"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Uuest aastast saab kohtutäitur sisse nõuda ka jooksva kuu elatist (1)
23. november 2022
Foto Pixabay

Riigikogu võttis täna kolmandal lugemisel vastu eelnõu, millega selgesõnaliselt kohustatakse kohtutäitureid võtma sundtäitmisele ka jooksva elatise nõudeid ning täpsustatakse elatise sissenõudmiseks loodud rangete meetmete kasutamise reegleid.

“Üldine hinnatõus ja aasta algusest kehtima hakanud uus elatise arvestuse süsteem on pannud eriti raskesse olukorda just need lapsevanemad, kes kasvatavad lapsi üksi, teise vanema abita. Nad on niigi sotsiaalselt nõrgemas positsioonis ja on väga oluline, et regulatsioonid toetaksid selliste perede toimetulekut võimaikult tõhusalt,” ütles justiitsminister Lea Danilson-Järg.

“Viimase kahe aasta jooksul on elatisvõlgnike arv kasvanud 1300 inimese võrra. Uus kord loob senisest suuremad eeldused selleks, et laps saab äraelamiseks vajalikud vahendid kätte igakuiselt ja korrapäraselt, nagu see peakski toimuma,” lisas ta.

Eelnõu muudab selgemaks ka elatise sundtäitmiseks loodud rangete meetmete kohaldamise reeglid. Edaspidi välistatakse olukord, kus võlgnik küll täidab elatise perioodilise tasumise kohustust täitemenetluse väliselt, kuid vaatamata sellele rakendab kohtutäitur rangeid meetmeid, näiteks arestib varasema võlgnevuse katteks eluasemelaenu makseid. Kehtestatakse põhimõte, et elatisnõude sundtäitmise tõhustamiseks mõeldud erimeetmete rakendamine on lubatud üksnes siis, kui sundtäitmisele on esitatud perioodilise elatise nõue. Varasema perioodi eest kogunenud elatismaksete võlgnevuse sundtäitmiseks selliseid meetmeid ei kasutata.

Muutub ka täitemenetluse toetamiseks mõeldud riiklike tasude maksmise kord: välisriigist laekuva elatise vahendamise tasu ja alaealisele lapsele elatise sissenõudmise eest riigi makstav tasu. Esimese puhul antakse justiitsministrile volitus tasu maksmise täpsema korra kehtestamiseks. Teise puhul täpsustatakse, et kohtutäituritele riigi makstavate tasude väljamaksmise korraldajaks on Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koda.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K. Kambala
23. nov. 2022 20:00
Hakkab nalja saama. Eksituse tõttu nõutakse ükskõik kellelt, ükskõik kelle kasuks, ükskõik kuipalju. Ikka juhtub. Eksitus. Kuidas edasi (tagasi)? Ise vaata, kuidas saad. Raha kulutati ära.