"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
vaata fotosid Spordihalli juurdeehitus toob uue jõusaali ja jooksuraja (0)
07. november 2022
Mats Õun

Uuendatud hoones saavad mõnusa trennipaiga kettaheitjad ja odaviskajad ning ka kõige pisemad kergejõustiku treeningrühmad.

Vaata galeriid (74)

Reedel sai pidulikult nurgakivi Tallinna spordihalli juurdeehitus, mille valmimine järgmise aasta sügisel on oluline ettevalmistuseks 2025. aastaks, kui Tallinnast saab Euroopa spordipealinn. Ka halli vana osa uuendatakse. Hoone muutub energiasäästlikumaks, selle peasissepääs hakkab olema teises kohas.

Uues hoones saab olema jõusaal, 200 m tartaankattega nelja rajaga jooksuovaal ning sise-heiteala kettaheitjatele ja odaviskajatele. Eraldi trennikoha saavad ka kõige pisemad kergejõustiku treeningrühmad. Pealtvaatajate tribüünide paigad on võistluste vahel samuti kasutatavad trenni tegemiseks.

Suured saavutused

Kesklinna vanem Monika Haukanõmm tõi välja, et uut kergejõustikuhalli hakkab ümbritsema parkide kaskaad, mis ühendab praegu eraldi asuvad pargid ning millest saab kaasaegne halli ümbritsev keskkond koos sportimisvõimaluste ja laste mänguväljakutega.

Eesti olümpiakomitee presidendi Urmas Sõõrumaa sõnul on spordihalli piirkonnast saamas kesklinna parim sportimispaik, kus on koos korvpallihall, rajatakse ka kaasaegsed tenniseväljakud ning läheduses asub uuendatud staadion. “See juba ongi kesklinna spordimeka,” märkis ta. “Ehk aitab see kõik Eesti spordi maailma tippspordi tasemele lähemale ja annab võistlusteks ning treeninguteks senisest paremad võimalused.”

Kooli mõju noore arengusse ja harjumuste kujundamisel on ülioluline.

Sõõrumaa lisas, et spordihalli ümbruses on mitu kooli ning koolilapsed saavad seal head võimalused spordiga tegelemiseks. “Lugesin just artiklit, kus sporditegelased ägasid, et meil on õhtustel aegadel spordihallid nii täis, et kõik ei mahu sinna ära,” lausus ta. “Aga hommikust pärastlõunani on hallid tühjad. Olen veendunud, et kerkivasse uude spordihalli leiavad tee ka ümbruskonna koolide lapsed. Kooli mõju noore arengusse ja harjumuste kujundamisel on ülioluline. Siinsed mitmekülgsed tingimused on toeks noorte elukestva liikumisharjumuse kujundamisel.”

Linnapea Mihhail Kõlvart ütles, et nurgakivi tähistab sümboolselt kõiki neid saavutusi ja rekordeid, mida spordihallis on 26 aasta jooksul püstitatud. “Siit on alanud paljude TV10 olümpiastardis osalenute tee sporditippu ning samas on see vundamendiks meie tulevastele olümpiastardiks valmistuvatele sportlastele,” lausus ta. “Tallinnal on olemas eraldi projektid, nagu “Sport koolis” ja “Tallinna Spordikool”. Näeme, kuidas spordi populaarsus iga aastaga kasvab. Ka tänu sellele, et on olemas vastav sporditaristu.”

Valmis järgmiseks sügiseks

Kõlvart tõstis eriliselt esile kergejõustiku kümnevõistluse olümpiavõitja Erki Noole osa vana spordihalli populaarsuse tõstmisel. Ta avaldas lootust, et Nool osaleb ka uue spordihalli avamisel.

Sõõrumaa sõnul on ta alati pidanud Tallinna ja selle juhte spordisõbralikeks. “Selles osas on Tallinn eriline. Ma ei tea teist Tallinna suurust linna, kus oleks kolm kergejõustiku sisehalli,” ütles ta. “Kui tänane nurgakivi asetamine seostub hästi Tallinnale omistatud Euroopa spordipealinn 2025 tiitliga, siis järgmine aasta on samuti sümboolne. Spordihall taasavatakse Eesti Olümpiakomitee 100. sünnipäeval.”

Tallinna spordihalli direktor Jüri Dorbek rääkis, et renoveeritud spordihall peab valmis olema järgmiseks sügiseks, sest kahte sisekergejõustiku hooaega vahele jätta ei saa. “See hall on nii võistluste kui ka treeningute hall,” tähendas ta. “Me ei tohi mingil juhul alahinnata seda tervisesportlaste hulka, mis viimaste aastate jooksul on tekkinud. Plahvatuslikult on tõusnud ka noorsportlaste hulk.”

Dorbek lisas, et nagu vanasse hoonesse, nii tulevad ka uude treenima lisaks tippsportlased üle Euroopa. “Veel enne vana halli remonti minekut harjutas siin Ukraina kergejõustikutäht Jaroslava Mahutšihh,” meenutas ta.
Hoone remonditava osa ja juurdeehituse projekteeris AS Resand. Ehitustöid teostab OÜ Nordlind Ehitus ja omanikujärelevalvet Infragate Eesti AS. Projekti kogumaksumuseks on 13 175 000 eurot.

Tallinna spordihall valmis 1996. aastal, olles esimene täismõõtmeline kergejõustiku sisehall Eestis. Spordihall on olnud ja on ka täna koduhalliks mitmetele Eesti tippsportlasele.

Aastate jooksul on peetud hallis mitmeid suurvõistlusi, nagu näiteks Erki Noole Reval Cup, Reval Hotels Cup, sõudevõistlused Alfa, Soome-Rootsi-Baltikumi maavõistlused kergejõustikus, Balti matš kergejõustikus, Big Kuldliiga võistlused, võistlussari TV10 olümpiastarti jne.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.