"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
video Kõlvart: energia hinnatõusu katteks on tuleval aastal vaja 26 miljonit, aastavahetuse ilutulestik asendatakse lasershowga (2)
06. oktoober 2022

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul peab linn tuleval aastal eelarves ette nägema täiendavalt 26 miljonit eurot reserviks, mis kataks energia hinnatõusu.

“Tänaseks on kõigile selge, et meid ootab mitte ainult energiakriis, vaid tegelikult sügav majanduskriis. Ka finantsiline kriis, mis puudutab omavalitsusi,” nentis Kõlvart linnavalitsuse pressikonverentsil.

“Oleme valmis ka mustadeks stsenaariumiteks kuni selleni välja, et tänavavalgustus osaliselt välja lülitada sarnaselt 2008. ja 2009. aastaga.  Kui tekib sügavam kriis, mis ei ole seotud ainult hinnatõusuga, vaid ka sellega, et seda elektrit lihtsalt ei ole, siis tuleb ka liuväljakud ja jäähallid ning ka saunad kinni panna. Tuleb ausalt öelda, et me ei saa seda välistada, aga esialgu me seda ei tee.”

Palgatõusu ootused avaldavad survet 

Energia hinnatõus ei ole aga ainus vajadus, mida linn peab järgmisel aastal katma. Ühe suure lisakuluna tõi Kõlvart välja ka linnatöötajate palgatõusu ootused.

“Riik räägib ainult sellest palgatõusust, mida riik peabki tagama ehk siis need valdkonnad, mille eest riik ka vastutab. Aga tegelikult see ei ole ainult ootus, vaid ka kohustus omavalitsuste poolt tagada palgatõus ka nendele sihtrühtmadele, kes on otse seotud riigi valdkondadega. Ehk siis kui toimub õpetajate palgatõus, siis see tähendab ka lasteaia õpetajate palgatõusu,” näitlikustas linnapea.

Palgatõusu ootus on Kõlvarti sõnul üldine ja ka adekvaatne. “Kui inflatsioon on 20 protsenti, siis kasvõi näiteks bussijuhid pöörduvad linnavalitsuse poole ja küsivad, kus on meie palgatõus, mis kataks inflatsiooni. See on üldine ootus. Me peame mõtlema, kust leida vahendeid, et palgatõus jõuaks igale poole linnasüsteemis,” märkis ta.

Linnal pole kulude kärpimisest pääsu

See, kust peaks omavalitsustele tulema kulude katmiseks vajalik täiendav tulu on linnapea sõnul aga ebaselge. “Kui läbirääkimistel riigiga peamiseks prioriteediks oli tulumaksumäär, mis võiks olla omavalitsuste jaoks suurem ja sellest on palju aastaid olnud juttu, siis seda riik ei ole valmis lubama,” tõdes Kõlvart.

Energiakulude katteks on riik linnapea andmetel terveks aastaks ette näinud 5 miljonit eurot, millest 79 omavalitsuse vajadusteks aga loomulikult ei piisa. “Tõenäoliselt Tallinn järgmisel aastal saab hakkama ja ülejärgmisel, mis tõenäoliselt tuleb veel raskem. Saame hakkama tänu sellele, et meil oli alati konservatiivne finantspoliitika ja on tekkinud mingi puhver ja reservid, samuti loobume investeeringutest. Aga kuidas paljud teised omavalitsused saavad hakkama?” küsis Kõlvart.

Ainus variant, mis omavalitsustele jääb on linnapea hinnangul kuludest loobumine. “See ei ole tänaseks juba kärpimine, see on konkreetselt loobumine. Esimene asi on investeeringud, pole midagi teha, peame hakkama investeeringuid vähendama,” nentis ta.

Omavalitsustele universaalteenust ei võimaldata

“Ma ei saa kahjuks jätta mainimata, et vabariigi valitsus ei võimalda mis tahes põhjusel kohalikele omavalitsustele ja nende asutustele nii-öelda universaalteenust ehk meie sõltume tegelikult turuhinnast, me sõltume börsist ja olemasolevatest lepingutest, nende võimalikust pikendamisest,” selgitas abilinnapea Tanel Kiik.

“Kõikvõimalikud lasteasutused, koolid, haiglad, oleks pidanud olema kaetud riiklikke meetmetega –  minu meelest on iseenesestmõistetav, et need on teenused, mis on inimestele vajalikud. Seal peaks olema kas universaalteenus sarnaselt kodutarbijatele või mingi muu meede,” arvas Kiik, kelle hinanngul on praegune lahendus poolikult toimiv, sest tegelikkuses tuleb erinevaid avalikke teenuseid puudutavad kulud ka mingi eelarvereaga katta.

“Üldjuhul see tähendab väga halbade valikute vahel valimist, aga meie siht on, et need erinevad kokkuhoiu kohad mõjutaksid inimeste igapäevast elu võimalikult vähe. Me ei lähe vähendama või kuidagimoodi halvendama nõrgemate ühiskonnarühmade heaolu, mis puudutab lasteasutusi, koole, sotsiaalmaju, hoolekandeasutusi. Üksustes, kus meil on tegemist laste või eakatega, peab olema tagatud sisuliselt tänane tase ja heaolu,” lisas abilinnapea, kelle arvates saab ülekütmist ja raiskamist vähendada igal pool.

Säästurežiim ei tohi vähendada turvalisust ja heaolu

“Hakkame vähendama kulusid, on see siis tänavavalgustus või hoonete kütmine, mis on muidugi ka tähtis teema, aga vaid väike osa sellest probleemist, kus me tegelikult oleme,” võttis Kõlvart eesmärgi lühidalt kokku.

“Loomulikult on meil  ka pikaajalised plaanid kokkuhoiu osas, näiteks tänavavalgustuse LED-vahetuse programm või siis valgustipõhine juhtimissüsteem. Need eeldavad suuremaid investeeringud, mis pikemas perspektiivis annavad meile kokkuhoiuvõimalusi. Juba järgmisel aastal on plaanis vahetada välja ka kahe asutuse küttesüsteemid.”

Tänavavalgustuses energiasäästu saamiseks on linn juba testinud ja osaliselt rakendanud mõningaid meetmeid – näiteks tänavavalgustite tööaja lühendamine 15 minut võrra.

“Valgustuse arvelt on võimalik erinevate meetmetega aastas kuni miljon eurot kokku hoida. Muidugi hakkame jälgima ka tehnilisi aspekte, sest kui valgustuse väljalülitamine pikemaks perioodiks peaks mõnel pool tähendama, et seda pärast sisse lülitada ei saa, siis neid riske tuleb hinnata. Meie lähenemine peab olema objektipõhine. Näiteks on mõned kergliiklusteed öösiti pimedad ka praegu ja enne kriisi,” selgitas linnapea, lubades, et linlaste turvalisuse arvelt kompromisse ei tehta.

Linna asutused said juhised energia säästmiseks

Tallinn on allasutustele saatnud laiali suunised, mis puudutavad ruumide temperatuure ning ventilatsiooni kasutamist.

“Tallinnas ja ka mujal omavalitsustes on piisavalt asutusi, kus on võimalik suhteliselt lihtsate meetmetega küttekulusid vähendada. Me oleme hinnanud, et ühe kraadi võrra temperatuuri alla toomine tähendab suurusjärgus viieprotsendist kütteenergia säästu,” lisas Kiik, kelle hinnangul piisab näiteks tööruumides 23 kraadise temperatuuri asemel ka 19 kraadist, ent juhised lähtuvad konkreetse asutuse eripärast ja vajadustest.

Umbkaudu 5-6 miljoni euro suurusest linna säästuplaanist moodustab plaanitav hoonete energiakokkuhoiu meetmete pakett umbes 3-4 miljonit ning mõnelt poolt on võimalik veel ka väiksemate summade jagu kokkuhoidu saavutada.

“Oleme hinnanud, et umbes pool miljonit eurot on võimalik tänu 30 täiendava diiselbussi kasutamisele veel käesoleval aastal ühistranspordi energiakuludelt kokku hoida. Ehk meil tuleb üleminekut keskkonnasõbralikumale transpordile loomulikult jätkata, aga meil tuleb paralleelselt tagada inimestele vajalik teenus ja siin on selline kombineerimine mõistlik, et me kasutame paralleelselt nii elektribusse, tramme, trolle gaasibusse kui ka diiselbusse,” selgitas Tanel Kiik.

Aastavahetuse ilutulestik asendatakse lasershowga ja jõuluvalguse aeg lüheneb

“Üks asi, mis ei ole finantsilises plaanis nii mahukas, aga on mõnes mõttes sümboolne: täna arutasime linnaosavanematega erinevaid vajadusi ja kokkuhoiu võimalusi ning otsustasime, et tänavu oleks õige vähendada jõulukaunistuste üleval olemise aega ning loobuda uusaastailutulestikust nii kesklinnas kui ka linnaosades,” tõdes linnapea Mihhail Kõlvart.

Kõlvart juhtis tähelepanu, et kõige muu valguses ootab omavalitsusi ees ka sotsiaalne kriis. “Inimeste arv, kes vajavad abi kasvab. Ka selleks on vaja vahendeid,” toonitas linnapea. kelle sõnul kasutatakse kokkuhoitud raha muuhulgas pensionäridele abipakkide tegemiseks.

“See on minu arvates mõistlik otsus, sest sotsiaalsed vajadused on kindlasti meelelahutusest tähtsamad,” nentis Kõlvart, kelle sõnul tähistab linn ilutulestiku asemel uue aasta saabumist lasershowga ja seni varasemalt veebruari lõpuni üleval olnud jõulutuled võetakse seekord juba jaanuari keskel maha.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tubli,
6. okt. 2022 15:07
veidigi arengut parema maailma suunas!
Tore
6. okt. 2022 14:48
Ja need, kes soovivad ilmtingimata näha ilutulestikku, tuleks saata seda vaatama Ukrainasse rindele!