"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Nobeli meditsiinipreemia pälvis Eesti juurtega Rootsi teadlane (1)
03. oktoober 2022
Svante Pääbo. Foto: Scanpix

Tänavuse Nobeli meditsiinipreemia pälvis Eesti juurtega Rootsi paleogeneetik Svante Pääbo, kes sekveneeris neandertallase genoomi ja avastas varem tundmatu Denisova hominiidi. vahendab BNS.

“Pääbo avastused näitavad geneetilisi erinevusi, mis eristavad elavaid inimesi välja surnud hominiididest ning loovad aluse uurimisele, mis on inimeses unikaalset,” märkis Nobeli komitee. 

Pääbo avastas, et praeguseks välja surnud hominiidide geenid on homo sapiensile üle kandunud. 

“Iidsete geenide ülekandumisel tänapäeva inimesele on füsioloogiline tähtsus, näiteks mõjutab see meie immuunsüsteemi reageerimist infektsioonidele,” märkis žürii.

Svante Pääbo ema on Eesti keemik Karin Pääbo ja isa biokeemik, samuti Nobeli preemia laureaat Sune Berström, kes sai selle auhinna 1982. aastal.

Pääbo õppis Uppsala Ülikoolis egüptoloogiat, vene keelt, majandust ja meditsiini. 1986. aastal kaitses ta samas doktorikraadi molekulaarimmunoloogia alase töö eest. Seejärel täiendas ta end aastatel 1987–1990 California ülikoolis.

67-aastane Pääbo saab Nobeli preemia kuningas Carl XVI Gustafilt 10. detsembril Stockholmi raekojas toimuval tseremoonial. Preemia rahaline väärtus on 10 miljonit Rootsi krooni ehk umbes 917 000 eurot. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

teaduspõhine
3. okt. 2022 18:16
Nüüd on olemas teaduslik tõestus, et toksiline maskuliinsus kahjustab kliimat. https://objektiiv.ee/peta-loomakaitsjad-kutsuvad-naisi-ules-hoiduma-seksuaalsuhetest-liha-soovate-meestega/