"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Pirita kloostri ajaloo tutvustamiseks paigaldati varemetesse paarkümmend eesti- ja ingliskeelset infotahvlit (0)
22. november 2022

Infotahvlitel tutvustatakse Püha Birgitta ordu ja Pirita kloostri ajalugu Villem Raami ja Jaan Tamme uuringutele toetudes. Suurem osa infotahvlitest on paigaldatud 1930. – 1980. aastatel etapiti toimunud arheoloogilistel uuringutel väljakaevatud kloostriruumide varemeisse.

Abilinnapea Madle Lippuse sõnul on kultuuripärandi hoidmise ja omaks pidamise aluseks selle mõistmine ja mõtestamine. “Enamik külastajaid tutvub Pirita kloostri varemetega omal käel ja äsja paigaldatud infotahvlid on nagu hea teejuht, kes külastajat läbi varemete juhib – ladusad kirjeldused ja joonised aitavad luua kujutluspilti sellest suurejoonelisest kirikuhoonest ning igapäevaelust seal,“ ütles Lippus.

Tahvlitelt saab lugeda, milleks ruume algselt kasutati ja milliseid esemeid väljakaevamiste käigus leiti. Ettekujutust ajaloolistest ruumidest aitavad luua Kalle Põllu kolmemõõtmelised rekonstruktsioonijoonised. Infotahvlite sisu koostas arheoloog Jaan Tamm ja kujundas Piret Niinepuu-Kiik. Uued arheoloogiliste leidude fotod tegi tahvlitel kasutamiseks Tallinna Linnamuuseum.

Pirita linnaosa vanem Kaido Saarniit peab infotahvlite paigaldamist loogiliseks arengusammuks, kuna Pirita kloostri roll on nii kohalike kui ka kõigi külastajate hulgas viimastel aastatel märkimisväärselt kasvanud. „Pirita kloostri esindajad on juba pikemat aega avaldanud soovi, et klooster võiks olla igapäevasemalt rohkem kaasatud ja tänapäeva ühiskonda integreeritud,” sõnas Saarniit. “Põnevate faktidega infotahvlid aitavad sellele kõigele kindlasti kaasa. Oleme tegemas tihedat koostööd kloostri esindajate ja kohalikega, et kasutada maksimaalselt ära kloostri potentsiaali – erinevad üritused, nii sise- kui välisturism, ajaloo rõhutamine, aga ka varemete pikaaegne säilimine.”

Püha Birgitta Ordu loodi 1346. aastal Rootsis, kus esimene klooster rajati Vadstenasse. Püha Birgitta Ordu rajamine Tallinna lähedale sai alguse 1407. aastal. Püsivamate kivist kloostrihoonete rajamisele asuti 1417. aastal. Kloostrikirik pühitseti sisse 1436. aastal, kuid ehitus- ja ümberehitustööd jätkusid kuni 16. sajandi alguseni.

1577. aastal purustasid Tallinna piiranud Vene väed kloostrikiriku, kuigi vähemal määral jätkus kloostri tegevus kuni 1607. aastani. Sellest ajast alates on klooster olnud varemetes.

Pirita kloostrivaremete konserveerimisega on alates 2016. aastast tegelenud Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakond koostöös Pirita linnaosa valitsusega. Käesoleval aastal jätkati kloostrivaremete müüride konserveerimist kiriku ida- ja lõunaküljel.

Infotahvlite ja restaureerimistööde kogumaksumuseks kujunes ligi 150 000 eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.