"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
video Kiek in de Kökis avatakse nõukaaegse kohvikumööbli näitus (0)
06. oktoober 2022

Kes ei teadnud, siis juba mõnda aega on saanud Neitsitornis tänu taastatud interjöörile meenutada, milline oli õhkkond 1980. aastate kõige kuumemas Tallinna kohvikus.

Just see sama Aala Buldase Mööbel, mis oli Neitsitorni kohvikus 1980.-ndatel, laiub seal ka täna restaureeritud kujul. Teiste originaalesemete, kohvikunõude ja muu sellise varumiseks pidasid näituse kunstnikud jahti vanavara kauplustes, internetis ning mujal, kus võimalik. Oluline on aga, et see nõukaaegsete kohvikuesemete-ja mööbli jaht pole tänaseks veel lõppenud, kuigi näitus ise on valmis saanud.

“Niimoodi kuidagi oli õnne, et erinevates vanavara ladudes otsides hakkas igasuguseid asju välja tulema. Leidsime näiteks Mündi baari toole, Moskva kohviku ühe diivani ja paljut muud,” loetleb Kiek in de Köki muuseumi kuraator Risto Paju.

Tallinna kohvikutest pärit retromööblit on juba sedavõrd palju kokku kogutud, et järgmisel aastal eksponeeritakse neid eraldi näitusel Neitsitorni kõrval, Lühikese jala väravatornis, kus senikaua on avatud vabamüürlaste näitus. 

Uue näituse silmapaistvamaks eksponaadiks kujuneb kahtlemata 1970. aastate alguses ehitatud hiiglaslik, kolme meetri kõrgune tooli-skulptuur.

“See oligi toona eeksujuks neile kõrge seljatoega toolidele, mis Neitsitorni jaoks tehti. Loodame selle suure mitme meetrise tooli Saaremaalt ära tuua ja näitusele välja panna,” ütles Paju.

Paju ütles, et sellest ajastust pärit mööbliesemed on väga rasked, kuid see-eest ei jää saa jätta tähelepanuta nende kõrget kvaliteeti.

“Need pole küll nii siledad nagu moodne mööbel, sest pole kaasaegsete vahenditega tehtud, kuid need peavad väga hästi vastu,” tõdes Paju. 

Nõukaaegset Tallinna kohviku interjööri-näitust saab kaema tulla järgmisel aastal Kiek in de Köki muuseumisse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.