"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Uus toetus aitab turiste Tallinna tagasi meelitada, konverentsiturism toob rohkelt maksutulu (0)
21. november 2022
Tallinna linnameedia

“Kui meie siin ei pinguta, lähevad nad lihtsalt kuskile mujale ja viivad oma raha sinna. Pandeemia ajal vähenenud välisturistide arv siinmail tagasi tõusule pöörata on kõigi huvides,” kiitis Eesti hotellide ja restoranide liidu tegevjuht Killu Maidla uut toetust.

Linn hakkab peagi pakkuma konverentsitoetust, mis innustab pealinnas senisest enam rahvusvahelisi konverentse korraldama. Maidla sõnul oli see tegu ettevõtjatele vägagi oodatud. “Toetuse vajalikkuses pole küsimustki! Seda enam, et pärast pandeemiat pingutavad turismi soodustamise nimel kõik riigid,” rääkis Maidla. “Kui meie siin ei pinguta, lähevad nad lihtsalt kuskile mujale ja viivad oma raha sinna. Kui eestlased rohkem välismaale reisivad, paneb see siseturismi rohkem pinge alla. Pandeemia ajal vähenenud välisturistide arv siinmail tagasi tõusule pöörata on kõigi huvides.”

Maidla sõnul toob konverentsiturism rohkelt maksutulu. “Kui me võrdleme rahvusvahelise konverentsi delegaati lühiajalise kruiisituristiga, siis esimene neist toob riiki sisse kakskümmend korda rohkem raha. Seega suund on väga õige,” märkis ta. “Hästi läbi mõeldud on seegi, et toetus on mõeldud hooaja pikendamiseks. Suvel on ju nõudlus niigi kõrge, aga tähtis on teenuseid pakkuda aasta läbi. Madalhooajal turistide arvu suurendamine mõjutab hotellide ja restoranide kõrval ka näiteks iluteenuste pakkujaid, juuksureid ja kauplusi. Praegu ootame edukamat talve, kui oli eelmisel aastal, ja väga töist suve.”

Et sissetulekut jaguks kogu aastasse

Välisriikidest pärit konverentsituriste käsitlev Kantar Emori uuring kinnitab, et nad kulutavad rohkem kui puhketuristid ja 80% neist kavatseb tulla Eestisse ka puhkama. 90% konverentsituristidest kinnitas, et soovitaks Eestit konverentsi toimumispaigana kolleegidelegi.
Linnavolikogu rahanduskomisjoni esimehe Maris Silla sõnul annab see toetus konkurentsieelise rahvusvaheliste konverentside linna toomiseks. “Konverentsitoetus on eriti oluline koroonakriisi järel, et taas turiste Tallinna külastama meelitada ja olla teiste Euroopa pealinnade kõrval atraktiivsem,” rääkis Sild. “Kõik uuringud näitavad, et sageli vaid mõneks tunniks linna külastava kruiisituristiga võrreldes toob siin ööbiv ja mitmeid vaatamisväärsusi külastav konverentsiturist märksa enam tulu. Toetust saavad taotleda Eestis registreeritud ettevõtted, nii jääb maksutulu siia.”

Rahvusvahelise konverentsi toetus on kavandatud konverentsidele, mille välisdelegaadid on vähemalt kahest välisriigist ja neid on vähemalt 50, konverentsi programm kestab Tallinnas vähemalt kaks järjestikust päeva ajavahemikus 1. septembrist 31. maini. Tallinnas madalhooajal toimuvate rahvusvaheliste konverentside toetamine aitab niiviisi vähendada turismi hooajalisust. “Konverentsituriste ihkavad kõik linnad juba kasvõi ainult seepärast, et üks välisdelegaat jätab linna palju rohkem raha kui puhketurist. Tallinnasse jõudev välisdelegaat toob siia külastuse jooksul ligi 900 eurot,” selgitas abilinnapea Joosep Vimm ja lisas, et konverentsitoetus aitab luua ja hoida töökohti. “Tegu on konverentsimaailmas üpris levinud praktikaga, mis lisab stabiilsust ning loodetavasti julgustab inimesi külalislahkussektorisse tööle asuma.”

Tallinna firmad Cannes’i kinnisvaramessil

Ühe välisdelegaadiga seotud riiklik maksutulu on hinnanguliselt 130 eurot. Konverentside linna toomiseks pakuvad rahalist toetust näiteks ka Vilnius, Riia, Praha, Ljubljana, Viin, Berliin ja ka Tartu. Ajakiri Kongress Magazine hindas Tallinna 2022. aastal parimaks konverentsisihtkohaks L-kategoorias. Tallinna puhul toob Kongres Magazine esile linna kompaktsust. Ajakirja sõnul on erakordne, kui palju eri piirkondi on kõrvuti nii väikesel territooriumil.
Linn toetab ka välismessidel osalevaid ettevõtteid. Ühiselt osalevad linna eestvõttel meie firmad rahvusvahelisel messil Mipim 2023, mis toob 14.-17. märtsini Prantsusmaal Cannes’is kokku kümned tuhanded ettevõtjad.

Messil osalevad ettevõtted, kes pakuvad kinnisvaraga seotud tooteid ja teenuseid. Projekteerimis- ja arhitektuuribüroo Sirkel & Mall tegevjuhi Madis Avi sõnul aitavad silmast silma kokkusaamised firmade tegevuse haaret tunduvalt laiendada.
“Kinnisvaramessi Mipim suurim kasutegur on minu arvates võimalus luua oma ala ettevõtete vahel rahvusvaheliselt toimiv koostöövõrk,” ütles Avi. “Ärisuhete sõlmimine teiste riikide ettevõtetega on suurim pluss. See arendab silmaringi ja aitab luua kontakte. Messiks valmistudes tasub seepärast osaliste andmebaas juba kodus põhjalikult läbi uurida, et siis huvipakkuvate ettevõtetega eelnevalt kohtumised kokku leppida. Ja kuna Mipimi osaliseks on paljud teisedki Eesti ettevõtted, saab siinmail edaspidi tõhusamat koostööd kavandada ka meie firmadega.”

Osale ka arenduskonkursil!

20 000 m2 suurune messiala ootab kevadel Cannes’i linna 20 000 külastajat saja riigi 150 linnast. Messi raames toimub kinnisvara arendusprojektide konkurss ja antakse välja auhinnad mipim Awards. Konkurss on avatud ja osalemise tähtaeg on 25. november 2022. Konkursile oodatakse 2021-2022 valminud kinnisvaraprojekte kokku 12 kategoorias ning konkursi tingimustele vastavate projektide esitamiseks tuleb täita veebivorm aadressil www.mipimawards.com
Tallinn on ettevõtjatega osalenud Mipimi messil juba kümnel korral ja viinud ühisstendiga kohale Eesti ettevõtteid nii kinnisvaraarenduse, fondide ja varahalduse, arhitektuuri kui ka kinnisvaratehnoloogiate valdkonnas. Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul tõi tänavuse Mipim messi peateema Driving Urban Change esile linnade arengut ees ootavad muutused. “Kohanemine kriisidega on sundinud meid kõiki ümber mõtestama, mil moel toetab linna elu- ja töökeskkond meie tänaseid vajadusi ning jätkusuutlikku arengut,” sõnas Kõlvart. “Kaasaegne linnaruum ja hoonestus peab olema avatud uutele võimalustele ja tulevikulahendustele, ning just see on väärtus, mida Tallinn saab messil jagada ja omandada.”

Milliseid toetusi ettevõtted taotleda saavad?
• Väikeettevõtja digilahenduste toetust. See on mõeldud uute digilahenduse soetamiseks või arendamiseks. Toetuse suurus on kuni 6000 eurot ettevõtja kohta aastas ja maksimaalselt 70% kuludest. Digilahenduseks võib olla näiteks uus soetatav personalihaldus- ja turundustarkvara, laohaldussüsteem, e-poe lahendus, broneerimissüsteem vms. Toetust võib saada ühes või kahes osas.
• Mittetulundustegevuse toetus on mõeldud ettevõtete konkurentsivõime ja ettevõtlusaktiivsuse tõstmiseks, koostöö arendamiseks haridus- ja teadusasutustega ning Tallinna rahvusvahelise tuntuse suurendamiseks. Samuti et elavdada ettevõtlust pärast koroonakriisi.
• Väikeettevõtja välismessitoetus aitab firmadel osaleda välismessidel, et ettevõtja saaks sealt uusi kontakte ja äripartnereid. Toetust saab taotleda kuni 8000 eurot aastas ja see saab olla kuni 80% kuludest. Toetust saab kuni kahel messil osalemiseks aastas.
• Messitoetus on mõeldud Tallinna väike- ja keskmise suurusega ettevõtettetele ning FIE-dele, kes plaanivad osaleda Eestis toimuvatel messidel. Mess peab aitama firmal luua ärikontakte, uusi turustusvõimalusi ja edendama müüki. Toetust saab 1000 eurot taotleja kohta aastas ja see saab olla kuni 50% kulud
• Praktikajuhendaja toetus motiveerib ettevõtjaid lubama oma kogenud töötajatel õppureid juhendada. Toetus taotleja kohta on 3000 eurot aastas.
• Rahvusvahelise konverentsi toetust saavad ettevõtted, et suurendada Tallinna tuntust rahvusvaheliste konverentside toimumise sihtkohana, suurendada Tallinnas ööbivate välisriikidest pärit konverentsituristide arvu ja seeläbi ka turismitulusid. Samuti, et hajutada turismi hooajalisust. Toetuse ülemmäär ühe konverentsi kohta on kuni 30 000 eurot.
• Toetus keskkonnasõbralikule konverentsile saab olla kuni 30 000 eurot ja 60% ulatuses kuludest. Toetuse saaja peab konverentsi korraldama võimalikult kestlikul ja keskkonnasõbralikul moel.

Tutvu toetuste ja nende taotlemisega lähemalt www.tallinn.ee/et/teenused-ja-toetused/tallinna-ettevotlustoetused

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.