"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Kui harid ja toetad vanemaid, võidavad ka lapsed (0)
21. november 2022
Foto: Pixabay

Laste ja noorte vaimne tervis teeb üha enam muret. Põhjuseks ühiskondlikult keerulised ajad, mis algasid paar aastat tagasi pandeemiaga. Nüüd jätkuvad need Ukraina sõja heidutavas meeleolus. Koolides on terav puudus psühholoogidest jt vaimse tervise nõustajatest.

Uuringud näitavad, et laste ja noorte vaimne tervis muutub üha kehvemaks ja tõhusalt soodustab seda kahjuks süvenev nutisõltuvus. Teisalt algab aga kõik kodunt ning vanemate eeskujust. Tallinna linn on liitunud Islandilt pärineva programmiga, mille eesmärk on vähendada laste sõltuvuskäitumist vanematele suunatud ürituste kaudu. Sihipärase toimetamise tulemusel on Islandil viimase 20 aasta jooksul varasemast 42% alaealisest alkoholitarbijast alles jäänud vaid 7%. Igapäevaste suitsetajate arv on langenud 5%-ni ja uimastite proovijate arv 6%-ni.

Nagu Tervise Arengu Instituut on välja toonud, siis paradoksaalsel kombel suureneb kõige selle taustal aga ka nende inimeste arv, kes oma tervist eriti hoiavad. Seega toimub ühiskonnaliikmete hulgas teatav polariseerumine selles osas, mis puudutab vaimset tervist, ja tekib kaks teineteist mitte mõistvat kogukonda. Mis puudutab aga riiki või omavalitsusi, siis võiks võimalikult palju soodustada koos perega aja veetmist, muutes selle taskukohasemaks. Palju tööd on tegemata ka nutisõltuvuse ohtudest rääkimise vallas, sest vastavad kampaaniad ja selgitustöö puuduvad täielikult.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.