"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Peaminister Kaja Kallas: tervishoiusüsteem praegu lisarahastust ei vaja (3)
14. november 2022
Kaja Kallas Foto Mats Õun

Peaminister Kaja Kallas ütles esmaspäeval riigikogus riigi arengukava aastani 2035 seatud eesmärkide edenemise ettekande järel küsimustele vastates, et riik täiendavalt tervishoiusüsteemi rahastada ei plaani.

Probleemile juhtis tähelepanu riigikogu liige Tõnis Mölder, kelle sõnul raviteenuste halb kättesaadavus võrreldes teiste Euroopa riikidega ei lange kokku arengukavas toodud eesmärkidega rahvatervise edendamise osas. Dokumendi kohaselt panustab Eesti tervishoiukuludesse 6,7 protsenti sisemajanduse koguproduktist, mida on 3 protsenti vähem, kui EL-is keskmiselt. Möldri sõnul on sellises mahus rahastuse tulemusel haigekassa paari aasta pärast umbes 200 miljoni euroga miinuses ja raviteenused veel vähem kättesaadavad.

“Ravijärjekorrad pikenesid ka COVID-19 pandeemia tõttu, kui tervishoiuteenuste kättesaadavus vähenes. Nüüd tehakse seda vahet tasa. Haigekassa eelarve on seotud sotsiaalmaksu laekumistega. Hea meel on tõdeda, et sotsiaalmaksu on laekunud rohkem kui varasemalt, sest inimeste palgad on tõusnud ja tööhõive on olnud päris heal tasemel. Nii et lisarahastuse vajadus hetkel pole nii akuutne. Vaikselt, kuid kindlalt järjekorrad vähenevad,” selgitas peaminister.

Kallas lisas, et raviteenuste kättesaadavuse parandamine ei sõltu ainult lisarahastusest. “Oluline on, et lisaks rahale on meil ka need inimesed, kes seda tervishoiuteenust osutavad. Samamoodi on oluline tegeleda ka ennetustegevusega ja terviseteadlikkuse tõstmisega, et inimesed arsti juurde üldse ei jõuaks,” toonitas valitsusjuht.

Kallas rõhutas, et Eesti on üks väheseid riike maailmas, kus peale hambaravi on enamik tervishoiuteenuseid inimesele tasuta. Ta märkis, et arutelude tasemel on käinud läbi inimeste omaosaluse suurendamine näiteks kiirabi ressursi kasutamisel.

“Kiirabi teenus on väga kallis, aga inimesed tegelikult kuritarvitavad seda. Mu enda tuttavad kiirabi parameedikud ütlevad, et inimesed kutsuvad tihti kiirabi välja ka selleks, et vahetada plaastrit. Kui nad saaksid selle eest arve, siis võib-olla ei tehtaks niimoodi,” leidis Kallas. Ta lisas siiski, et praegu siiski tõsisemat kavatsust kiirabiteenus tasuliseks muuta pole. 

“Eesti 2035” on strateegilise juhtimise tööriist, mis võimaldab koordineerida riigi pikaajalist strateegilist planeerimist ja finantsjuhtimist, arvestades riigi rahanduse võimalusi. Kava võeti vastu mullu kevadel.

Strateegia seab sihiks, et Eestis elavad arukad, tegusad ja tervist hoidvad inimesed, samuti selle, et Eestis oleks avatud, hooliv ja koostöömeelne ühiskond. Majanduse osas seab “Eesti 2035” sihiks tugevuse, uuendusmeelsuse ja vastutustundlikkuse inimese ja looduse suhtes. Elukeskkonnas on eesmärgiks, et see oleks kõigi vajadusi arvestav, turvaline ja kvaliteetne. Strateegia viiendaks sihiks on uuendusmeelne, usaldusväärne ja inimkeskne riigivalitsemine. Peaminister andis ülevaate kõigi viie eesmärgi poole liikumise seisust.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Eluvaatleja
16. nov. 2022 10:56
Kaja Kallas, Mihkel Kärmas jt. teadisid Marko Mihkelsoni pedofiilse hõnguga fotodest 2 aastat ja ei teinud midagi !? Kui kahtlusalune olnuks näiteks Savisaar, siis oleks S. kodu juba ammu läbi otsitud. Miks M. Mihkelsoni arvuteid ning mälupulke pole läbi otsitud ? Miks M. Mihkelson pole laste bioloogilist isa laimu eest kohtusse kaevanud ?
Eesti riigis on paljud asjad pahempidi
16. nov. 2022 01:35
Kui sured ära, siis matja elades teises KOV , ei saa matusetoetust kuigi on osalenud TM tootes riigi poolt jagatavatesse katuserahadesse ja KOV jagatavale proportsioonile läbi riigikassa. Sünnitoetust antakse olenemata , kus KOV sa oled või pole üldse arvel :), abiellumistoetust samuti jne., surnu aga ei saa ise enne avaldust kirjutada :) Meditsiin on veel üks toimivaid süsteeme , kus saad nii haigekassa osalusega erameditsiini kasutada osaliselt, haigekassaga täisosalust ja osalist osalust ravil, ning täielikult erameditsiini tasulisena, ise makstes. Et Kajal on kaja, on see halb kõlin - võiks selle mõtte peast visata, et püütakse meditsiini lammutada jälle omavahel seal tekitades intriige. Korra käis see hoog - lammutada kiirabi , siis oli vist hr. Külvar Mand, kes päästis erakorralise meditsiini koos kiirabi lammutamisest https://et.wikipedia.org/wiki/Klvar_Mand
variant
14. nov. 2022 21:20
Haigekassa rahastagu vaid perearstide ja nendega seotud eriarstiabi tegevust, lisaks veel erakorralist meditsiini. Erameditsiin hakaku aga tööle turumajanduse põhimõtete järgi. Korraldatakse ka kindla suunitlusega korjandusi. Meditsiini on püütud tuua lisaraha tööandjate abil (töötajate haiguspäevade hüvitamine ja töötajate tervisekontroll), mis on nende jaoks aga eelkõige varjatud sotsiaalmaksu tõus, ja tekitab tööandjates haiglast huvi töötajate eriliiki isikuandmete vastu.