"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Maailma terviseorganisatsioon paljastab tubakatööstuse vale: e-sigaretid mitte ei ravi, vaid süvendavad sõltuvust (0)
14. november 2022
Foto Scanpix

„Erinevatele uuringutele tuginedes teame, et kuumutatud tubakatoodete kasutajad võivad kokku puutuda isegi kõrgemate toksiliste ainete tasemetega kui tavalise sigareti suitsetajad,“ ütles WHO esindaja Eestis Kristina Köhler.

Maailma terviseorganisatsioon WHO alustas tubakatööstuse valede kummutamist, et pahaaimamatuid tarbijaid nende ohtlikult eksitavast infoväljast kõrvale juhtida. Organisatsiooni alustatud kampaania eesmärgiks on paljastada alternatiivsete tubaka- ja nikotiinitootjate vale, nagu oleksid e-sigaretid ja muud kuumutatud tubakatooted tavasigarettidest vähem mürgised. Tegelikult pole need sugugi kahjutud, teatas WHO täna välja saadetud pressiteates.

Maailma tervisekaitseorganisatsiooni sõnul turustab tubakatööstus kuumutatud tubakatooteid (inglise keeles heated tobacco products) ja elektroonilisi nikotiini kohaletoimetamise süsteeme (inglise keeles electronic nicotine delivery systems) kui tavasigarettide vähem mürgiseid ja ohutumaid alternatiive.

„Erinevatele uuringutele tuginedes teame, et kuumutatud tubakatoodete kasutajad võivad tegelikkuses puutuda kokku isegi kõrgemate toksiliste ainete tasemetega kui tavalise sigareti suitsetajad,“ ütles WHO esindaja Eestis Kristina Köhler. Lisaks selgitas ta, et ehkki e-sigaretid ei sisalda tubakat, leiab sealt ometi ohtralt nikotiini. „Tegemist on tugevat sõltuvust tekitava ainega. Lisaks tarbitakse elektrooniliste sigarettide kasutamise käigus kui ka muid tervisele ohtlikke ja mürgiseid kemikaale“.

Maailma tervisekaitseorganisatsiooni sõnul hägustab tubakatööstus teadlikult nende toodete vahelisi piire, et ajada inimesi segadusse ning normaliseerida kuumutatud tubakatoodete ja e-sigarettide kasutamist. Seda eriti noorte seas. Seepärast on WHO alustanud hoiatavate videote kampaaniaga, mis informeerivad tarbijaid alternatiivsete tubaka- ja nikotiinitoodete tervisekahjudest.

WHO annab poliitika kujundajatele ja seaduse loojatele ka näpunäiteid ohtralt segadust tekitanud toodete reguleerimiseks. Videoklippide peamiseks eesmärgiks on siiski inimesi informeerida, et me kõik saaksime elada nikotiini- ja tubakavaba elu.  

Tubakatööstuse teadlik eksitamine

Tööstuse tahtlik segaduse külvamine on tekitanud suuri raskusi alternatiivsete tubaka- ja nikotiinitoodete eristamisel nii üldsuse kui ka õigusloome ja järelevalve asutuste seas. Kuumutatud tubakatooted soojendavad tubakat, et tekitada aerosooli sisaldavat nikotiini. Need pole tegelikult „veip“-tooted, nagu tööstus neid sageli nimetab.

Elektroonilised nikotiini kohaletoimetamise süsteemid, mille alla kuuluvad ka e-sigaretid, seevastu soojendavad mõjuefekti tekitavat vedelikku. See sisaldab nikotiini, aga mitte tubakat. Elektroonilisi süsteeme, mis ei sisalda nikotiini, nimetatakse elektroonilisteks mittenikotiini kohaletoimetamissüsteemideks (inglise keeles electronic non-nicotine delivery systems).

WHO sõnul on oluline aru saada, et kuumutatud tubakatooted sisaldavad samamoodi tubakat nagu klassikalised sigaretidki. Järelikult kaasnevad nende kasutamisega erinevad terviseriskid. Kui see tööstusele kasulik on, siis viidatakse kuumutatud tubakatoodetele aga kui sellistele, mis on sarnased elektrooniliste nikotiini kohaletoimetamise süsteemidega. Seda selleks, et pääseda leebemate regulatsioonidega.

Neis riikides, kus elektroonilised nikotiini kohaletoimetamise süsteemid, sealhulgas e-sigaretid on keelatud, viitab tööstus kuumutatud tubakatoodetele aga tõepoolest kui tubakat sisaldavatele kaupadele. Vastuolulisi väiteid esitatakse seepärast, et pääseda müügikeelust ning kaubelda riigis oma toodetega edasi.

Seega vajavad antud tooted Maailma tervisekaitseorganisatsiooni sõnul selget eristamist. Tarbijad saavad sellisel juhul mõista nende toodete kasutamisega seotud ohte. Seaduse loojad suudavad aga luua ja kehtestada uute suitsetamiskaupade osas vajalikke regulatsioone.

„Tihti kasutatakse e-sigarette sageli lisaks tavasigarettidele. See tähendab, et e-sigarett mitte ei asenda tavasigaretti, vaid asendab seda tubakavabas keskkonnas, kus e-sigarettide kasutamine pole vastupidiselt tavasigarettidele keelatud,“ ütles WHO esindaja Kristina Köhler. Mõnes riigis tarvitab koguni 70% täiskasvanutest üheaegselt nii sigarette kui elektroonilisi nikotiini kohaletoimetamise süsteeme, sealhulgas e-sigarette. Teadusuuringutele tuginedes on aga teada, et mõlema toote üheaegne kasutamine võib olla kahjulikum kui ainult ühe toote tarbimine. Lisaks sellele säilib nikotiinisõltuvus ning võib suurenda hingamisteede haiguste risk.

Tugevate regulatsioonide vajadus

Elektrooniliste sigarettide kasutamine WHO Euroopa regiooni noorte seas kasvab alarmeeriva kiirusega. Aastate 2014 ja 2018 võrdluses kasvas e-sigarettide tarvitamise levimus Itaalia noorte seas 8,4%lt 17,5%ni. Läti noore seas aastate 2011 ja 2019 võrdluses aga 9,1%lt 18%ni. Ka näitavad erinevate riikide, sealhulgas Eesti andmed, et e-sigaretid on 13–15-aastaste noorukite seas populaarsemad kui täiskasvanute seas. Paraku on e-sigaretid lastele ja noorukitele veel eriti ohtlikud.

Nikotiini kui äärmiselt tugeva sõltuvusaine tarbimisel noores eas võivad olla pikaajalised ja kahjustavad tagajärjed aju arengule. Sõltuvusttekitavat mürkainet tarbival noorukil on raskem keskenduda, õppida, asju meelde jätta ja ennast kontrollida. Samuti võib suureneda tulevikus teistest ainetest sõltuvusse jäämise riski. E-sigarettide tarbimisel suureneb südame- ja kopsuhaiguste risk. Nikotiin on ohtlik ka rasedatele ja võib kahjustada loote arengut.

WHO loodud videod annavad ülevaate, mida poliitikakujundajad ja regulatsioonide loojad ning kehtestajad teha saavad, et ohjeldada alarmeeriva kiirusega kasvavat tervisele kahjulike toodete kastumise trendi noorte seas. Kooskõlas WHO tubakatarbimise piiramise juhistega sisaldavad need meetmed laiaulatuslikke sekkumisi alates maitsete keelamisest kuni antud toodete siseruumides kasutamise ja alaealistele müümise keelustamiseni.

Ehkki tubakatööstuse esindajad väidavad sageli, nagu aitaksid alternatiivsed tubaka- ja nikotiinitooted inimestel suitsetamisest loobuda, siis on tõendid selliste väidete esitamiseks endiselt ebaveenvad. Kristina Köhler sõnul on teadusuuringutele järgi endiselt kõige tõhusam viis tubakast loobumiseks nikotiini asendusravi või nikotiinivaba ravi. Kuna kuumutatud tubakatooted on siiski tubakaga, ei aita need suitsetajatel kuidagi tubakatarbimist lõpetada, ainult jätkata.

Köhler rõhutab, et lisaks eelnevale on mureks see, et elektrooniliste nikotiini kohaletoimetamise süsteemide sh e-sigarettide kasutamine on tee tavapärase suitsetamise juurde. Nimelt leiti hiljutises ülemaailmses süstemaatilises ülevaates8, et lapsed ja noorukid, kes kasutasid elektrooniliste nikotiini kohaletoimetamise süsteemide sh e-sigarettide isegi eksperimentaalselt, kasutasid hiljem sigarette enam kui kaks korda tõenäolisemalt.

Maailma tervisekaitseorganisatsiooni hinnangul on inimeste tervise ja heaolu kaitsmiseks ülimalt oluline vältida nii kuumutatud tubakatoodete kui alternatiivsete nikotiini kohaletoimetamise süsteemide kasutamisega alustamist.

WHO poolt loodud videod on vaadatavad järgmistelt linkidely:

Lisa informatsiooni saamiseks palume pöörduda eurowhoest@who.int

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid