"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Fotod ja video Eesti ettevõtted kinkisid Ukraina sõjapõgenike lapsi õpetavale Räägu koolile arvutiklassi väärtusega 10 000 eurot (0)
04. oktoober 2022
Foto Mats Õun

“Mulle väga meeldib meie uus arvutiklass,” rääkis Räägu kooli 5. klassi õpilane Natalja. “Saime juba tänases proovitunnis uusi teadmisi ja põnevaid ülesandeid teha. Minu jaoks oli see väga huvitav.”

Vaata galeriid (19)

Ukrainast saabunud sõjapõgenike lastele loodud Räägu koolis avati teisipäeval, 4. oktoobril pidulikult hästivarustatud arvutiklass. Klassi komplekteerimisele aitasid kaasa GreenDice AS-i tehnikaringluses osalevad Gunvor Services AS ja Inchcape Motors.

Värskelt valminud arvutiklassis on 25 võimsat arvutit ja monitori koos muu vajalikuga – komplekti turuväärtus on umbes 10 000 eurot.

“Minu arvates on uus arvutiklass äge,” kirjeldas Räägu kooli 5. klassi õpilane Maksim. “Meile räägiti arvutitest ja kuidas nendega toimetada ning tutvstati ka Google Chrome keskkonda. Siiani olen arvutitga ainult mängida osanud.”

Arvutiklass on õppetööks vajalik

GreenDice ettevõte valis Räägu kooli välja seetõttu, et varasemalt puudus koolist korraliku tehnikaga arvutiklass. Loodud klass on eriline, sest GreenDice jääb koolis tegema üks kord kuus IT-tundi, kus tuuakse sisse koolivälist temaatikat ja muudetakse lastele õppetöö huvitavamaks.

“Täna oli meil Räägu kooli 5. klassiga esimene proovitund, kus nägime ära, milline on õpilaste tase,” kirjeldas Alaniit. “Teiseks oli näha, kas osatakse ladina tähti. Tuli välja, et osatakse vaid kirillitsa tähti. Peame selle kõigega arvestama ka järgmine kord, kui tuleme tundi andma. Siis alustame ikka baasasjadest.”

Räägu kooli projektijuht Natalja Mjalitsina sõnas, et arvutiklass on õppetööks väga oluline, sest lisaks tehnoloogiaõppele viiakse arvutite abil läbi ka digiõpet ja robootika- ning ainetunde. “Meil ei ole hetkel pakkuda lastele kõikides ainetes õpikuid ning õpetajad prindivad väga palju töölehti ja materjale paberile,” selgitas ta. “Tänu tipp-tasemel arvutiklassile saame nüüd viia õppe osaliselt digitaalseks ja lisaks saame pakkuda oma lastele digiõpet, mis ei ole ainult pdf platvormil.”

Ühtlasi arendab uudne arvutiklass ka õpetajate digipädevust ja uudishimu. “Sellel on veel mitu kasutegurit: saame rikastada õppetööd ja muuta selle kaasaegsemaks, arendada erinevaid pädevusi, astume sammukese laste huvidele lähemale, vähendame tugevalt ka kulusid,” märkis Mjalitsina.

Taaskasutatud seadmed

GreenDice AS-i asutaja ja tegevjuht Argo Alaniit selgitas, et seadmete eeldatav elutsükkel kestab veel vähemalt 4-5 aastat ning kuna kool uusi seadmeid ei ostnud, siis aidatakse tehnikaringlusega märkimiseväärselt kaasa ka keskkonnahoiule. “Kuna tegemist on taaskasutatud seadmetega, hoidsime ära 25 000 kg CO2 jalajälje tekke, mis oleks ilmnenud uute arvutite ja monitoride tootmisega,” rääkis ta.

Kogu arvutitehnika jääb GreenDice´i omandisse, seadmetele rakendub eluaegne garantii ning ettevõte jääb koolile IT-partneriks pakkudes ka koolitusi ning vajadusel haldustuge. Kui mõne arvutiga peaks midagi juhtuma, vahetab GreenDice selle välja ja kui seade enam väärtust ei loo, lõpetatakse toote elutsükkel ning see suunatakse materjalide taaskasutusse.  

GreenDice on Eesti ettevõte, mis kujundab maailma esimest IT-tehnikaringlust, aidates mõõta ja vähendada ettevõtete IKT-seadmete süsiniku jalajälge. Läbi pakutava teenuse, vähendatakse koheselt ettevõtete CO2 jalajälge 50% võrra ning IT-seadmete eluiga pikendatakse läbi GreenDice´i kogukonna. Tänaseks on tehnikaringlusega ühinenud enam kui 200 ettevõtet. 

Kooolikohad on täis

2022. aasta kevadel avas Tallinna linn Ukraina sõjapõgenike lastele Lilleküla Gümnaasiumi filiaalina Räägu kooli. Õppetöö toimub Eesti õppekava alusel eesti ja ukraina keeles.

Koolis on 432 õppekohta 1. – 6. klassini. Tänaseks on maksimaalne õppijate arve peaaegu saavutatud. “Koolikohad on meil tänaseks täis, mõni üksik laps mahuks, aga näiteks neljandad ja viiendad klassid on tavaliselt, nagu mulle öelda meeldib, üle ääre,” kirjeldas Mjalitsina. “Lastele väga meeldib siin ja nad tulevad hea meelega kooli. Näiteks ühele tüdrukule meeldib väga, et meie koolis on pehmed toolid. Ta ütles, et Ukrainas ei ole neil kunagi pehmeid toole olnud. Lisaks meeldib paljudele lastele meie söökla.”

Suuremalt jaolt on Mjalitsina sõnul õpetajate vajadus ära kaetud. Koolis on hetkel 30 töötajat. “Sellised põhiaine õpetajad on meil praegu olemas, aga sooviksime tüdrukutele eesti keeles tööõpetust pakkuda ja et olemasolevate kehalise kasvatuse õpetajate koormust vähendada, võiks olla meil ka selles aines lisaõpetaja,” rääkis ta. “Aga koolis töötamine ongi sellepärast huvitav, et siin pidevalt muutub midagi. Meie koolis tuleb ka iga päev midagi uut otsast peale alustada. See on väga põnev.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.