"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
2023. aasta eelarve toob kindlust erivajadusega tallinlaste ja toimetulekuraskustes inimestele (0)
24. november 2022
Foto Albert Truuväärt

Tallinna 2023. aasta eelarve tegevuskuludest moodustab sotsiaalhoolekanne ja tervishoid kokku 10,9 protsenti, mis on 97,7 miljonit eurot. Peamine eesmärk on tagada vajaduspõhine sotsiaalhoolekandeteenuste kättesaadavus, lastega perede, eakate ja erivajadustega inimeste toimetulek ning toimetulekuraskustesse sattunud linlaste abistamine. Tervishoiuvaldkonnas pööratakse tähelepanu vaimse tervise abi kättesaadavusele.

Abilinnapea Betina Beškina sõnul on tuleva aasta linnaeelarves arvestatud just kõige suurema abivajadusega tallinlastega. „2023. aastal leiame vahendeid isikliku abistaja teenuse ja sotsiaaltransporditeenuse eelarvete suurendamiseks, lisaks tagatakse vajaminev eelarve abivajadusega lastele tugiteenuste pakkumiseks. Samuti arvestame sellega, et järgmisel aastal saaksime maksta vajadusel rohkem toetusi toimetulekuraskustesse sattunud inimestele ja peredele,“ ütles Beškina. „Tervishoiuvaldkonnas on meie tähelepanu all vaimse tervise abi kättesaadavuse parandamine.“

Suure abivajadusega teenuse kasutajate hulk on kasvanud

Isikliku abistaja teenuse kogukuluks järgmisel aastal on planeeritud 1,1 miljonit eurot, mida on üle 300 000 euro võrra rohkem kui tänavu, sest suure abivajadusega teenuse kasutajate hulk on kasvanud ning on vajadus ka teenuse hinda tõsta. Abivajadusega laste tugiteenuse senisel tasemel tagamiseks on Tallinn uueks aastaks planeerinud 3,2 miljonit eurot.

„Abivajadusega laste tugiteenuse arendamist ja teenuse osutamist toetatakse 2022. aasta lõpuni Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest. Kuna riik ei leidnud enam võimalust täiendavalt toetada teenuse osutamist alates 2023. aastast, peavad kohalikud omavalitsused teenuse säilitamiseks selle täies ulatuses enda kanda võtma. Seetõttu suurendab Tallinn linna eelarvest teenuse eelarve mahtu ligi miljoni euro võrra, millega on võimalik säilitada teenuse kättesaadavus vähemalt 2021. ja 2022. aastatega samaväärses mahus,“ ütles Beškina.

Sotsiaaltranspordi teenuse eelarve kasvab 2,9 mln euroni, kasv on seotud kütuse hinna tõusuga, teenuse saajate arvu ja teenuse vajaduse kasvamisega.

Sissetulekust sõltuva toetuse maksmiseks on 2023. aastaks planeeritud üle 700 000 euro, mida on tänavusest 250 000 euro võrra rohkem. Toetuse sihtrühmadeks lapsed, tööealised inimesed ja inimesed, kes on riikliku pensionikindlustuse seaduse mõistes vanaduspensioniealised, ja kes on sattunud ajutistesse majanduslikesse raskustesse. Toetust makstakse erinevate kulude osaliseks või täielikuks kompenseerimiseks nagu näiteks ravimikulud, abivahendikulud, lastega seotud huvi- ja sporditegevusega seotud kulud, muud ettenägematud kulud. Tallinna pensionäridele kord aastas makstav pensionilisa tõuseb järgmisel aastal kiiret hinnatõusu arvestades 150 eurolt 175 eurole, mis tähendab linnaeelarve jaoks 2,3 miljoni euro suurust täiendavat kulu. Õppeaasta alguse toetus õpilastele alates teisest klassist tõuseb majanduslikult keerulist aega arvestades tuleval aastal 50 eurolt 75 eurole, millega suureneb linnaeelarve ligi 1,2 miljoni euro võrra.

Punasele tänavale rajatakse sotsiaalmajutusüksus

2023. aastal alustatakse Tallinna Vaimse Tervise Keskuses vaimse tervise õenduse teenuse osutamisega, lisaks on sooviks tagada psühhiaatri olemasolu asutuses.

Sotsiaalhoolekande valdkonna investeeringute mahuks kavandatakse kokku 6,8 miljonit eurot. Investeeringutest mahukaim on Punane tn 48b sotsiaalmajutusüksuse rajamine. 2023. aasta kuludeks on eelarves 3 miljonit eurot, projekti kogumaksumus on üle 9 miljoni euro. Järgmisel aastal algab hoone ehitus, üksus valmib 2025. aastal. Kolmekorruselisse sotsiaalmajutusüksusesse on võimalik majutada 75 inimest, hoonesse on planeeritud ka invatoad. Täiendavalt hakkab hoones asuma nii seitsmel päeval nädalas avatud päevakeskus kui ka supiköök. Sihtgrupiks on täisealised inimesed, kes vajavad tuge igapäevaelu sisustamisel ja toimetulekul, tagatakse sotsiaalnõustamine ja vajalikud toetavad tegevused ning tugiteenused.

Teine oluline investeering on Käo Tugikeskuse (Pae keskus, Võidujooksu tn 18) uue hoone rajamine. Projekti kogumaksumus on ligi 5,8 miljonit eurot, millest järgmise aasta kuludeks on eelarves 500 000 eurot. Käo Tugikeskus pakub raske või sügava intellekti- ning liitpuudega lastele ja täiskasvanutele sotsiaalteenuseid loovas ja turvalises keskkonnas. Kavas on praegune amortiseerunud hoone lammutada ja rajada nüüdisaegne teenuse osutamiseks vajalike kohendusi arvestav uus hoone. Ligi 760 000 euro eest on kavas rajada Käo Tugikeskuse Käo tn 53  hoone saali juurdeehitus, projekti kogumaksumus on ligi 1,2 miljonit eurot. Saali juurdeehitus loob laiemad võimalused viia läbi teraapiaid ja õppetegevust ning võimaldada paremat juurdepääsu ka ratastoolis ja liikumispuudega inimestele. Saali juurdeehitus võimaldab tänu sellega koos projekteeritud terrassile viia läbi tegevusi ka õuekeskkonnas värskes õhus. Tänu saali juurdeehitusega projekteeritud valguslahendusele paraneb siseõue valgustus.

Tuleval aastal algab Tallinna Perekeskuse (Asula tn 11 ) pööningukorruse väljaehitamine, et laiendada teenuste kättesaadavust ning parendada hoone üldseisukorda. Projekti kogumaksumus on 2,7 mln eurot, millest 2023. aasta kuludeks on eelarves 500 000 eurot.

Tallinna linnavalitsus saatis 23. novembril volikogule 2023. aasta linnaeelarve eelnõu kogumahuga 1,14 miljardit eurot, mis on 66,5 miljonit eurot ehk 6,2 protsenti enam kui 2022. aasta täpsustatud eelarves. Tegevuskuludeks on Tallinna linna 2023. aasta eelarves kavandatud 902,1 miljonit eurot, mis 8,8 protsenti enam kui 2022. aasta täpsustatud eelarves. Investeeringuteks on 2023. aastal eelnõu järgi ette nähtud 217,6 miljonit eurot, mis on võrreldes 2022. aasta täpsustatud eelarvega 4,7 protsenti vähem.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid