"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Pirita kloostri müürid suudavad katust kanda, kuid otsus selle paigaldamise kohta tehakse paari nädala pärast (1)
10. november 2022
Foto Albert Truuväärt

Asja valminud uuringu järgi on Tallinna linna plaan katta Pirita kloostri varemed katusega täiesti teostatav, sest müürid on selleks piisavalt tugevad, kirjutab Postimees.

Pirita linnaosa valitsus tellis 24 000 euro eest müüride uuringu firmalt Eks Invest OÜ ja kolmapäeval tutvustati selle tulemusi Pirita kloostri koostöökogule. «Kohtusime uuringu teinud ettevõtte esindajaga, kes andis meile ülevaate varemete seisukorrast, ja tema põhisõnum oli: müürid on piisavalt tugevad, et kanda nii katuse kui ka katusel oleva lume raskust,» ütles Pirita linnaosa vanem Kaido Saarniit.

Ta lisas, et koostöökogu võttis selle teadmiseks ning nüüd kujundavad nii linna kui ka kloostri esindajad oma seisukoha. Paari nädala pärast tullakse uuesti kokku ja siis tehakse otsus, kas koostöökogu pooldab varemete katmist katusega või mitte.

«Puhttehniliselt on müürid võimelised katust kandma ja kui tahe oleks olemas, oleks võimalik see teoks teha. Siin ei piisa ainult kloostri koostöökogu tahtest, vaid kui läheb otsustamiseks, tuleb kaasata nii Pirita kogukond kui ka riigi muinsuskaitse. Ja kui otsustatakse katuse rajamise kasuks, tuleb kõigepealt korraldada rahvusvaheline ideekonkurss,» ütles Saarniit.

Kloostri ühe esindajana koostöökogu koosolekust osa võtnud Ott Rätsep ei tahtnud eile samuti katuseplaanide kohta midagi kindlat öelda. Küll aga tõdes ta, et linna ja kloostri suhted on viimasel ajal paranenud. «Sellest, kuidas linn varemepargi haldamislepingu ümber toimuva paari aasta eest välja mängis, jäi küll üsna halb maik. Viimasel ajal on suhted normaliseerumas. Võiks ju muidugi sagedamini kokku saada ja asju arutada, sest lahendamist vajavaid küsimusi on palju,» lausus Rätsep.

Nüüd tuleb ära oodata kloostri koostöökogu järgmine koosolek, kus tehakse põhimõtteline otsus katuse lubatavuse kohta. Riigi muinsuskaitseamet pole oma ametlikku seisukohta veel öelnud, kuid kuluaaridest pole selle idee kohta ühtegi positiivset nooti kostnud.

Eelmine Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat sai küll ühest ameti juures koos käivast eksperdinõukogust soovituse tellida varemete uuring, kuid amet on sellesse plaani suhtunud negatiivselt.

Põhjus, miks Tallinna linn tahab nii väga varemetele katust peale ehitada, peitub ajutise katuse paigaldamise suurtes kuludes. Nii näiteks haukab katuse paigaldamine iga kord üsna märkimisväärse tüki Birgitta festivali eelarvest.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Tallinn võib abistada teatud osas aga mitte rohkem kui 30%
12. nov. 2022 04:34
https://et.wikipedia.org/wiki/Pirita_klooster Siin on täpselt kirjas , uus hoone ehitati neile ja siis ei soovitud katust vanale osale. Neil on olemas oma esindus ja las maksavad. Mis heaolu ühiskond me oleme 8 nunnale siin ja nende varale lisaväärtuse andmisel - tuletagem meelde - neil on veel suur majapidamine Munga tn. 4 Ja lisaks on neil ka meie EV endine siseminister(nalja pärast võttis koha vastu) , Lagle Parek(õdede sõber) - EV kuipalju on kulutanud neile igal aastal ja nende ristikäigutee rajamiseks läbi Eesti? Kiriku vara ei ole ilmselt EV muinsuse omand?