"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
isadepäeva konverents Meestearst Olev Poolamets: Mees võib ka raugaeas isaks saada, kuid laps vajab turvalist keskkonda (1)
09. november 2022
Olev Poolamets Foto erakogu

Meestel on parim aeg lapsi saada enne 50nendaid eluaastaid, kuid hea tervisega raugaealised osutuvad viljakateks, rääkis meestearst Olev Poolamets täna õpetajate majas toimunud isadepäeva konverentsil.

„Meditsiini areng on jõudnud nii kaugele, et praegu ei julge ma enam kellelegi öelda, et ta ei saa lapsi,“ tõdes Olev Poolamets. „Kui kõrges eas mehel kõik töötab, siis risk pärilikele probleemidele tõuseb, kuid kõik on võimalik. Minu rekordimees oli 90nendates, kuid ta elas maal ja pidi bussipeatusesse 6 kilomeetrit jalgsi minema. Elu ei pea liiga mugavaks tegema.“

Bioloogilise isaduse eeldusena nimetas Olev Poolamets kvaliteetsete seemnerakkude olemasolu, mida mees saab tervisliku elustiiliga hoida: mõõdukus alkoholiga, kehaline aktiivsus. Kliinikus suudetakse nüüd ka kesise kvaliteediga seemnevedelikust elujõulised osad üles leida. „Sellegi poolest on elu tekkimine ime, kus matemaatilised tehted ei kehti,“ ütles Olev Poolamets.

Parimaks ajaks isaks saamiseks nimetas Olev Poolamets olukorda, kui mehel on naisega sobiv suhe. „Meestearstina arvan, et oluline on ka mehe poolne vastutuse võtmine. Pere toimimiseks tuleb pingutada, suhelda. Paljud seda kahjuks ei suuda,“ lausus Olev Poolamets. „Lapsed vajavad vastutustundlikke ja küpseid vanemaid ning turvalist keskkonda.“

Konverentsil võtsid sõna vandeadvokaat Allar Jõks, Maria Tiidus, Hannes Hermaküla, Erik Hermaküla, psühholoog ja pereterapeut Karmen Maikalu, Teaduskeskuse AHHAA juhatuse esimees ja teaduse populariseerija Andres Juur, androloog-uroloog Olev Poolamets ning Kaitseliidu juht Riho Ühtegi. Paneeldiskussioonis osalesid Usuteaduse Instituudi rektor Ove Sander, Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Babtistide Liidu president Erki Tamm ning kaitseväe peakaplan Ago Lilleorg. Modereeris Hannes Hermaküla.

Konverentsi korraldab SA Väärtustades Elu, kelle eestvedamisel toimuvad emadepäeva ja isadepäeva konverentsid regulaarselt alates 2012. aastast. Konverentsi toetab Eesti Kirikute Nõukogu.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

temaatik
9. nov. 2022 18:38
Kui kasvatame mehed pehmodeks, pole nende probleemiks vaid südamehaigused ja prostata. Siis muutuvad nad ka iseenda jaoks vaimseks invaliidiks ja see on väga ohtlik asi. h ttps://tervis.ohtuleht.ee/601851/ralf-allikvee-eesti-meeste-tervisest-mehel-tuleb-lasta-olla-mees Nüüd on olemas teaduslik tõestus, et toksiline maskuliinsus kahjustab kliimat. h ttps://objektiiv.ee/peta-loomakaitsjad-kutsuvad-naisi-ules-hoiduma-seksuaalsuhetest-liha-soovate-meestega/