"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
fotod ja video Valvekaamerate ja telefonikõnede salvestised paljastavad venelaste jõhkruse Butšas (0)
08. november 2022
Osadel Butša veresauna ohvritel sidusid vene sõdurid käed enne hukkamist selja taha. Foto: Scanpix

Uudisteagentuur AP uuris sadade tundide pikkuseid valvekaamerate salvestisi ja telefonikõnesid, mis paljastavad, kuidas märtsis Butša väikelinnas Vene sõjaväelaste poolt julmusi toime pandi, vahendab Soome ajaleht Ilta-Sanomat.

Vaata galeriid (6)

Umbes 30 kilomeetrit Kiievist loodes asuv Butša oli idülliline väike linn Ukraina pealinna lähedal, kuni kõik muutus 4. märtsil.

Paar nädalat varem oli Venemaa alustanud oma agressioonisõda Ukraina vastu ja selle eesmärk oli kiiresti Kiievini marssida.

Selle asemel, et Kiiev paari päevaga vallutada, leidsid Vene väed eest tugeva vastupanu. Sõja algusnädalatel peeti pealinna ümber verised lahingud ja sajad tuhanded ukrainlased põgenesid oma kodudest.

Maailma vapustasid muu hulgas pildid, millel tsiviilisikud põgenesid Vene vägede eest Kiievi lääneküljel asuvatest eeslinnadest üle Irpini jõe. Ukraina väed olid Venemaa edasitungi pidurdamiseks õhku lasknud jõe ületava maanteesilla.

Venelased nimetasid sündmusi “puhastuseks”

Aprilli alguses ärkas maailm kohutava uudise peale, kui ilmavalgust nägid esimesed pildid Vene vägede poolt Butšas toime pandud julmustest. Pärast venelaste taandumist avastati linnast ühishauad. Tänavatel lebasid hukatud tsiviilisikud.

Viimastel andmetel on Butšast leitud venelaste järel enam kui 450 inimese surnukeha.

Uudisteagentuur AP selgitab oma värskes artiklis, kuidas venelaste koledused aset leidsid. Reportaaž valmis koostöös Ameerika telesaatega Frontline. Allikatena on kasutatud sadade tundide pikkuseid valvekaamerate salvestisi ja Vene sõdurite telefonikõnesid.

AP ütleb Vene sõdurite telefoniliiklusest saadud info põhjal, et nad nimetasid 4. märtsi sündmusi “puhastuseks”.

Venelased olevat jälitanud linnaelanikke luureteenistustelt saadud nimekirjade põhjal. Nad käisid ukselt uksele “võimalike ohtude tuvastamiseks”.

Neid, kes seda filtreerimist ei läbinud – näiteks vabatahtlikud võitlejad ja tsiviilisikud, keda kahtlustatakse Ukraina vägede abistamises – piinati ja hukati. Lisaks heli- ja videosalvestistele annavad sellest tunnistust intervjuud kohalikega.

Massihukkamised tänavatel

Mais avaldas New York Times valvekaamera salvestise, mis filmiti Butšas 4. märtsil. Videol on näha, et Ukraina mehed olid Vene vägede kätte jäänud. Kaks sõdurit kõnnivad rivis, ähvardades küürus seljaga kõndivat meesterühma.

Mehed surid vaid mõni minut hiljem.

Naised, emad, vennad ja sõbrad alustasid meeletuid otsinguid, kui meestest enam midagi ei kuuldud. Venelased patrullisid linnatänavatel, nii et nad püüdsid meeleheitlikult internetist ja sotsiaalmeediast infokilde püüda.

Videosalvestus lõpeb enne, kui meeste saatus selgub. Pealtnägijad on aga NYT-le kirjeldanud, mis edasi juhtus. Mehed viidi lähedal asuva kontorihoone taha. Neile anti käsk maas lamada ja nad hukati mahalaskmise teel. Laibad jäeti sinnasamasse.

Ukselt uksele käinud Vene sõdurid otsisid läbi ka inimeste telefone. AP ütleb, et venelased võtsid näiteks 20-aastase Dima, kuna tema telefonist leiti pilte linna veerenud Vene tankidest. Vanaema Natalia nuttis ja palvetas, et beebinäolist noort kodust ära ei viidaks. See oli viimane kord, kui ta nägi oma lapselast elusana.

Sõdurid rääkisid, et otsisid Butša kodudesse tungides relvi, kuid võtsid kaasa ka tööriistu, elektroonikat, toitu ja likööri.

Mõned sõdurid jagasid inimestele lihakonserve ja tikke ning ütlesid, et vabastavad nad natside rõhumisest, teised aga viisid läbi avalikke hukkamisi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.