"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
fotod ja video Roosa lindi jooks kutsus hoolima endast ja lähedastest (2)
07. oktoober 2022

Statistika järgi haigestub iga kaheksas naine rinnavähki. Et ärgitada naisi õigel ajal kontrolli minema, toimub 8. oktoobril Kadrioru pargis roosa lindi jooks.

Vaata galeriid (65)Oktoober on rinnavähi teadlikkuse kuu. “Roosa lindi jooksuga kutsume inimesi liikuma, sest liikumisega hoiame tervist,” rõhutas MTÜ Elu Nimel juhatuse liige Katrin Olo-Laansoo. “Soovime selle väärika ja toreda üritusega Eesti inimeste teadlikkust tõsta. Rinnavähk on varases staadiumis avastatuna väga hästi ravitav – kui meie naised vaid käiksid hoolsasti mammograafikontrollis sõeluuringu kutset saades.”

Vaata galeriid (65)

Kel on kahtlusi või on suguvõsa liini pidi teada, et keegi lähedastest on rinnavähki põdenud, võiks Olo-Laansoo soovitusel kindlasti juba varem kontrolli minna, et olla kindel, oma tervist hästi hoida ja musta stsenaariumi korral rinnavähk varakult avastada. “Kindlasti tasub meeles pidada, et rinnavähki esineb ka meestel, olgugi et väga harva, aastas umbes neljal mehel,” lisas Olo-Laansoo. “Me julgustame roosa lindi jooksuga ühinema ka mehi, et tugevam sugu toetaks niiviisi naiste tervist, naised aga omakorda meeste tervist. Roosa lindi jooks on vahva perekondlik ettevõtmine, kus üheskoos seisame tervema elu nimel!”

Eestis saab igal aastal rinnavähi diagnoosi ligi tuhat naist ja umbes neli meest. Avastatud haigusjuhtude arv on kõige kõrgem Harjumaal, kus diagnoosi saab vastavalt 400 naist aastas. 2019. aastal oli 49,2% naistel haigus diagnoosi saamise ajal juba kaugele arenenud staadiumis. On teada, et sõeluuring vähendab naiste rinnavähki suremuse riski 30-35%.

Ämmaemandad annavad nõu

Tänavu annavad ämmaemandad jooksupaika üles seatud Ida-Tallinna Keskhaigla rinnakabineti telgis nõu kõigile jooksule tulijatele, kel tekib küsimusi rinna tervise osas. “Tõenäoliselt tuleb välja Confido oma rinnakabinetiga ja ettepaneku oleme teinud ka Põhja-Eesti Regionaalhaiglale,” ütles Olo-Laansoo. “Ida-Tallinna Keskhaigla kõneisikuna on asja vedamas onkoloogiakeskuse juhataja dr. Elen Vettus, kes oma igapäevatöös näeb ja ravib rinnavähi patsiente ning jälgib ja koordineerib nende raviteekonda.”

Eestimaalaste mõttemustrisse peab jõudma hoolivus, toonitas selle aasta jooksu patroon, sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler dr Heidi Alasepp. “Hoolides enda tervisest hoolid ka oma lähedastest, kes on vähiga võitlemisel elu raskeimad vestlused oma lähedaste kõrval isiklikult läbi teinud. Kogemus on mulle seetõttu olnud eriti suureks tõukeks anda kõigile julgust küsida kui on kahtlus ning rääkida, kui on hirm.”

Meist igaüks saab hoolida – kõigepealt iseendast ja siis oma lähedastest. “Ise rinnauuringule minnes võtab naine sinna kaasa oma ema – nooremad miks mitte ka vanaema –, sõbranna, klassikaaslase ja kolleegi,” rääkis Olo-Laansoo. “Sõeluuringusse saavad esimese kutse 50-aastased ja sellel tuleb kindlasti osaleda, kuid kuna rinnavähki avastatakse ka 30- ja 25-aastastel, tasub uuringule minna juba varem, juhul kui on kahtlusi või kui keegi suguvõsast on haigust põdenud – see ongi hoolimine.”

Rasked operatsioonid

Taastusravikliiniku töötajad puutuvad kogu aeg kokku naistega, kes on rinnavähi eemaldamiseks läbi elanud rasked operatsioonid, tõdes Katrin Olo-Laansoo. “Taastumine on väga pikk ja sageli keeruline protsess, kuid taastusraviga on võimalik elukvaliteeti parandada. Näiteks saab lümfiteraapiaga lümfiturseid vähendada, füsioterapeut saab käe liikuvust parandada ja nõustada, kuidas füüsilist aktiivsust hoida ja taastada,” märkis ta. “Taastusravi on oluliseks tugisambaks rinnavähipatsiendi teekonnal. Patsiendid, kes on seljatanud rinnavähi ja asunud taastumise ja tervenemise teele, tulevad välja võitjatena.”

Abilinnapea Betina Beškina sõnul ei tasu oktoobri kui rahvusvahelise rinnavähi teadlikkuse kuu tähtsust alahinnata. “Esmalt juba seetõttu, et rinnavähk on Eesti naiste seas kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja,” märkis ta. “Kuid lisaks on ka hirmud selle haiguse ees suured. Hirmujutte liigub palju, seega on väga oluline sellest rääkida, teadmisi tõsta ja inimesi igakülgselt julgustada.”

Beškina lisas, et kuigi haiguse avastamine on keeruline, ei ole see võimatu. “Mis veelgi olulisem, mammograafia on Eestis kättesaadav kõigile, ka neile, kel puudub haigekassa kindlustus, kuid paraku ei kasuta paljud naised seda võimalust. Samuti kutsutakse igal aastal naisi sõeluuringutele, mistõttu panen siinkohal neile südamele – palun minge võimalusel kontrolli, sest varakult avastatud rinnavähk on ravitav.

Haigekassa tasub 2017. aastast rinnavähi tõttu rinna eemaldamise ja ravi järel nii rinna taastamise operatsiooni kui ka rinnaimplantaadi maksumuse eest. Roosa lindi jooksu piletimüügist annetab MTÜ Elu Nimel raha kümne naise 3D areooli ja nibu mikropigmentatsiooni jaoks. Tegemist on kosmeetilise tätoveeringuga, mis loob illusiooni loomulikust rinnast.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

teada värk
9. okt. 2022 09:21
Avalikustatud terviseandmeid saab töökollektiivis kasutada väga erinevatel eesmärkidel....
Liisu
8. okt. 2022 18:56
Koni ees ja jookseb? 😂😂😂

Seotud artiklid