"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
PÕNEV MUUSIKATUND: Tekkis tunne, nagu oleksid peol (0)
21. november 2022

“Väga huvitav kontsert oli, väga omalaadne,” lausus Nõmme gümnaasiumi 12. klassi õpilane Taavi. “Ma ei ole kunagi käinud kontserdil, kus niimoodi publikut kaasa haaratakse. Tekkis selline lõbus tunne, nagu oleksid kuskil peol. Minu meelest on muusikat vaja, see aitab sul tuju tõsta.”“Olen väga tänulik, et meie kooli tuli selline kuulus koor,” lisas Taavi kooliõde Grete Liis. “See on väga suur au. Mulle väga meeldis, nautisin täiega.”

Nõmme gümnaasiumi õpilaste ees astus meeleoluka kontserdiga üles rahvusmeeskoor, kelle esituses kõlasid tuntud kodumaised hitid. Tuntud klassikalise muusika esitajad annavadki nüüd koolides tavapärasest erinevaid muusikatunde. Koostöös Tallinna linnaga jõuab Eesti Kontserdi menukas koolikontsertide sari sel sügisel poolesajasse pealinna kooli. Seda on märksa rohkem kui varem, sest Tallinn kannab alates sellest aastast UNESCO muusikalinna tiitlit.

Mozart kirjutas muusikat juba lapsena

Kalamaja põhikoolis andsid ühel hommikul muusikatunni stiilis kontserdi pianist Johan Randvere ja klarnetist Marten Altrov, kes esitasid Brahmsi, Mozarti ja Lepo Sumera muusikat. “Nii et mängisime päris tõsiseid asju,” lausus Randvere. “Ehitasime muusikatunni üles nii, et esiteks oleks väga hea muusika ja teiseks mingid toredad sidusad tekstid sinna juurde – see teeb kuulamise isuäratavamaks. Näiteks rääkisin, et Mozart lõi muusikat juba siis, kui oli sama vana kui need lapsed siin. Kui räägid näiteks sellest, kui pikk Mozart oli või mida ta kirjutas, kuulavad lapsed kohe rohkem. Nii et see on väga põnev, mulle endale ka.”

Nõmme gümnaasiumis tegi meeleoluka etteaste rahvusmeeskoor, kelle esitluses kõlasid tuntud kodumaised hitid.
Seega said lapsed lisaks kaunile muusikale kuulda ka põnevaid ja harivaid fakte. “Seesama Mozart, kes lõi juba viieaastaselt mingid palad, kirjutas kaheksa-aastaselt esimese sümfoonia ja kaheteistaastaselt juba ooperi. Muide, klarnet on pill, mida kuulsad heliloojad nö avastasid elu lõpu poole. Ka Mozartil oli üks viimaseid heliteoseid klarnetikontsert.”

Lapsed jäid väga rahule, nende jutu järgi olid kõik lood väga toredad. Lisaks ka harivad – sai ju palju ajaloost teada, samuti muusikutest ja nende elust. Ja kuigi suurem osa õpilastest kuulab vabal ajal pigem popmuusikat, oskavad nad nüüd ilmselt rohkem lugu pidada ka klassikalisest muusikast.

Eesti Kontserti projektijuht Karin Sarv lausus, et koolikontsertide ja muusikaliste tundide eesmärk on tekitada lapses muusikapisikut. “Toome neile muusika koolidesse kohale, et nad jõuaks ükskord ka kontserdisaali,” rääkis ta. “Aga loomulikult on eesmärk õpetada ja näidata muusikat natuke teise nurga alt – selle olemust, kuidas see on sündinud ja kes on neid laule loonud. Et kui räägitakse näiteks Mozartist või Beethovenist, siis kohe kuuled ka, kuidas see muusika kõlab ja mismoodi seda mängitakse.”

Tõnismäe reaalkooli õpilastel avanes võimalus rännata muusika kaudu läbi eri sajandite ja maade. Kontserdi andsid Neeme Ots ning Tallinna muusika- ja balletikooli trompetiõpilased, keda saatis klaveril pianist Piret Randal. “Trompet on kuninglik pill,” kinnitas kooli dotsent Aavo Ots. “Alustame inglise vanamuusikaga, mis võib-olla kõlab ka praegu kuningakojas. See kontsert on üles ehitatud nagu muusikaline rännak, me jõuame käia Hispaanias, Mehhikos, Pariisis ja Itaalias. Sellega kasvatame publikut, aga ka harime neid.”

Muusikarännak läbi aegade ja paikade

Tõnismäe reaalkooli muusikaõpetaja Inna Rüü avaldas heameelt, et UNESCO muusikalinna raames toimuvad koolides kontserdid. “Meil on väga suur au võtta oma koolis vastu professionaalseid muusikuid,” ütles ta. “Oleme nendest kontsertidest väga huvitatud, see on suur asi, kui saab kuulata muusikat mitte salvestatud kujul, vaid otse.”

Tulevikus on plaanis korraldada koolidele tasuta suurkontserte ka Estonia kontserdisaalis. “Üheksakümnendatel, kui mina koolis käisin, ei olnud nii palju koolikontserte,” märkis Randvere. “See on õpilastele juba midagi tavapärast – et keegi tuleb, esineb ja siis sa kuulad ilusasti.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.