"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Tallinn feat Reval festivalil etendub ajalooline sündmus 1722. aasta Euroopa muusikaelus (0)
24. november 2022
Taniel Kirikal Foto Anna Pärt

Kuni 27. novembrini kestva Tallinn feat. Reval festivali kulminatsiooniks on Vox Clamantise, Tallinna Barokkorkestri, rahvusvaheliselt tunnustatud Eesti-USA vanamuusiku Andrew Lawrence-Kingi ning jutustaja rollis Peeter Volkonski esituses 18. sajandi Euroopa valgustusaja kolme helilooja teose võistlus koos publikuhääletusega.

Etendatakse 1722. aastal Euroopa muusikaelus aset leidnud ajaloolist sündmust, kus Leipzigi Thomaskirche vajas uut muusikajuhti ja selle leidmiseks korraldati konkurss. Konkursist võtsid osa selle aja kuulsaim helilooja Saksamaal ja Euroopas Georg Philipp Telemann, samuti Bach ja Graupner.

„Loomulikult oli Telemann sellele kohale suursoosik, aga ta ei soostunud pakutud tingimustega ja koha täitmiseks tuli korraldada konkurss. Konkursiga liitusid ka Bach ja Graupner. Viimane võitis ja sai õiguse väärikale ametikohale (kus ta aga siiski tööle ei hakanud, sest tema eelmine tööandja tuli talle järele ja teatas, et tal ei olnud mingit õigust ära minna, tõsi, makstes talle hiljem kaks korda rohkem),“ räägib festivali kunstiline juht Taavi-Mats Utt.

„Tänapäeval neist kolmest kõige tuntum, Johann Sebastian Bach, oli konkursi kolmas valik. Kontserdiga soovisime me anda võimaluse kaasaja publikul hinnata, kuidas puudutab 300 aastat tagasi loodu meie publikut. Kuulajate esteetika aja jooksul teadagi muutub, seepärast taasesitame me festivalil selle konkursi ning publikul on võimalik valida oma lemmik,“ jätkab Utt.

Sellest heliloojast, kes kontserdil „Leipzig 1722“ publikuhääletuse võidab, tuleb Tallinn feat. Reval 2023. aasta avakontsert.

Viiendat korda toimuv varajase muusika festival Tallinn feat. Reval (www.tallinnfeatreval.eu) toob Tallinna ajaloolistesse kontserdisaalidesse ajastutruu muusika. Kuni nädala lõpuni on kavas kontserdid:

24.11 kell 19 Pièces de viole et clavecin (Raekoja saalis)

Kontsert on illustratsiooniks Hubert le Blanci traktaadile, kus ta võrdleb viola da gamba mängijate Marais’ ja Forqueray’ mängustiile, nimetades esimest ingliks ja teist saatanaks. Esinevad Hollandi duo Josh Cheatham viola da gambal ja Skip Sempé klavessiinil.

25.11 kell 19 Bach-Mozart-Haydn (Eesti Teaduste Akadeemia saalis)

Mozarti, Haydni ja C. Ph. E. Bachi loomingut esitab Hollandi klavessiini- ja haamerklaveri virtuoos, Haagi Kuningliku Konservatooriumi professor Jacques Ogg.

26.11 kell 19 Echos in air (Mustpeade majas)

Kuulajate ette astub muusikaajakirja Gramophone Editors Choice rubriiki kolmel korral valitud lautomängija Matthew Wadsworth. Aktiivse solisti ja kammermuusikuna on Wadsworth esinenud enamikel Euroopa ja Suurbritannia kontserdilavadel ning festivalidel.

27.11 kell 18 Leipzig 1722 (Mustpeade majas)

Festivali lõpetab Vox Clamantise, Tallinna Barokkorkestri ja Eesti-USA vanamuusiku Andrew Lawrence-Kingi ning jutustaja rollis Peeter Volkonski poolt 18. sajandi Euroopa valgustusaja kolme tuntud helilooja teose ettekanne, kus publikul on võimalik hääletada.

„Tallinna üks väärtusi on tema vanalinn. Muusika, mida selle linna valmimisel on kuulatud ja armastatud, aitab meil paremini mõista selle linna olemust ja algupära. Varajases muusikas on palju improvisatsiooni, justnagu kaasaja muusikas, see teeb selle esitamise värskeks ja nauditavaks,”  ütleb Taavi-Mats Utt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.