"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Riigikohus vaeb Tallinna haigla ehituse rahastamise kohtuasja (0)
08. november 2022

Riigikohtu halduskolleegium võttis teisipäeval menetlusse Tallinna linna ja SA Tallinna Haigla Arendus määruskaebuse kohtuasjas, mis puudutab uue Tallinna haigla ehituse rahastamist.

Määruskaebuses taotletakse haldus- ja ringkonnakohtu määruste tühistamist ning asja saatmist halduskohtule sisuliseks läbivaatamiseks.

Tallinna halduskohus tagastas 11. augusti määrusega Tallinna linna ja Sihtasutuse Tallinna Haigla Arendus kaebuse, millega vaidlustati valitsuse 30. juuni istungi protokolli päevakorrapunkti, millega jäeti taastekavast välja Põhja-Eesti meditsiinilinnaku ehk Tallinna haigla projekt.

Halduskohus leidis, et kaebajatel ehk Tallinna linnal ja Sihtasutusel Tallinna Haigla Arendus, puudub kaebeõigus.

Kohtu hinnangul ei määra valitsuse sooviavaldus jätta Tallinna haigla projekt taastekavast välja veel seda, et taastekavas selline muudatus kinnitatakse. Samuti ei tähenda see seda, et sooviavaldus saab ka heakskiidu Euroopa Komisjonilt ja et tehakse vastav nõukogu rakendusotsus. Kohus märkis, et kaebajatel ei ole keelatud esitada taastekava muutmise menetluses seisukohti ja vastuväiteid ning vaidlustada taastekava muudatusi siis, kui valitsus kinnitab uuendatud taastekava.

Taastekava muutmine peab sarnaselt esialgse taastekavaga läbima menetluse, mille lõpus on vajalik Euroopa Komisjoni positiivne hinnang ning Euroopa Nõukogu uus rakendusotsus.

“Olgugi, et valitsuse istungi protokollis nimetati konkreetseid projekte, mille valitsus soovib taastekavast välja jätta, siis ei ole sellega taastekava muutmist veel otsustatud ei Eesti poolt ega kaugeltki Euroopa Liidu vastavate institutsioonide poolt, kes on taastekava muudatuste heakskiitjaks ja kinnitajaks” selgitas kohus. Alles pärast läbirääkimisi Euroopa Komisjoniga kinnitab Vabariigi Valitsus uuendatud taastekava.

Kohus rõhutas, et valitsuse otsus alustada taastekava muutmisele suunatud menetlust ja menetluse läbiviimine ei põhjusta kaebajatele pöördumatuid tagajärgi, kuna taastekava muutmine selliselt, et sealt jäetakse välja Tallinna haigla projekt, ei ole vältimatult otsustatud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.