"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
videolugu Reedel avatav jõuluturg meelitab pardikoiva prae ja valgusetendusega (0)
25. november 2022

Reedel avataval jõuluturul saab teha sabatantsuringi ümber kuuse või kuulata USA jalaväeorkestri suurejoonelist etteastet. Seitsmesse vanalinna hoovi aga tulevad kavalad valgusinstallatsioonid.

“Mina juba väga ootan jõule, muidugi! Kes meist ei ootaks? Lapsepõlv ja muu kõik tuleb meelde,” lausus tallinlane Tiina naerusuiselt. 

“Mina ootan väga jõule, ma olen jõuluusku inimene. Kõige ehedama jõulutunde tekitab minus see, mida silm näeb ja süda tunneb. Minu jaoks on väga oluline lumi ja kogu see ilmastik. Meil on juba väike märk antud,et äkki ka see aasta tulevad jõulud valged. Ja loomulikult tekitab jõulutunde ka Raekoja platsil toimuv jõuluturg, seda me lastega väga ootame,” rääkis tallinlane Veronika. 

Möödunud nädalal veeti Raekoja platsile Anija vallast pärit kohev kuusk. Ehkki praegu ootab puu linnarahvast alles ehtimata ja õige rohelisena, siis peagi tulevad okstele ka kaunistused ja tuled. Turule on lisaks oodata ka üht hoopis kauget külalist, kelle punast kuube ja täidetud kingikotti pole kahel viimasel koroona-aastal raekoja ees nähtudki. Tänavu tuleb jõuluvana laste rõõmuks aga oma jõuluturu majakesse kindlasti kohale.

Ettevalmistustega turu avamiseks on ametis ka jõulumemmeks ristitud Tiia, kes juba 14. aastat eriliste Shishi jõuluehetega Tallinna jõuluturul kaupleb. Tiia sõnul ta just seepärast töötabki Shishis, et näeb tänu sellele kogu aeg väga palju ilu. “Tulge kindlasti Sishi ehteid vaatama, teisi selliseid ei ole,” kutsus memm linlasi jõuluturule. Tema sõnul on müüdavate ehete eeliseks ka see, et kasutatakse väga erinevaid materjale ja nende kombinatsioone. “Valik on meil tõesti rikkalik,” kiitis Tiia. “Kes tahab naturaalseid materjale, saab naturaalseid. Kel on aga väikesed lapsed ja kes soovib seepärast ilma klaasita tooteid, see leiab ka need. On purunemiskindlaid ehteid, täiskäsitööd, tikandeid ja palju muud.”
Ehete hind algab jõulumemme sõnul vähem kui eurost, lõppeb aga jumal teab kus. “Kes vaatama tuleb, ei kahetse,” lubas ta.

Jõulumemme letti ja muud huvitavat saab kaema minna juba reede hommikul, jõuluturu avamise päeval. Erilise sündmuse puhul astub üles muusik Siim Aimla ansambliga Street Brass Band, kes on lubanud rõõmsate meloodiatega meeleolukat kontserti. Kell kuus süüdatakse jõulupuul tuled, et lasta pühadevalgus südalinna kaunistama. Seejärel kuulutab Kesklinna vanem Monika Haukanõmm turu päriselt avatuks.

Rikkalik toidulaud ja glögivalik

Linnaelanike rõõmuks näidatakse Raekoja hoonele esimest korda ka imepärast valgusetendust. Valgusmäng “Tempus fugit” jutustab kunstilise loo aja lõputust voolamisest. Etendus kestab umbes kümme minutit ja seda saab vaadata ka järgneval kahel õhtul, laupäeval ja pühapäeval.

Pühapäeval kell 16 süütavad linnapea Mihhail Kõlvart ja praost Jaan Tammsalu üheskoos esimese advendiküünla. Samal päeval saabub ka kaua oodatud jõuluvana, jäädes oma majakesse tublisid salmilugejaid ootama kuni jõuluturu lõpuni. Kingisoove saab jätta postkasti tema hüti seinal.

Kõhutühjuse peletamiseks pakutakse jõuluturul traditsioonilisi roogasid nagu hapukapsas ja verivorst. Proovida saab ka peenemaid palasid, näiteks pardikoiba või hirveantrekooti. Lisaks pakutakse tänavu palju maitsvat taimetoitlastele. Soetada saab veel mitmesuguseid jõulupiparkooke, millest mõned lausa kunstiteoste moodi välja näevad. Osta saab ka põnevamaitselisi piparkoogitaignaid.

Esmakordselt seab end turul sisse ka magusamaja, mille peaks lõhna järgi kergesti üles leidma. Kohapeal küpsetatakse nimelt suuri kaneeli-kardemonisaiakesi, millest on raske ilma proovimata mööda minna. Osta saab ka telesaates Parim Pagar osalenud Krõbeda Kakukese retsepti järgi valmistatud küpsetisi. Samuti Suhkruingli ekleere, makroone ja küpsiseid.

Külma vastu on jooke nii alkoholiga kui ka ilma. Naturaalsete glögide nimekiri on aastatega aina täienenud. Uute tulijate seas on glögi punase apelsini ja tšilliga, vanadest lemmikutest on tagasi Loodusväe mahe metsmustika-mustsõstraglögi. Ka kohvi pakutakse jõuluturul mitut sorti. Lisaks saab osta Eesti väiketootjate lambavillast tooted nagu kindaid, mütse, susse, uggisid, lapsevankri katteid ja muud.

Lisaks kauplejatele tegutseb turul väike käsitöömajake, kus õpetatakse nädalavahetustel huvilistele eri käsitöövõtteid ning lihtsamat meisterdamist.

Rahvalik jõuluprogramm

Tänavust jõuluprogrammi, mida saab näha nii Raekoja platsil kui ka mujal linnas, iseloomustab selle korraldajate sõnul rahvalikkus. Reede õhtuti, laupäeviti ja pühapäeviti võib Raeplatsi laval kaeda rahvatantsukollektiive, kes on juba andnud lubaduse, et panevad ka rahval jala tatsuma. “Kuulsime tantsijatelt, et üheskoos plaanitakse teha lustlik sabatantsuring ümber kuuse,” rääkis Anne Velt Hopneri majast. Just Hopneri maja inimesed on ühed jõuluprogrammi peamistest kokkupanijatest.

Oma esinemisega rõõmustavad laadalisi Leigarid, Sõleke ja paljud särasilmsed tantsijad üle kogu Eesti. Muusikat pakuvad jällegi nii noored kui ka vanemad rahvamuusikud, koorid, ansamblid ja solistid. Ühel reede õhtul paneb jala tatsuma väekas meesteansambel Lüü-Türr. “Pea iga päev saab vaadata ka mõne vähemusrahva ülesastumist,” rääkis Velt. “Näha saab liivlaste, udmurtide, ukrainlaste, juutide, tšuvaššide ja poolakate esinemisi. Nii saab tutvuda teistegi rahvaste muusika ja iseloomuga.”

Lisaks kutsutakse jõuluprogrammi raames inimesi vanalinna uudistama. Tänavu valmivad nimelt esimest korda ka muinasjutuhoovideks ristitud atraktsioonid. “Üle vanalinna saab olema seitse hoovi, kuhu tehakse tagasihoidlikumat laadi valgusinstallatsioon,” lausus Velt. “Need pole mitte niivõrd silmatorkavad, kui mõistatuslikud ja kavalad. Kaardi järgi saab otsida peidetud vihjeid ja tunda ära, mis muinasjutust on pärit eri mõistatused. Hoovid peaksid sobima imehästi näiteks lastega peredele uudistamiseks.”

Detsembri keskpaiku astub üles ka Rootsi suursaatkond, et tähistada raekoja laval toimuva kontserdiga luutsinapäeva. Jõuluturg tõmbab otsad kokku järgmise aasta 8. jaanuaril. Siis saab näha ka USA jalaväeorkestri suurejoonelist etteastet.

Tallinna jõuluturu programm Raelaval:

 

*25. november

 • Raeplatsil avatakse Tallinna jõuluturg
 • Kl 17.40 esineb Street Brass Band
 • Kl 18 süüdatakse jõulupuu tuled
 • Kl 18, 19 ja 20 valgusetendus “Tempus fugit”

*26. november

 • Kl 16.30, 18 ja 19 valgusetendus “Tempus fugit”

*27. november

 • Saabub jõuluvana
 • Kl 16 süüdatakse Raeplatsil esimene advendiküünal
 • Kl 16.30, 18 ja 19 valgusetendus “Tempus fugit”

*28. detsember

 • Kl 17 Rootsi suursaatkond tähistab luutsinapäeva

*29. jaanuar

 • Kl 15 USA jalaväe orkester
 • Jõuluturg kestab 25. novembrist 8. jaanuarini
 • Turg on avatud iga päev kl 10-20
 • Kuumad joogid kuni kl 22, R-L kuni kl 23
 • Lisaks esinevad pea kõigil päevadel Eestist pärit rahvalikud laulu- ja tantsurühmad.
 • Vanalinnas avatakse detsembrist ka põnevad muinasjutuhoovid, mida saab kogu perega uudistama minna. Hoovide leidmiseks vajaliku kaardi saab Raekoja platsil tegutsevast käsitöömajast

 

 

 

Jõulud Tallinna turgudel

 

 • Ka tänavu sätitakse jõuluehtesse Tallinna turud Nõmmel ja Mustamäel, kust saab osta ka jõulukraami.
 • Vahetult enne jõulude saabumist on põhjust pisema perega kohale tulla: 17. ja 18. detsembril kella 11-13 käib Nõmme turul laste rõõmuks jõuluvana.
 • Viru tänava lillelettidele tulevad pühade aegu müügile pärjad, oksad ja muud jõulukimbud. Kaubaga kaunistatud lauad peaksid kiirgama pidulikku meeleolu ka turutänavale, sigitamaks rõõmu jalutajate pühadeootuses hinge.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.