20. novembril toimuvad Kasahstanis erakorralised presidendivalimised, tähistades uut etappi riigi arengus, mis sel aastal on põrkunud mitmete probleemidega. Esiteks seisis vabariik jaanuaris silmitsi riigipöördekatsega, kuu hiljem puhkes konflikt Ukrainas. Kõik see on mõjutanud Kasahstani majandust.
Vaatamata sellele jätkusid riigis positiivsed arengud. Märtsis tegi president Kassõm-Jomart Tokajev ettepaneku algatada põhiseaduse muutmiseks reformid, mille sisuks on presidendi volituste piiramine. Parlament rolli tugevdamine, kodanike osaluse suurendamine poliitilistes otsustustes ja inimõiguste tõhusam kaitse. Põhiseaduse muudatuste poolt hääletas juunis toimunud referendumil 77 protsenti kodanikest. Presidendi ametiaega vähendati kahelt viieaastaselt tsüklilt ühele seitsmeaastasele perioodile ilma tagasivalimise võimaluseta, mis kõrvaldab võimuliialduse riskid ja tugevdab demokraatlikke põhimõtteid.
Kuna põhiseaduse muudatused ja nendega kaasnevad reformid vajavad rahvalt tugevat mandaati, otsustas president Tokajev kuulutada välja ennetähtaegsed presidendivalimised, mis annaks signaali rahva hoiakutest kontseptsioonile “Aus Kasahstan”. Valimistel osaleb kuus kandidaati ning esmakordselt riigi ajaloos kandideerib ka kaks naist. Kindlustamaks valimiste aus läbiviimine osalevad neil vaatlejad nii Kasahstanist kui väljastpoolt, sealhulgas OSCE missioon.
Valimised Kasahstanis ei oma tähtsust pelgalt siseriiklikult, vaid ka Euroopa jaoks. Aasia ja Euroopa piiril asuva riigina etendab Kasahstan võtmeroll kahe maailmajao vahelises kaubanduses, püüdes parandada investeerimiskliimat ja suurendada Euroopa ettevõtete majanduslikku atraktiivsust.
Ukraina sündmused rõhutasid vabariigi olulisust lääne jaoks. Euroopa Nõukogu presidendi Charles Micheli hinnangul on Kasahstan kõige olulisem ELi partner. Kasahstan omab olulist transiidipotentsiaali Euroopa ja Aasia vahelises kaubavahetuses, seda eriti hiljutiste Euraasia geopoliitiliste probleemide valguses. Stabiilsus ja demokraatlik areng Kasahstanis loob arengupotentsiaali kogu Euraasia mandrile.