"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
kultuuriamps Moedisainer Reet Aus: Euroopa ja teised heaolupiirkonnad saadavad kasutatud kõlbmatud rõivad mustale mandrile Aafrikasse (0)
23. november 2022

Doktorikraadiga moedisainer, Kunstiakadeemia jätkusuutliku disaini – ja materjalilabori vanemteadur ning Tartu Ülikooli vabade kunstide professor Reet Aus on oma missiooniks võtnud taaskasutuse ja ringmajanduse teema moes ning tegelenud sellega intensiivselt 2009-st aastast alates.

Taaskasutust propageeriva moedisaineri Reet Ausi sõnul on kasutatud rõivaste käitlemisküsimus teenimatult tähelepanuta jäänud. Euroopa, Ameerika, Kanada ja teised heaolupiirkonnad on asja koguni niimoodi „lahendanud“, et saadavad kasutatud rõivad mustale mandrile Aafrikasse. “Eriti irooniline on, et inimesed arvavad, nagu me teeksime sellega midagi head,” lausus ta.

Ausi sõnul on tegelikult ligi pooled Aafrikasse saadetavatest rõivastest täiesti kasutuskõlbmatud. “Need on kas katkised, mustad, hallitanud või muul moel oma väärtuse kaotanud. Kuna eurooplased oma riidejäätmetega ise hakkama ei saa, siis pakime vana kraami lihtsalt kokku ja saadame edasi vaestesse, veelgi puudulikemate regulatsioonidega piirkondadesse,” rääkis ta.

Aus ütles, et Keenias on peamiseks silma hakkavaks jäätmeliigiks just riidekraam. “Vedelegu see siis mererannal, hulpigu jõgedes või kogunegu tänavate äärde, aga mööda sellest ei pääse. Ehkki Keenia pealinnas Nairobis on muljetavaldav kasutatud riiete turg, millele Euroopas võrdväärne puudub, läheb teisele ringile vaid väike osa rõivaesemeist,” rääkis ta.

“Kui heaoluriigid on viinud oma riiete tootmise suures osas Aasiasse, kuhu jääb ka tootmisega kaasneva saaste, siis rõivaste tarbimisjärgne prügiprobleem on lahendatud ära kasutatud kraami Aafrikasse toimetamisega. Paraku on sel tegevusel nende piirkondade inimestele ja elukeskkonnale äärmiselt koormav mõju.”

2013.a tutvustas ta oma avangardistlikku moekollektsiooni, mis oli valmistatud Bangladeshi moetööstuse kangasjääkidest. Aastaid tegutseva omanimelise kaubamärgi raames toodab Reet vaid taaskasutuse põhimõttel disainitud moodi ja leiab oma ideedele järjest suurenevat toetust.

2015. aastal koostöös režissöör Jaak Kilmiga valminud dokfilmile „Moest väljas“ järgneb varsti uus versioon „Täiesti moest“ väljas“, kus on vaatluse all tarbimisjärgsete jäätmete probleemid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.