimunud tulekahjul, kus samuti aitas oma oskuste ja teadmistega päästa elu.

Asso Ende, Jevgeni Rezepkin (päästja)

Tänavu veebruari keskel teatati tulekahjust Tallinna vanalinnas Laial tänaval, kus põles maja keldrikorrusel asuv saun. Hoone trepikoda oli täitunud suitsuga ning inimesed välja ei saanud. Redelauto abiga päästeti maja teiselt korruselt 2 inimest ning pööningukorruselt veel 3 inimest. Tänu päästjate kiirele ja oskuslikule tegutsemisele päästeti 5 inimest.

Käthlin Pärn (politseinik), Margus Koppel (abipolitseinik)

Ühe maikuu päeva õhtul märkasid patrullis olnud abipolitseinik Margus ja politseinik Käthlin Admiraliteedi basseini kukkunud inimest, kes oli klammerdunud basseini seinal oleva redel külge, aga üles ronida ei suutnud. Politseinikel õnnestus hättasattunud käe ümber saada nöör ja hoidsid teda päästjate saabumiseni vee peal. Tänu Kähtlini ja Marguse tähelepanelikkusele ja kiirele tegutsemisele päästeti inimene.

Rainer Kasekivi, Aivar Kajakas, Tristen Erik Kivi (eraisikud)

Juuli alguses sattus Pirita lahel ligi poole kilomeetri kaugusel rannajoonest hätta surfar. Õnneliku juhuse läbi leidis vees hulpiva mehe Tristen Erik, kellel õnnestus tugeva tuule ja kõrge laine kiuste sikutada teadvuseta kannatanu oma surfilauale ning alustas ka elustamist. Järjekordse õnneliku juhuse läbi märkas olukorda Aivar, kes siis tõttas kaldale, kutsus kaasa Raineri ja tormasid siis kaatriga Tristenile appi. Kannatanu anti üle kiirabile. Tänu Tristeni, Aivari, Raineri väga operatiivsele meeskonnatööle ning kiirele ja professionaalsele tegutsemisele päästeti inimelu.

Janis Borokov, Heiki Jääger (päästjad)

Eelmise aasta detsembris, veidi enne jõule, teatati tulekahjust Jõgeva vallas Siimusti alevikus Toominga tänaval asuvas kortermajas. Päästjad sisenesid korterisse ja asusid suitsu ja prahti täis ruumidest kannatanut otsima. Abivajaja leitigi teadvusetult põrandal lebamas. Päästjad tõid kannatanu välja ja kustutasid tulekahju. Tänu päästemeeskonna kiirele ja professionaalsele tegutsemisele päästeti inimelu.

Tarmo Romm, Tauri Tadolder (päästjad)

Mai keskel anti teada Põltsamaa jões uppumisohtu sattunud tütarlapsest. Päästjad ujusid tüdrukuni ja püüdsid teda veepäästelaua peale upitada, mis kiire veevoolu tõttu osutus parajaks katsumuseks. Lõpuks see siiski aga õnnestus ja alajahtunud tüdruk saadi kaldale, kus päästjad talle kiirabi saabumiseni esmaabi andsid. Päästjate Tarmo ja Tauri kiire, ennastsalgava ja sihikindla tegevuse tagajärjel päästeti noor tütarlaps jääkülmast kiirevoolulisest jõeveest eluga.

Edgart Jazõkov, Maikel Ivanov (turvatöötajad)

Ühel maikuu ööl märkasid G4Si patrullis olnud turvatöötajad Tartu linnas Narva mnt 122 kahekordse puidust elumaja teise korruse korteri akendest leeke välja tulemas. Kuna oli teada, et suurem osa elanikke ei ole veel põlevast majast välja saanud, sisenesid turvatöötajad maja suitsu täis trepikotta, et ka ülejäänud majaelanikud üles äratada ja majast välja saada. Tänu Edgarti ja Maikeli kiirele ja otsustavale tegutsemisele evakueeriti ohtlikust keskkonnast 7 inimest ja tulekahjus ei saanud keegi vigastada ega surma.

Alar Veskijärv (päästja)

Möödunud aasta novembri keskel teatati tulekahjust Valgas Laial tänaval asuvas kortermajas. Oli teada, et majas on inimesi. Akna kaudu teise korruse suitsu täis korterisse roninud päästja leidis eest liikumisraskustega naisterahva, kelle ta siis päästekapuutsi kasutades suitsu mattunud korterist ja trepikojast välja juhatas. Tänu kiirele ja oskuslikule tegutsemisele õnnestus päästa elu.

Juhan Otti, Kaspar Kull (päästjad)

Möödunud aasta detsembri alguses teatati Komsi külas Venevere järvel oli läbi jää vajunud umbes 60 kilo kaaluvast koerast, läbi jää vajus ka koerale appi läinud peremees. Koerale ja ta peremehele appi läinud vabatahtlik päästja vajus aga samuti läbi jää. Koera peremees suutis koera veest välja tõugata ning inimesed tõid päästjad päästelaua abil välja. Tänu kiirele ja oskuslikule tegevusele päästsid Juhan ja Kaspar kahe inimese elu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.