"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
TalTech õpetab Kopli tänav 93 asuvas kogukonnakeskuses huvilisi tuulegeneraatorit ehitama (1)
18. november 2022

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) ja Fab City Foundationi eestvõttel toimub pühapäevani Tallinnas Kopli tänav 93 asuvas kogukonnakeskuses vabavaralise tuulegeneraatori ehitamise töötuba, et aidata kohaliku kogukonna liikmeid energiakriisiga toime tulla. 

Vaata galeriid (23)

Vabavaralise tuulegeneraatori koos ehitamine on uus viis energiakriisi ning võimalike elektrikatkestustega toime tulemiseks. „Tuulegeneraatori vabavaralisus tähendab, et selle ehitamiseks vajalikud joonised on veebis litsentsita saadaval. Igaüks saab alla laadida juhendi ning asuda ehitama, kuid vabavaraliste jooniste puhul on mõistlik see protsess koos juhendajaga läbi teha. Seda neljapäevast 20. novembrini Kopli 93 kogukonnakeskuses teemegi,“ sõnas kogukonnakeskuse kaasalgataja ja Tallinna Tehnikaülikooli Centrinno projekti juht Karin Kruup.

Selle tuulegeneraatoriga saab kohalik kogukond elektrikatkestuse ajal näiteks mobiilitelefoni või sülearvutit laadida. „Neli päeva järjest ehitatav generaator ei ole mõõtudelt ega tootmisvõimsuselt võrreldav tööstuslike tuuleparkide tuulikutega. Küll aga saab töötoas õpitud oskuste abil tuulikut skaleerida ehk ehitada oluliselt suuremaid versioone tuulegeneraatorist, ka selliseid, mis tagaksid hoonele vähemalt osalise elektrivarustuse,“ sõnas Kruup. „Tähtsad on eelkõige materjalid, oskused, kogukond ja tahe.“

“See on uus põnev oskus – siin on erinevaid oskusi – metallitöö, puutöö, mõõtmine, elektroonika, elekter,” selgitas Kerstin, mis teda töötuppa tõmbas.

“See tuulik tuleb meeter kakskümmend ja see on selline esimene katsetus – see on kõige väiksem mõõt, mida selle töötoa raames saab teha. Võimalusi on lisaks veel viis – saab teha kuni nelja meetri suuruse diameetriga tuuliku,” rääkis Kopli parandustöökoja meister Andre Pichen.

“Seltskond on väga lai. Mina isiklikult hariduselt olen geoloog, aga meil on siin elektroonikuid, programmeerijaid, elektrikuid, õpetajaid,” tõdes Sander. “Üks mõte ongi nende tuulikute ehitamisel ja sellel koolitusel, et on valitud inimesed, kes on potentsiaalsed edasiõpetajad tulevikus.”

“Võibolla kunagi on mingisugune plaan endal võibolla mingi suvila hakata ehitama ja seal tegelikult selline väike tuulik oleks täiesti ideaalne,” nentis Harri.

Tuulegeneraatori ehitamise töötuba viib läbi inseneriteadlane ja praktik Kostas Latoufis Kreekast, kes on tuulegeneraatoreid aidanud ehitada ja püstitada kogukondadel eri maailma paigus. Töötuba on osalejatele tasuta.

Töötuba toetavad Fab City Foundation, Distributed Design ja Keskkonnainvesteeringute Keskus. Kopli 93 kogukonnakeskuse loomist ja tegevusi toetab innovatsiooni rahastamisprogrammi Horizon 2020 toetusel alanud projekt Centrinno 2020-2024. Centrinno projekti rahastab Euroopa Komisjon, projekti koordineerib TalTech ning Kopli 93 kogukonnakeskust toetab Põhja-Tallinna valitsus. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Almar Glustsenko
24. nov. 2022 22:27
avalikeesti.ee, nr 3, lk 6 lõpus, riigikogu.ee, eelnõud, nr 479, 480, 481 ja nende rahvuslikult jaburatest selgitustest nähtub, et Riigikogu KÕIK liikmed on koos röövinud iga Eesti lisandväärtusetootja palgast 8 aastaga Euroopa Stabilisatsiooni Mehhanismi (nö Kreeka abina) 19 000 000 000 eurot (üle 32 000 euro iga töötaja kohta). Ja on andnud selle 15.12.2021 otsusega peaasjalikult neile Eesti pankadele, millest vähemasti Luminor, LHV, Coop, BIG ja Bondora on reklaaminud end juutide-vabamüürlaste pankadena. Siit tulenebki dilemma, et kui perekond Kallas-Veskimägi laseb ehitada kuni 15-20 000 000 euroga veeldatud gaasi terminali ning hüvitada juuditunnustega Infortarile ja Alekselale selle eest 38 000 000 eurot ja avaldada igapäevaselt enesetappe tekitavate Black Rock ja Vanguard tõttu äärmuseni volatiilsete elektrihindade andmeid, siis mis on siinne õpikursus? Kas eesti ugri pärismaalastele oma õuel NÄKKUSÜLITAMINE, et sa ei jää muidu ellu, kui oled sunnitud oma iibetapuks Pruulide-T.Soomerede-Kaljulaidude poolt mass-sisseostetavate mustpeadega lohutuseks mingit puutükki nühkima (Konservatiivide Vaba Sõna, 4/2018, lk 10; Tihedalt Kooselamise Teooria, sygiskool.ee/2014)?