"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
FOTOD Vabastatud Hersonis avastati väidetav venelaste piinakamber (0)
17. november 2022
Piinakamber Hersonis Foto: Alessio Mamo/The Guardian

Ukraina uurijad avastasid Hersoni linnas väidetavalt piinakambri, kus peeti kinni kümneid mehi, neid piinati elektrilöögiga, peksti ja mõned neist tapeti. Hoone oli varasemalt olnud alaealiste kinnipidamiskeskus, vahendab The Guardian.

Politsei teatel võtsid Vene sõdurid alaealiste kinnipidamiskeskuse üle märtsi keskpaiga paiku ja muutsid selle vanglaks meestele, kes keeldusid nendega koostööd tegemast või keda süüdistati partisanitegevuses.

Kolm naabrit ja kaks kohalikku poepidajat ütlesid, et hakkasid karjeid kuulma umbes kuus nädalat pärast seda, kui nägid Vene sõdureid hoonet üle võtmas. Tunnistajad ütlesid, et nad nägid, kuidas inimesi viidi sisse, kotid peas, ja mõnedel juhtudel oli näha ka kuidas hoonest surnukehi välja tassiti.

Tunnistajate sõnul oli näha, kuidas maja hoovis veeti laipu

Mykola Ivanovitš, kelle rõdult avaneb vaade kinnipidamiskeskuse tagahoovi, ütles, et nägi kuidas kaks surnukeha visati keskuse taga asuvatesse garaažidesse. The Guardian oli koos pressi ja prokuröridega, kui nad esmakordselt krundile sisenesid. Surnukehad olid eemaldatud.

„Mehed, kes kinnipidamiskeskusest välja lasti, olid nähtavalt läbi pekstud ja meeltesegaduses,“ ütles Ira, kellele kuulub kinnipidamiskeskuse vastas kiosk. „Nad tulid siia ja küsisid teed, me andsime neile raha bussi jaoks.“

Kioskipidaja Ira
Pilt: Alessio Mamo/The Guardian

Tunnistajate sõnul pole nad arestimaja pidanud sõdurite nägusid näinud, kuna need olid alati kaetud ja mehed olid pealaest jalatallani musta riietatud.

Augusti lõpus tungisid Vene sõdurid pensioniealise Vitali Serdiuki majja. Nad pöörasid koha tagurpidi ja tulistasid protestivate naabrite heidutamiseks õhku, seejärel viisid Serdiuki arestimajja. Serdiuki peksti nelja päeva jooksul nii kõvasti, et tema naise Elena sõnul pole ta viimased kaks kuud julgenud majast lahkuda. Serdiukile öeldi, et peksmine toimus tema poja, Ukraina armees teeniva sõduri pärast. Tema poeg, kes okupatsiooni ajal Hersonis ei viibinud, sai hiljuti lahingutes haavata.

Pilt: Alessio Mamo/The Guardian

Inimesi piinati julmalt tundide viisi

IT-spetsialist Ženja Dremoti löödi kontrollpunktis vastu laupa, kuna tal polnud sõduritele sigarette anda. Seejärel viisid venelased ta arestimajja. „Nad peksid mind ainult natuke – mul vedas,“ ütles Dremo, „Aga mu kambrikaaslased said kõvasti peksa. Vene sõdurid kinnitasid ühe elektrikontakti tema (kambrikaaslase) munade külge ja teise peenise külge. Siis ma istusin kaks tundi seal ja kuulasin, kuidas ta karjus. Ma ei saa siiani öösiti magada.“

Pilt: Alessio Mamo/The Guardian

Dremo ütles, et nägi ainult oma kambris olevaid inimesi, kuid tema kambris oli neid kaheksa ja nad vahetusid regulaarselt. Ta ütles, et kuulis pealt, et kokku oli 23 kambrit, mis viitab sellele, et seal oleks võinud korraga hoida umbes 180 inimest.

„Seal oli ka naisi,“ ütles Dremo. „Seal oli vähemalt kaks naistekambrit. Meil oli üks sõber Anna, kes oli seal. Teda ei vägistatud, kuid nad raseerisid ta pea.“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.