"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
GALERII Aasta Isa 2022 on Edvin Lips Rakverest (0)
14. november 2022
Edvin Lips Foto: Aleksandr Guzhov

Täna, 13.novembril, toimus traditsiooniliselt Estonia kontserdisaalis pidulik isadepäeva kontsertaktus, kus kuulutati välja Aasta isa 2022. Tiitli pälvis Rakvere muusikakooli puhkpilliõpetaja Edvin Lips. 65-aastane 4 lapse isa ja 8 lapselapsele vanaisa on pälvinud ka Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali ja Eesti Muusikakoolide Liidu pedagoogi tunnustuspreemia aasta tagasi.

Vaata galeriid (62)

Edvin Lips on lõpetanud H.Elleri nim. Tartu muusikakool ja G. Otsa nim. Tallinna Muusikakool. Edvin on olnud õpetaja 25 aastat ja selle aja jooksul on tema õpilased pälvinud tunnustust üleriigilistel puhkpilli konkurssidel. Edvin on korraldanud Eestis  äärmiselt populaarseks saanud saksofoniõpilaste üleriigilisi suvekoole ja kevadpäevi. Ta on tunnustatud klaverihäälestaja ja kuldsete kätega ning osav pillide remondimeister. Samuti osaleb Edvin Rakvere Linnaorkestri töös metsasarve- ja trompetimängijana ning vajadusel ka saksofonistina.

Ervin Lipsu kandidatuuri esitasid Eesti Naisliidule Rakvere linnapea Triin Varek,  Rakvere abilinnapea Laur Kaljuvee, Rakvere Muusikakooli direktor Toivo Peäske ja Muusikakooli Majandus- ja õppealajuhataja Rita Mets. 

Kokku esitati üle 20 kandidaadi mitmest erinevast Eestimaa paigast ja valiku tegi Eesti Naisliidu juhatus koos Naisliidu üldkogu liikmetega. Igal liikmel tuli valida 3 kandidaati esitatute seast ja rohkem hääli saanud isa pälvis Aasta Isa tiitli. 

Aasta isa valimise eesmärk on tunnustada kõiki Eestimaa isasid ja pöörata tähelepanu perekonna väärtustamisele ühiskonnas. Sellel aastal esitati taas üle 20 kandidaadi mitmetest erinevatest piirkondadest üle Eestimaa. 

Kontserdi lavastajaks on traditsiooniliselt Eesti Naislaulu Selts, kes on isadepäeva kontserte korraldanud aastast 1995. Kontserdi pealkiri “Isaga ja Isata” on inspireeritud maailmas toimuvast olukorrast, et avaldada toetust Ukrainas toimuvale. Eesti Rahvusmeeskoori esituses kõlab Ukraina isade toetuseks Mõkola Lõsenko teos “Molõtva za Ukrajinu”, mida juhatab Mikk Üleoja. Isadepäeva kontserdil on traditsiooniliselt austatud Eesti koorilaulu ja laval esinesid veel Elleri tütarlastekoor, Trio Vilip, Inna Lai, Dagmar Ounap, Tallinn Tehnikaülikooli Akadeemiline Naiskoor, Merlin Kivi ja Mark Erik Savi. Kontserdi korraldaja on Marika Murumaa, kunstiline juht Toomas Vall ja tekstide autor Helle Kirsi. Otseülekande tegi Delfi TV. 

Aasta Isa kuulutab välja EELK peapiiskop Urmas Viilma. Aunimetuse koos kunstnik Matri Käbini loodud unikaalse rinnamärgiga annab üle Eesti Naisliidu uus esinaine Monika Haukanõmm. 

Aasta isa tunnustab Tallink perekondliku kruiisiga Rootsi. 

“Aasta isa valimise eesmärk on tunnustada kõiki Eestimaa isasid ja pöörata tähelepanu perekonna väärtustamisele ühiskonnas, isa rollile peres ning laste kasvatamisel, nende kujunemise toetamisel ning eluks vajalike oskuste õpetamisel,” sõnas Eesti Naisliidu esinaine Monika Haukanõmm. “Isadepäeval anname aasta isa tiitli küll ühele isale, kuid selle kaudu kuulub see tuhandetele Eestimaa isadele, sest kõik isad on olulised, ainulaadsed oma perele. On ülim rõõm, et 24 aastat tagasi algatatud traditsioonist innustatuna valitakse nüüd juba aasta isasid maakonna tasanditel, valdades ja külades aga ka ettevõtetes. Isa, vanaisa, vanavanaisa roll on samal ajal vastutus aga ka suurim rõõm ja kingitus.” 

“Kiiduväärt isasid on palju,palju. On tore, aasta aastalt on enam neid linnu, valdu ja külasid, kus omakandi isasid tunnustatakse,” ütles Siiri Oviir , Eesti Naisliidu asutaja ja pikaaegne esinaine. “Meie oleme nüüd juba 24 aastat tänanud ühte oma perest, oma tööst ja ühiskonnast hoolivat isa Aasta Isa tiitliga. Edvin Lips – perekonna seisult isa ja vanaisa, ametilt muusikaõpetaja, kes oma ande ja töökusega  on Lääne Virumaa lapsed pannud muusikat armastama”. 

Eesti Naisliit taastati 1988 aastal ja esimene sõjajärgne pidulik kontsertaktus Estonia kontsertsaalis toimus Aasta Ema väljakuulutamisega 1998 aastal. Aunimetuse traditsioonile pani aluse 30ndatel aastatel Konstantin Päts, kes alustas emadepäeval Eesti emade tänamist piduliku kontsertaktusega Estonias. Laval kõlas Eestimaa armastatud koorilaul kõikide Eesti emade auks.

Isadepäeva tähistamise traditsioon sai alguse 1998.aastal kui need päevad seadustati riiklike tähtpäevadena. 24 aastat tagasi andis esimese aunimetuse pidulikul üle president Lennart Meri, sellel aastal EELK peapiiskop Urmas Viilma. 

Naisliidu algatus, tunnustada üht ema ja üht isa, on väga positiivselt Eesti ühiskonnas vastu võetud ja traditsiooni on hakanud austama mitmed linnad ja kohalikud omavalitsused. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.