Ehkki kogu maailma meediaväljaanded ja jalgpallimeeskonnad hakkavad Katari kohale jõudma, on seal aset leidnud paljude võõrtööliste surmade põhjuseid ja inimõiguste rikkumisi arvuliselt endiselt raske paljastada, kirjutab Briti väljaanne TheGuardian.
Kuna Kataris koguneb kõige rahutumal ajal maailmameistrivõistlustele 32 meeskonda, tuletavad järgmised numbrid teravalt meelde turniiri inimlikku hinda ning riigi võõrtööliste ja naiste ja jätkuvaid kannatusi.
Rahvusvahelise jalgpalliliidu FIFA president Gianni Infantino soovib, et keskenduksime ainult jalgpallile. Ja seda soovivad ka paljud teised. Kuid maailmameistrivõistluste mõju ei tohiks mõõta ainult turniiri rahalises väärtuses, vaid ka tavainimeste silmade läbi. Allpool on vaid mõned numbrid, mis jätavad mustad plekid Katari uutele läikivatele staadionidele ja 22. maailmameistrivõistlustele.
200 miljardit dollarit
Väidetavalt kulutas Katar maailmameistrivõistluste ettevalmistamiseks 200 miljardit dollarit, võrreldes umbes 11 miljardi dollariga, mille Venemaa kulutas 2018. aasta võistluste läbiviimiseks.
0
Inimõiguste rikkumiste hulk ajal, mil FiIFA taotles Katari ametivõimudelt jalgpalli MM-i võõrustamisõiguste andmist 2010. aastal.
3
Katari ja Infantino andmetel 2022. aasta maailmameistrivõistluste ettevalmistuste ajal hukkunute ametlik arv. Nicholas McGeehan inimõiguste organisatsioonist Fair Square nimetab seda numbrit “tahtlikuks eksitamiskatseks”, kuna see keskendub projektidele, mis moodustavad vaid 1% kõikidest MM-i rajatistest. Korralduskomitee sõnul suri veel 36 staadionialade töötajat, kuid “mitte tööst tulenevatel” põhjustel ehk nad surid pärast ühepäevast tööd “loomulikel põhjustel”.
???
Täpne võõrtöötajate arv, kes on hukkunud maailmameistrivõistlustega seotud objektidel hooletuse tõttu. Tegelik arv ei ole teada. Human Rights Watchi andmetel ei ole Katari võimud suutnud uurida tuhandete võõrtöötajate surmade põhjuseid, millest paljud olid “loomulikud”. HRW leidis ka, et sellistel juhtudel saavad perekonnad surmajuhtumite eest harva hüvitist, sest Katari tööõiguse kohaselt ei ole surmajuhtumite puhul, mida ei peeta tööga seotuks, õigust hüvitisele.
6500
Indiast, Pakistanist, Nepalist, Bangladeshist ja Sri Lankalt pärit võõrtöölised, kelle surmast on Guardianile teada antud alates 2010. aastast, kui turniiri korraldusõigus Katarile anti.
200
Nepali töötajate surmad Katari kuumuse tõttu, vastavalt ajakirja Cardiology 2019. aasta uuringule, milles järeldati, et „200 Nepali töötaja surma aastatel 2009-17 oleks saanud ära hoida” tõhusate kuumakaitsemeetmetega. „Me teame, et töötajad läbivad meditsiinilise kontrolli enne kodumaalt lahkumist ja kodumaale saabumisel,” rääkis Isobel Archer, äri- ja inimõiguste ressursikeskusest. „Neid peetakse terveteks. Kuid me teame, et varem heas vormis ja tervete noorte meeste seas on olnud palju surmajuhtumeid sellises ulatuses, et see oleks hämmastav igas muus kontekstis.”
100 000
Amnesty Internationali hinnangul on nii palju võõrtöötajaid viimase 12 aasta jooksul Kataris leebete tööseaduste ja ebapiisava õiguskaitse kättesaadavuse tõttu ära kasutatud ja väärkoheldud.
14 tundi
Amnesty andmetel töötavad paljud võõrtöötajad Kataris päevas nõnda palju tunde, eriti aladel, mis on seotud kontrolli erialadega. Hiljutises aruandes leiti palju sarnaseid lugusid, sealhulgas Keenia töötajate hulgas, kes kirjeldasid 14-tunniseid päevi Lusaili staadionil rohkem kui kahe aasta jooksul ilma ületunnitööd tasustamata.
250 dollarit
Katari seaduslik kuu miinimumpalk, mis võrdub umbes 1,5 dollariga tunni eest, mille sees pakutakse ka toitu ja majutust. Viimastel aastatel on ametiasutused viinud ellu mitmeid tööreforme, sealhulgas miinimumpalga kehtestamine ja sponsorluse süsteemi kaotamine. Inimõiguste rühmitused ütlevad siiski, et see on olnud killustatud ja ikka veel esineb palju kuritarvitusi.
1300-3000 dollarit
Vahemik dollarites, mida Indiast, Bangladeshist, Nepalist ja mujalt Kataris tööd otsivad inimesed maksavad värbamistasuna vahendajatele. Kuigi see on nüüd ebaseaduslik, näevad paljud töötajad endiselt vaeva, et maksta tagasi oma värbamistasud ja nendega seotud võlad ning saata raha oma peredele.
119.
Katari reiting 180 riigi hulgas, mida arvestatakse Piirideta reporterite ajakirjandusvabaduse indeksis. See teeb sellest piirkonna ühe parema riigi, kuid inimõiguste rühmitused on reportereid siiski hoiatanud, et tõenäoliselt neid maailmameistrivõistluste ajal ikkagi jälgitakse.
7
Nii palju aastaid kestab vanglakaristus, mida abieluvälistes seksuaalsuhetes olevad mehed ja naised võivad saada karistusseadustiku 281 artikli alusel. HRW sõnul mõjutab see ebaproportsionaalselt palju naisi, kellele on esitatud süüdistus, kui nad teatavad vägistamisest. Selles öeldakse, et “politsei ei usu sageli naisi, kes sellisest vägivallast teatavad, uskudes selle asemel mehi, kes väidavad, et see oli konsensuslik. Kõik tõendid või viited selle kohta, et naine teadis meessoost kurjategijat, on olnud piisavad naise vastutusele võtmiseks”.
11
Lesbide, geide, biseksuaalide ja transseksuaalide väärkohtlemise juhtumid kinnipidamisel aastatel 2019–2022, vastavalt HRW 2022. aasta oktoobrikuu aruandele. Katari ennetava julgeoleku osakonna jõud on meelevaldselt vahistanud LGBT-inimesi ja neid on kinnipidamisel väärkoheldud, sealhulgas kuus juhtumit “raskete ja korduvate peksmiste ning viie seksuaalse ahistamise juhtumi kohta politsei vahi all aastatel 2019–2022”. Nende vabastamise nõudeks seadsid julgeolekujõud, et transsoolised naiskinnipeetavad osaleksid valitsusasutuses teraapiaravil.
5
Katari karistusseadustiku artikli 296 alusel võimalik aastate pikkune vangistus “mehe juhtimise, õhutamise või võrgutamise eest mis tahes viisil sodoomia toimepanemiseks” ja “mehe mis tahes viisil ebaseadusliku või ebamoraalse tegevuse toimepanemiseks õhutamise või võrgutamise eest”.
440 miljonit dollarit
Amnesty ja teised usuvad, et FIFA peaks tegema kättesaadavaks juhtumid, et aidata maksta hüvitisi Kataris surnud või vigastatud võõrtööliste eest. See on samaväärne maailmameistrivõistluste auhinnarahaga. Katari tööminister on aga sellised ettepanekud tagasi lükanud, väites, et valitsuse kriitikat peetakse “rassistlikuks”. Minister Ali bin Samikh al-Marri ütles, et “nende fondide loomiseks pole kriteeriume” ning küsis: „Kus on ohvrid? Kas teil on ohvrite nimesid? Kuidas te need numbrid saite?”
kivipallur
19. nov. 2022 19:56