"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Euroopa Liit kehtestab paari aasta pärast ühtse laadijastandardi kõigile nutitelefonidele (1)
04. oktoober 2022
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

Euroopa Parlament võttis teisipäeval vastu uue seaduse, mille kohaselt on alates 2024. aasta lõpust alates nõutav ühtne laadimisstandard USB-C kõigil uutel nutitelefonidel, tahvelarvutitel ja fotoaparaatidel ning kaameratel, vahendab BNS.

Meetmega, mille EL-i seadusandjad võtsid vastu häältega 602-13 tuleb USA tehnoloogiahiiul Apple lõpetada – vähemasti Euroopas – oma senine iPhone telefonide laadimispesa Lightning USB-C vastu, standard, mida paljud konkurendid juba praegu kasutavad.

Sülearvutite tootjatel on lisaaega, neile hakkab sarnane nõue kehtima alates 2026. aasta algusest.

Seadusandjate kohaselt lihtsustab ühe laadija kasutamine eurooplaste igapäevaelu, vähendab üüratut kasutuskõlbmatute laadijate hulka ning vähendab tarbijatele toote maksumust.

Eeldatavasti säästab selline üleminek vähemalt 200 miljonit eurot aastas ning seeläbi jääb Euroopa Liidus üle tuhande tonni elektroonseid jäätmeid tekitamata, ütles Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager.

Eeldatavasti levib EL-i otsus virvendusefektina üle kogu maailma.

Euroopa Liidu 27 riiki, kus elab 450 miljonit inimest ning kes on ühed maailma jõukamad tarbijad, seavad sageli uusi trende tehnoloogias ja rahvusvahelistes tööstusharudes, sellist nähtust nimetatakse ka Brüsseli efektiks.

Apple, mis on maailmas suuruselt teine nutitelefonide müüja Samsungi järel, kasutab USB-C laadimisava oma iPadide ja sülearvutite juures. Ent iPhone telefonide koha pealt jäädi eriarvamusele, tuues esile, et tegemist on ebaproportsionaalse sammuga, mis võiks pidurdada innovatsiooni.

Samas on viimaste iPhone’i lipulaevade kasutajad kurtnud, et äärmiselt kõrge lahutusvõimega fotode ning videote massiivsete failide liigutamisel jääb Lighting-kaabel andmeside ülekandmisel nõrgaks ning on vaid baaskiiruse lähedal USB-C omaga võrreldes.

Apple’il on ka juhtmevaba laadimise võimalus uuematel iPhone’i mudelitel ning spekulatsioonide kohaselt võidakse järgmise põlvkondade mudelitelt juhtmega laadimine kaotada sootuks. Ent hetkel pakub juhtmevaba laadimine märksa madalamat energia edastamise võimekust, samuti on andmeside kiirus madalam USB-C omast.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
4. okt. 2022 20:04
Pseudoprobleem, millega EL tegeleb, selle asemel, et inimeste tegelikele vajadustele keskenduda. Olgu üheks selliseks või üha keerulisemaks muutuv igapäevane eksistentsiaalsete vajadustega toimetulek. Sobiva paarikümnesendise ülemineku olemasolevale toitekaablile selle sobitamiseks mõnd teist tüüpi laadijaga võib igaüks vajadusel juba praegu endale ilma igasuguste raskusteta praktiliselt igast olmeelektroonikakauplusest soetada või internetist tellida. Ja üha suurem osa uuemaid telefone nagu muidki laadimist vajavaid seadmeid müüaksegi juba ilma neile kaasa pandud laadijata ilma igasuguse El-i vastava direktiivitagi.