"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Psühhiaater Jüri Ennet: Eestlaste alkoholitarvitamisega on olukord katastroofiline (9)
03. november 2022
Foto Pixabay

“Maailma Terviseorganisatsioon ütles juba aastakümnete eest, et kuni viis liitrit absoluutset alkoholi inimese peale kompenseeritakse veel ära, 5-10 liitrit tekitab tõsiseid probleeme ja kui tarvitatakse üle 10 liitri absoluutset alkoholi inimese kohta, siis see on katastroofiline ja probleemiga peab väga tõsiselt tegelema,” kirjeldas psühhiaater Jüri Ennet.

“Eestis tarvitatakse aastas umbkaudu 11 liitrit absoluutset alkoholi inimese kohta ja see nivoo on sama kõrgel, kui ta oli 1985. aastal, kui alkopoliitikat aeti ja probleemiga tõsisemalt tegeleti,” lisas Ennet.

Keskkonnas on viimastel aastatel tema sõnul väga palju psühholoogiliselt negatiivseid tegureid, stress on kõrge ja selle maandamisega ei tulda toime.

“Inimene on praegu selles mõttes rataste vahel ja selliselt, et osa asju ei sõltu temast. Ja selleks, et selle kõigega toime tulla ja alguses veidi und parandada, tehakse väiksed napsud. Aga kui seda nüüd pidevalt teha, siis protsess on krooniline ja varem või hiljem olenevalt pärilikkusest tekib sõltuvus.”

Üheks probleemiks on kogenud psühhiaatri hinnangul ka alkoholi liigne kättesaadavus linnades.

“Kui inimene on näiteks Naissaarel ja seal ei ole ühtegi alkoholi müügi paleed, kust seda osta saaks, siis probleeme ei ole. Aga kui ta on sellises kohas, kus ostukohti on palju ja tihedalt, siis on ka tarvitamist rohkem,” ütles Ennet.

Alkoholism kahjustab tervist –  kehalist, vaimset, ja sotsiaalset tervist. Igal aastal on Eestis alkoholist tingitud surmasid Enneti sõnul 800-900 ringis ja lisaks sellele on veel umbkaudu 8000 juhtumit, kus alkoholi tarvitamine on oluliseks komponendiks muude haiguslike seisundite tekkimisel ja süvenemisel.

Õlu on salakaval jook

Kui õlle puhul rõhutavad reklaamid sellele, et tegu on ühe hästi vahutava karastusjoogiga, siis tasub JürI Enneti sõnul mõista, et ühes pudelis õlles on keskmiselt umbes samapalju alkoholi kui 50 milligrammis viinas.

“See tähendab, et kui ma kaks pudelit õlut ära joon, siis on juba nagu 100 milliliitrit viina joodud. Kui inimene selle peale mõtleb, siis saab ehk aru, et see õlu on ikkagi alkohoolne jook, aga see petab ära nii noored kui ka staažikamad tarvitajad. Nendega on lugu selline, et lõpuks nad kanget jooki enam juua ei saa, ainult õlut. Aga nad tapavad ka sellega ennast üsna edukalt ära,” tõdes Ennet.

“Tervise Arengu Instituut teeb tänuväärset tööd. Aga sellest üksi ei aita, sest alkoholiga on selline asi, et ta on küllaltki suurte juurtega ühiskonna sees, ehk see ei ole ainult meditsiiniküsimus ja kehalise-vaimse tervise küsimus, see on sotsiaalselt kõiki  ühiskonnakihte ja inimesi puudutav,” sõnas Ennet.

Igal programmil on Enneti hinnangul omad plussid ja oleneb, kuidas edastatav info konkreetse inimeseni jõuab.

“Seni, kuni see on ainult teadmine, see üksi inimest kainemaks ei tee või probleeme ei kõrvalda. Esimene moment on see, et asjast aru saadakse. Piltlikult öeldes: kui lektor sai asjast aru ja mõtleb, et kui ta nüüd ühe loengu ära peab, et  inimesed saavad kõik aru. Ei pruugi saada. Teine tasand, on see, kuidas rakendatakse: nii kaua kui inimene oma neid tervise valdkonda tarkusi ei rakenda, siis tulemust ei ole,” märkis Ennet.

“Isadepäev on tulemas. Soovin kõikidele isadele ja vanaisadele kainust, karskust ja eeskuju lastele ja lastelastele.”

 TAI kutsub programmiga “Selge” alkoholitarvitamist vähendama

Rahvusvaheline eneseabi programm “Selge” tugineb tõenduspõhistel teraapiameetoditel ja on mõeldud iseseisvaks kasutamiseks kõigile, kes soovivad oma alkoholitarvitamise harjumust muuta – tarvitada alkoholi vähem või see üldse lõpetada. Uuenenud programm aitab saavutada parema kontrolli oma tunnete, mõtete ja harjumuste üle ning muuta elustiili tervislikumaks. 

“Julgustame programmiga liituma kõiki inimesi, kes tarvitavad alkoholi sagedamini kui kord nädalas – olgu siis stressi maandamiseks, tähistamiseks, lõõgastuseks või lohutuseks – hoolimata tarvitatavatest kogustest,” selgitas TAI alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel.
“Programm aitab alkoholiga seotud harjumusi paremini tundma õppida ning liikuda vastavalt enda seatud eesmärkidele selgema elu suunas,” lisas Sammel.

Internetipõhine programm on anonüümne ning tasuta kättesaadav igal sobival hetkel. Programm võimaldab tuge pakkuda ka neile, kes ei ole veel valmis oma probleemist spetsialistiga rääkima. Programmi saab kasutada nii eesti kui vene keeles.

TAI avas programmi kõigile tasuta ja anonüümseks kasutamiseks 2020. aasta kevadel. Praeguseks on programmiga liitunud juba ligi 5000 kasutajat. “Selge” programmi leiab TAI hallatavalt veebiaadressilt selge.alkoinfo.ee.

Osalejate sõnul on programmist palju kasu

“Selge” koosneb kaheteistkümnest moodulist, mis sisaldavad harjutusi ja toimetuleku nippe alkoholitarvitamise vähendamiseks kaheksa nädala jooksul. Toetav kasutuskeskkond võimaldab seada endale eesmärke, võrrelda neid hiljem tegelikkusega, pidada alkoholitarvitamise päevikut, tujupäevikut ning kirjutada üles oma kogemusi ja tõhusamaid käitumistavasid.

TAI kohandas rahvusvahelise programmi Eesti oludele vastavaks ning viis läbi ka mõju-uuringu, nagu seda on tehtud ka teistes riikidest. Uuring kinnitas, et programm aitab vähendada tarvitatavaid alkoholi koguseid ning suurendada alkoholivabade päevade arvu. Uuringu ajal programmiga liitunutest 87 protsenti olid rahul otsusega programmi kasutada.

Lisaks langes programmis osalemise tulemusena nii teiste narkootiliste ainete tarvitajate osakaal, stressitase kui depressioonisümptomitega inimeste osakaal. Mõju-uuringu põhjal saab öelda, et suurenes inimeste eneseusk, et alkoholitarvitamise vähendamine on nende võimuses. Vähem nähti põhjust alkoholi tarvitamiseks: viiest mõõdetud tarvitamismotiivist näitas selget taandumist neli.

“Programmi “Selge” võiks läbida kõik, kes tarvitavad alkoholi sagedamini kui kord nädalas. Püstitades endale 8 nädalaks vähegi pingutust nõudva eesmärgi ja teadvustades, kas selle täitmine valmistab raskusi, on igaühel võimalik hinnata, kuivõrd sõltuvuses on ta alkoholist,” sõnas psühholoog Jane Alop.

“Kui iseenda poolt püstitatud käitumismuutust nõudvaid eesmärke ei suudeta täita, on põhjust järelemõtlemiseks. Kuna programmi saab läbida veebis mitu korda, siis soovitan proovida veel kord ja ebaõnnestumisel pöörduda spetsialisti poole.”

Kommentaarid (9)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

magister
5. nov. 2022 18:15
Alkoholism on neuroloogiline haigus, mis pärsib pikaajaliselt inimese mõtlemisvõimet ja riskide hindamist, kahjustab tervist ning hävitab inimese sotsiaalse ja professionaalse elu. Tegemist on päriliku haigusega – alkoholism on pea 60 protsendi ulatuses geneetiline. Sõltlaste lastel on kaheksa protsenti suurem tõenäosus elu jooksul sõltuvusse langeda ning vaimset ja füüsilist vägivalda kogenud lapsed tarbivad suurema tõenäosusega elu jooksul rohkem alkoholi. https://tervis.postimees.ee/6768735/teaduse-abil-on-saanud-selgeks-miks-langetakse-viinakuradi-kuusi
tähelepanek
5. nov. 2022 10:36
Uuritud meeste puhul oli kehvade tervisenäitajate põhjuseks hüpogonadism, alkoholiga liialdamine, raske füüsiline koormus, mõnede ravimite tarvitamine. Erinevates kliinikutes tehtud tervisekontrollid tõid esile Eesti meeste madala testosterooni, kõrge kolesterooli ja eesnäärmevähi riski. h ttps://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2019/12/19/eesti-meestel-on-madal-testosteroon-ja-korge-kolesterool . . . . . . . h ttps://meestetervis.ee/meeste-tervis-on-meie-koigi-mure/ Eesnäärmevähk vajab oma arenguks meessuguhormooni ehk testosterooni olemasolu. Kaugelearenenud haiguse korral, kui kirurgilisest- või kiiritustavist enam kasu ei ole, alustatakse peaaegu alati hormoonravi, et blokeerida testosterooni mõju kasvajarakule. Lihtsalt öeldes „võetakse kasvajalt toidulaud“. . . . . . . NB! Siin on vastuolu, sest vanuse lisandumisega testosterooni tase väheneb, aga eesnäärmevähi oht suureneb kordades!
lisna
5. nov. 2022 11:09
https://tehnika.postimees.ee/7292348/mees-tahad-vanaks-elada-siis-pead-ennast-kastreerida-laskma#_ga=2.240090689.393288123.1626103429-628055636.1613839435 Uus-Meremaal asuva Otago ülikooli teadlaste juhitud rahvusvaheline meeskond suutis näidata, et isaste lammaste kastreerimine lükkab DNA vananemist edasi – samad põhimõtted võivad kehtida ka inimeste puhul.
nii & naa
5. nov. 2022 12:29
h ttps://et.wikipedia.org/wiki/Androgeenid Eesnäärmevähki loetakse ainsaks hormoonsõltuvaks pahaloomuliseks kasvajaks meestel, mille kasvu soodustavad androgeenid. h ttps://majandus.postimees.ee/1620019/tomat-ja-brokoli-aitavad-voidelda-eesnaarmevahi-vastu Üks teine Erdmani hiljutine uuring näitas, et hiirtel, keda toideti 4 päeva jooksul tomati karoteinodide fütoflueeni ja lükopeeniga või kellele anti 10 protsendi ulatuses päevasest toidust tomatipulbrit, vähenes tunduvalt testosteroonitase. Suurem osa eesnäärmevähist on hormoonide suhtes tundlik ning testosteroonitaseme alandamine võib olla ka üheks viisiks, kuidas tomatite söömine vähendab eesnäärmevähi kasvu.
andmete käitlemine sel teemal on alati segane ja jääbki ilmselt
5. nov. 2022 00:10
Kuidas seda kogust jagatakse? Pandeemia ajal vähenes pubides jm., avatud aeg , osa sulgesid üldse ja töötute hulk suurenes, suurenes toetuste saajate hulk jne. Toetuste aluseks võetakse sissekirjutus registris ja väljavõte sissetulekust ning väljaminek. Siit küsimus - 1. kuipalju suurenes 16 .... 18 aastaste alko ja narko tarvitus, suitsetamine(kaasaarvatud need lõhnatorude kasutamine) 2. kuipalju suurenes 18....25 aastaste hulgas, eelnev 3. kuipalju suurenes 25....50 4. .... ja üle 50 5. kuipaljud on kodakondsed EV 6. palju on mittekodakondsed 7. palju on ajutise elamisloaga **** palju on eelnevate küsimuste põhjal M ja N 8. palju on N, kes üksikemad 9. palju on N , kel on 1...3 kuni 16 a. last peres Siis võiks edasi targutada. Praeguse jutu järgi - meditsiin tahab targutada Maailma Tarkade alusel.... , põhjendada endi vajadust. Meil on TerviseArenguInstituut, kes peaks avaldama bülletääni igaastaselt ning panema viited , kus leiab vaadelda nende ennastsalgavat tööd ja hinnata nende vajadust. Ülejäänud professorite kaagutamine on mõttetu ja mittemidagi ütlev. Kahju.
nentija
5. nov. 2022 10:04
Ja sedagi, et kes siis mingi emori küsitlusel sel teemal tõest infot annab. Näiteks tervisekontrollidega kaasnevad tervisedeklaratsioonid näitavad, et alkoholi Eestis ei tarvitatagi.
statistik
4. nov. 2022 19:25
Euroopa riikide statistika näitab, et kui mees jõuab vanusesse 65, siis on üsna suur tõenäosus, et ta elab 80. eluaastani välja – kriitiline periood on just enne seda vanust. Meeste keskmise eluea tõmbab alla see, et üsna palju mehi sureb enne 65. eluaastat. https://tervis.postimees.ee/7638782/uroloog-avaldab-meestel-ullatava-vahi-pohjuse
üldistaja
3. nov. 2022 19:37
Alkohol on kantserogeen. Mida vähem seda tarvitada, seda parem. Ja mida lahjemat, seda parem. https://epl.delfi.ee/artikkel/51117218/napsitajad-riskivad-voimalusega-haigestuda-vahkkasvajatesse
temaatik
3. nov. 2022 18:38
Õlu sisaldab naissuguhormoodide östrogeenide taimseid analooge. Meestel, kes kuritarvitavad õlut, väheneb ühtlasi testosterooni tootmine. Õllega liialdavate meeste keha muutub naiselikumaks ehk laienevad puusad ja kasvavad rinnad. Rohke õllejoomine vähendab sugutungi. Muidugi ka naistel kui nad palju õlut joovad. https://eestinaine.delfi.ee/artikkel/81588195/arst-rohke-ollejoomine-kasvatab-meestele-rinnad