"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Rasked majandusolud vähendavad sündimust (1)
21. november 2022
Foto: Pixabay

Arenguseire keskuse uuringus Vene-Ukraina sõja mõjudest Eestile tõdetakse aga üllatuslikult, et nii või teisiti on Eesti üha väiksema rahvastikuga riik ja seda ei kompenseeri isegi siia elama jäävad Ukraina põgenikud. Praegu on neid Eestisse jäänud umbes 60 000 ja umbes samas suurusjärgus on olnud Eesti kaudu teistesse riikidesse sõitjaid.

Juhul kui Eestisse jääb püsivalt elama 10 000 sõjapõgenikku, tõuseks meie rahvaarv 2022. aasta alguse tasemest kõrgemale üheksaks aastaks. Kui Eestisse jääb alaliselt elama 30 000 sõjapõgenikku, aitab see rahvaarvu suurendada 22 aastaks, ja kui 60 000 põgenikku, siis 40 aastaks. Seejärel sõjapõgenike sisserände rahvaarvu suurendav mõju taandub, kuna värskeima rahvastikuprognoosi järgi jääb sündimus Eestis kogu ülejäänud sajandiks siiski taastetasemest madalamaks. Seega, kui toetuda arenguseire keskuse analüüsile ja rahvastikuprognoosile, on eesti rahva püsima jäämine pikemas perspektiivis sügava küsimärgi all.

Möödunud aastal sündis esialgsetel andmetel üle 13 000 lapse, mis on samas suurusjärgus eelmise aasta sündide arvuga, aga tänavu kujuneb see aasta lõpuks ilmselt umbes 1500 võrra vähemaks. Samas – tänavuse aastani oli seis pigem lootustandev. Eestis elavate eestlaste arv suurenes eelmisel aastal loomuliku iibe tõttu 348 ja rändesaldo tulemusel 794 inimese võrra. Statistikaameti täpsustatud andmetel elas tänavu 1. jaanuaril Eestis 909 552 eestlast.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K. Kambala
21. nov. 2022 23:24
Nagu ütles A. Dumas vanem oma surematus mõõga ja mantli romaanis šveitslase suu läbi "Seda haput veinilaket tulebki tempida väärika rüüpega.".