"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
video Sellel nädalal saavad Tallinna elanikud taas suurjäätmeid jäätmejaamadesse tasuta ära anda (0)
23. november 2022

Kuigi suurjäätmete kogumine on hõlmatud jäätmeveoga ja nende äraveo saab tellida ka oma jäätmevedajalt, saavad rahvusvahelise jäätmetekke vähendamise nädalal rahvastikuregistri järgsed Tallinna elanikud nädala jooksul suurjäätmeid tasuta ära anda kõikidesse Tallinnas asuvatesse jäätmejaamadesse.

Abilinnapea Joosep Vimm sõnas, et suurjäätmete tasuta ära andmise nädalaid korraldatakse sel aastal esimest korda ning statistika näitab, et inimesed kasutavad võimalust altilt. „Iga sellise võimaluse loomine vähendab ohtu, et prügi jõuab metsa alla,“ ütles Vimm. „Seetõttu on sellele lisaks sellest aastast jäätmejaamad avatud igal päeval, oleme korraldanud ohtlike jäätmete ja kasutuskõlblike asjade kogumise ringe ning palju muid initsiatiive, mis muudavad jäätmete ära andmise elanikele mugavamaks.“

Kampaania toimus esmakordselt 2022. aasta märtsikuus, mil toodi Tallinna jäätmejaamadesse kümme korda rohkem suurjäätmeid kui tavapärasel märtsikuu nädalal – kokku 1472 m3. Teist korda toimus kampaania keskkonnakuu raames mais, mil toodi suurjäätmeid viis korda rohkem kui tavaliselt – kokku 1247 m3. Kolmandal augustikuisel kampaanianädalal toodi suurjäätmeid jäätmejaamadesse pea kaheksa korda rohkem kui tavaliselt – kokku 1643 m3.

Korraga võetakse ühelt elanikult tasuta vastu kuni 3 m3 suurjäätmeid ehk kogus peab mahtuma ühe sõiduauto järelhaagisesse. Isikutuvastuseks tuleb kaasa võtta ID-kaart või juhiluba. Kampaania ei laiene juriidilistele isikutele (sh korteriühistud).

Suurjäätmed on: mööbliesemed ja nende osad (nt diivan, laud, riiul); vaibad, muud põrandakatted; madratsid; kardinad ja kardinapuud; suured lillepotid; riidenagid; peeglid; spordivahendid; jalgrattad; katkised suusad ja kelgud, lapsevankrid; jõulukuused. 

Suurjäätmed ei ole: ehitus- ja remondijäätmed (nt WC-pott, valamu, vann, aknad, uksed, tapeet, värvirullid); ohtlikud jäätmed (nt tühjad värvipurgid, eterniit); probleemtooted (nt romusõidukite varuosad, rehvid); vanametall; elektri- ja elektroonikaseadmed (nt pesumasin, teler, külmik, pliit); muud tootjavastutusega hõlmatud jäätmed.

Jäätmejaamad asuvad Pääskülas (Raba tn 40), Rahumäel (Rahumäe tee 5a), Pärnamäel (Ristaia tee 8) ja Paljassaares (Paljassaare põik 5). Jäätmejaamade lahtiolekuajad ning informatsiooni kõikide teiste jäätmete üleandmise kohta leiab kodulehelt www.jaatmejaam.ee.

Novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks. Selle raames kutsutakse inimesi üles jäätmeteket vältima ning ressursse säästlikult kasutama. Nädala eesmärk on teadlikkuse tõstmine jäätmetekke vähendamise osas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.