"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
video Lastemuuseumis Miiamilla allkirjastati ehitusleping uue püsiekspositsiooni loomiseks, mis peaks valmima 2024. aasta alguses ja jääb avatuks vähemalt seitsmeks aastaks (0)
18. november 2022

Täna, 18. novembril allkirjastati Lastemuuseumis Miiamilla (L. Koidula 21c) ehitusleping uue püsiekspositsiooni “Laste maailmaruumid” sise- ja välisekspositsiooni põhiprojekti loomiseks. Uue püsiekspositsiooni tegevused on loodud kogu perele avastamiseks ning selle kogumaksumuseks on ligi 766 000 eurot.

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on iga muuseumi püsiekspositsiooni uuenemine suursündmus, aga ka väga vastutusrikas ülesanne, sest seeläbi taassünnib terve muuseum. “Püsiekspositsioonid võiksid uueneda iga kümne aasta tagant ja tegelikult oleme viimasel ajal hoo üles saanud. Eelmine aasta valmisid täiesti uue kontseptsiooniga Kalamaja muuseum ning Vilde kirjandusmuuseum. Miiamilla järel ootavad oma korda Kiek in de Köki kindlustustemuuseum ja Undi ning Tammsaare muuseumid. On oluline, et sellega jätkaksime, sest lisaks eksponaatide väsimisele muutuvad ajas ka meie ootused muuseumitele ning peame pidevalt värsked püsima, et neile vastata,” lisas Oja.

Praegune 2009. aastast pärinev sõprusest kõnelev püsiekspositsioon on avatud veel käesoleva aasta lõpuni ning läheb täies mahus uuendamisele 2023. aasta alguses. Senikaua jätkatakse muuseumitundide tegemist lasteaedades ja teistes Tallinna Linnamuuseumi filiaalides. Samuti tehakse õuesõppetunde, lastetuure ja muuseumiväliseid üritusi. Täpsema info, millisesse muuseumisse Miiamilla tunnid ja üritused uuest aastast liiguvad, leiab juba peatselt Tallinna Linnamuuseumi ja Miiamilla veebi- ja Facebookilehelt.

Uus püsiekspositsioon, tööpealkirjaga “Laste maailmaruumid” peaks valmima 2024. aasta alguses ja jääb avatuks vähemalt seitsmeks aastaks. Mänguline ja metoodiline ekspositsioon käsitleb lapse mitmekülgset maailma ja selle kasvamist. Lisaks toetab laste vaimset tervist, annab parema maailmatunnetuse, arendab sotsiaalseid suhteid ning aitab omandada ka uusi teadmisi. Neid lähtealuseid silmas pidades on uude püsiekspositsiooni lavastatud laste elus olulised tunnetuslikud keskkonnad ehk maailmad, mille vahel lapse elu kulgeb – sisemaailm, välismaailm ja fantaasiamaailm.

Lastemuuseum Miiamilla juhataja Jane Meresmaa-Roos ütles, et lastemuuseumi senine ekspositsioon räägib sõprusest ja puudutab inimlikke väärtushinnanguid, mida kõik vajad kasvamisel ja arenemisel. “Uue ekspositsiooni teema valikul oli suurim eesmärk mõelda, mis muudab maailma paremaks ja mida saame meie selle heaks teha,” rääkis Meresmaa-Roos. “Tänases ühiskonnas on ühene vastus selleks empaatia, mis toetab erinevuste mõistmist, situatsioonide mõtestamist ja üksmeelsust. Püsiekspositsiooni loomisel on kaasatud lapsi, lastepsühholoogi ja vanemahariduse spetsialisti.”

Sotsiaalseid oskusi toetava keskkonna ja näitustega muuseum aitab kogeda, kuidas tulla toime oma tunnetega ja mõista teiste tundeid, tajuda ümbrust ja käivitada loovaid mänge.

Muuseumitunni sarjade ja üksikprogrammide loomisel lähtutakse koolieelsest lasteasutuse õppeprogrammist ja põhikooli riiklikust õppekavast. Samuti tehakse koostööd Kiusamisvaba Kooli programmiga, lõimides muuseumitundidesse KiVa metoodikat.

Ehituslepingu allkirjastasid Tallinna Linnamuuseum ja Motor OÜ esindajad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.