"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Abipakid aitavad üksi elavaid pensionäre. Loe, millal ja kuidas saab oma linnaosast abipaki! (0)
16. november 2022
Albert Truuväärt

Üksi elavad pensionärid, kelle kuusissetulek jääb alla 654 euro, saavad abipaki, milles näiteks konservid, küpsised, tee, makaronid ja seep.

Eesti keskmine vanaduspension on praegu 595 eurot. Samal ajal on hinnad aastaga tõusnud pea 25% ja postkasti jõuavad kallid küttearved. Kuidas on meie eakad suutnud seni toime tulla? “Ostan ikka seda, mis odavam,” rääkis üksi elav pensionär Helju. “Söön küll neid toite, mis mulle meeldivad, aga vaatan poes peamiselt tooteid, mis jäävad alla kahe euro. Muude asjade puhul vaatan ka, et oleks odavam.”

Vera sõnul elab ta koos abikaasaga ja koos tulevad nad toime. “Meil abikaasaga on kõrgendanud pension. Temal on küüditatu lisa ja minul riigiametniku pension. Meil pole viga,” lisas ta.

Tallinn kavandab taas toiduabipakkude jagamist üksi elavatele pensionäridele, kelle kuusissetulek on väiksem praegusest miinimumpalgast ehk jääb alla 654 euro.

Toiduainete pakist leiab igasugust kaua säilivat toidukraami nagu tangained, suhkur, õli, lihakonservid ning maiustused. “Eestis ja Lätis on pensionärid Euroopa kõige vaesemad. Kõigis teistes Euroopa riikides on eakate elu kvaliteetsem kui meil,” nentis abilinnapea Betina Beškina.

Kontserdile ja teatrile raha ei jätku

Tallinna pensionäride ühenduse aseesimehe Andres Ergma sõnul on meie eakad toidu pealt kokku hoidmises üsnagi nutikad. Ka supikööke ei peljata. Küll aga on varasemaga võrreldes märgata, et meelelahutusele ja ühistegevustele sageli raha ei jätku. “Teatavasti inimene ei ela ainult toidust,” märkis ta. “Võib-olla tahaks ta ka kinno minna või ehk mõnd etendust vaadata paari kuu jooksul. Etenduste hinnad on aga juba ligemale 30 eurot.”

Seda, et meelelahutus on kallis, kinnitas ka Helju. “Kontserdid, etendused ja kõik muu sellise olen ma ammu unustatud,” tunnistas ta. “Ma pole 10-12 aastat kusagil käinud.”
Loodetavasti annab kavandatav toidupakkide jagamine rahakotile mingitki leevendust.

Dokument kaasa!

Abipakke jagavad linnaosavalitsused. Paki saaja peab olema linnaosa ametlik elanik, kes elab oma kodus üksi. Paki saamiseks peab üksi elav pensionär kindlasti registreeruma (v.a. Lasnamäel, kus registreerimist ei toimu). Seda ka siis, kui ta on varasematel aastatel abipakke saanud. Pakile järele tulles tuleb esitada isikut tõendav dokument.

Paki sisu on igas linnaosas sama, selles on pool liitrit toiduõli, kaks purki veise- ja kaks purki kanakonserve, 100 g musta teed, 220 g küpsiseid, 100 g piimašokolaadi, 480 g purgisupp, 270 g kalakonserve, 400 g makarone, pool kilo tatart ja üks seep. Pakk on aastas ühekordne, mitte igakuine toetus.

Millal ja kuidas saab oma linnaosast abipaki?

• Haaberstis oli registreerimine 4. novembrini. Paki saab kätte novembrist lahtiolekuaegadel Haabersti päevakeskuses (Õismäe tee 24).
• Kesklinnas registreerimine 30. novembrini telefonidel 645 7200 ja 645 7205 tööpäeviti kella 10-16 või kesklinlane@tallinnlv.ee Väljastamine 15. novembrist lahtiolekuaegadel Kesklinna valitsusest (Nunne 18), kesklinna sotsiaalkeskusest (Liivalaia 32) ning Raua saunast (Raua 23).
• Kristiines lõppes registreerimine 31. oktoobril. Paki saab kätte novembris linnaosavalitsusest (Metalli 5).
• Lasnamäel registreerimist ei toimu. Paki väljastamine 14.-18. novembrini kl 9-17 linnaosavalitsusest (Pallasti 54). Info tööpäeviti kella 9–16 numbrilt 645 7700 ja Lasnamae@tallinnlv.ee
• Mustamäel registreerimine 15. novembrini telefonil 645 7555 tööpäeviti kella 10-16. Võib täita ka ankeedi aadressil www.tallinn.ee/mustamae Väljastamine 16. novembrist linnaosavalitsusest (Vilde tee 118).
• Nõmmel registreerimine 18. novembrini tööaegadel telefonil 645 7333. Paki väljastamine 1. detsembrist linnaosavalitsuse teenindussaalist (Valdeku 13).
• Pirital registreerimine 14. novembrini tööaegadel telefonil 645 7600 või täites veebiankeedi www.tallinn.ee/pirita Väljastamine 21. novembrist 11. detsembrini linnaosavalitsusest (Kloostri tee 6).
• Põhja-Tallinnas registreerimine 20. novembrini telefonidel 645 7000, 645 7040, 645 7096 ja 645 7009 tööpäeviti kella 9-16. Võib täita ka veebiankeedi www.tallinn.ee/pohja Paki saab kätte 16. novembrist tööpäeviti kella 9-16 linnaosavalitsusest (Kari 13).

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.