"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Aastaauhindade jagamine Muinsuskaitsja Poska 41 majast: See on kõikidele Kadrioru elanikele ja teistelegi silmarõõmuks nüüd ja edaspidi (0)
25. november 2022

Poska 41 elamu omanik Marilin Sikkal ütles, et asjaga hakkama saamise rõõmule annab palju juurde ka see, kui tehtud tööd märgatakse ja tunnustatakse. „Meil veel päris lõpetatud ju kõik veel ei olegi,” lausus ta. “Siin on veel paar ehisdetaili puudu, mida praeguse ilmaga ei saa lisada. Aga suur töö on selja taga – kaks ja pool aastat koos projekteerimisega.”

Muinsuskaitseamet annab igal aastal välja aastaauhindu, et tänada ja tunnustada möödunud aasta parimaid kultuuripärandi hoidjaid ja arendajaid. Tänavused laureaadid on selgunud ning Tallinnal on põhjust uhkust tunda! Tunnustuse osaliseks sai kolm objekti ning Parima restauraatori tiitli pälvis Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu konservaator Aive Viljus.

Vaata galeriid (34)

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse hinnangul võib öelda, et Tallinna linnal ja siinsetel hoolsatel omanikel läks väga hästi. „Ma alustaksin sellest trammimonumendist, sest et see on Tallinna enda objekt ja see on üks asju, mille restaureerimise eest olen siin ka seisnud,“ rääkis ta. „See on legendaarne kunstnik Kaarel Kurismaa, kes selle objekti tegi ja see on perioodist, kus selliseid avaliku ruumi skulptuure oli väga vähe.“

Vaata galeriid (60)

„Tallinna trammi-objekt“ on ainus kunstnik Kaarel Kurismaa loodud skulptuur, mis on avalikus ruumis säilinud. Teos vajas hädasti korrastamist, sest lagunemine ja vandalism olid jõudnud viia selle hävimise teele ning allesjäänut oli raske tajuda kui väärikat kunstiteost.

Tallinna trammi-objekt
Pilt: Martin Siplane

Konserveerimisega taastati installatsiooni tehniline seisukord ja väljanägemine ning korrastati ka ümbritsev pargiala.

Hoolas omanik kustutas muinsuskaitse häbipleki

Lippus jagas kiidusõnu ka Poska 41 elamu omanikele. „Tegemist on legendaarse hoonega, mis on aastakümneid seisnud ja ta olnud väga halvas olukorras,“ märkis ta. “Suur rõõm on see, et nüüd on tal uued omanikud, kes võtsid ette selle korda tegemise. See on kindlasti olnud mahukas töö – kõigi nende detailide läbimõtlemine, mis restaureerimisega kaasnevad, aga kindlasti ka rahaliselt. Suur tunnustus, et just üks eraomanik tegelikult endale kodu tehes, suhtub hoolega sellesse pärandisse.“

Arhitekt Aleksei Fedotovi projekti järgi 1880. aastate teisel poolel valminud rikkaliku puitpitsiga hoonet Tallinnas Kadriorus luigetiigi vahetus läheduses teavad vist kõik kohalikud. Aastakümneid seisis see maja tühjana ja lagunes, olles nii rahva teadvuses omamoodi muinsuskaitse saamatuse sümbol.

Poska 41 elamu
Pilt: Martin Siplane

Kaunis elamu jõudis oma uue tulemise ära oodata. Põhjalike tööde käigus restaureeriti kogu hoone ja uhke fassaad sai arusaadavalt erilise hoole osaliseks.

Poska 41 elamu omanik Marilin Sikkal märkis, et nominatsioon tuli talle üllatusena. „Ega neid asju ette ei näe,“ ütles ta. „Meil veel päris lõpetatud ju kõik veel ei olegi. Siin on veel paar ehisdetaili puudu, mida praeguse ilmaga ei saa lisada. Aga suur töö on selja taga – kaks ja pool aastat koos projekteerimisega.”

Sikkal lisas, et asjaga hakkama saamise rõõmule annab palju juurde ka see, kui tehtud tööd märgatakse ja tunnustatakse.

Aasta leid annab arheoloogidele veel pikalt tööd

Lootsi tänavalt leitud laevavraki osas avaldas Lippus ka suurt heameelt, et meie rannaala muudkui uusi leide ja uusi avastusi ja teadmisi pakub.

Tallinnas tuli tänavu Lootsi 8 büroohoone ehitamisel päevavalgele erakordne laevavrakk: see on 24,5 meetrit pikk ja 9 meetrit lai. Oma mõõtmetelt paigutub leid suurimate keskaegsete laevavrakkide hulka Euroopas.

Lootsi tänava laevavrakk
Pilt: Ants Kraut

Leitud kaubapurjelaev on ehitatud 1360. aastate paiku ja see on suures osas säilinud. Lisaks tuli maapõuest välja rohkesti teisigi hästi säilinud ainulaadseid leide, nende hulgas nii merekompass kui ka tõrv laevarottide jäänustega.

Meremuuseumi arheoloogiateadur Priit Lätti sõnul on Lootsi tänavalt leitud laevavraki puhul tegemist eriliselt mahuka leiuga. „See on suur objekt ja see sisaldab palju leide,“ rääkis ta. „Tema uurimine, korrashoidmine ja säilitamine on üle aastate kestev projekt. Nii hästi säilinud laevad on väga haruldased leiud.“

Lätti märkis, et seal samas, kust laevavrakk leiti, on veel teinegi keskaegne vrakk maapõues peidus. „Vaevalt, et nüüd arendaja tahab lähiajal seal hakata midagi tegema, sest on ju selge, kui mahukas see asi on,“ lisas ta.

Lippus tõstis esile ka asjaolu, et laureaatide hulgas on väga erineva tausta ja algatusega objektid. „See on tegelikult väga rõõmustav, et nende tunnustatavate hulgas on nii eraomanik, linn kui ka muuseum,“ ütles ta. „See näitab minu arust ka väga hästi seda, et see teadmine ja arusaam, et miks pärand on meie jaoks oluline ja et oluline on seda hoida, see aina enam muutub tavaliseks ja arusaadavaks.“

Kultuuripärandit väärtustades saame luua midagi uut

„Me tahame selle sündmusega esile tuua kogu seda väga ägedat ja mitmekesist balletti, mis kultuuripärandi valdkonnas aasta jooksul on tehtud,“ ütles muinsuskaitseameti peadirektori kohusetäitja Mirjam Rääbis. „Kõik algab sellest, et on tahe kultuuripärandit kasutada tänapäevases võtmes ja kultuuripärandit väärtustades luua tegelikult midagi uut ja midagi sellist, mis tänapäeva maailma sobib.“

Rääbis märkis, et kultuuripärandi kasutamine aitab meil avada palju erinevaid uksi ja mõista seda maailma palju laiemalt. „See ühtlasi kaunistab ja inspireerib tegelikult kogu meie ümbritsevat maailma,“ lausus ta. „Tallinnal on laureaatide hulgas kolm sellist väga ägedat projekti. Tallinna trammi- objekt, mis on Kaarel Kurismaa loodud skulptuur, on väga ainulaadne projekt ja Tallinna maastikutähis olnud seal Pärnu maanteel pikalt. See oli tõesti halvas seisundis ja on nüüd saanud täiesti korda tehtud ja esile tõstetud.“

„Siis loomulikult on meil Poska tänava maja, mis on olnud pikalt selline objekt, mille puhul on oldud skeptilised, et kas üldse midagi saab,“ jätkas Rääbis. „Ja saab küll, väga hästi saab. See on kõikidele Kadrioru elanikele ja teistele elanikele silmarõõmuks nüüd ja edaspidi. See on ka teetähis muinsuskaitse jaoks ja linnaelanike jaoks kindlasti ka. Siis muidugi arheoloogiline leid, Lootsi laev. Me ei tea palju seal laevu veel on ja igale laevale muuseumit ei saa ehitada, aga tõeliselt äge leid. Me peame olema eestlastena uhked, et selliseid arheoloogilisi leide tuleb sellises seisundis, et seda on võimalik uurida ja edaspidi tulevikus ka võib-olla eksponeerida.“

Muinsuskaitseameti aastaauhinnad 2022 laureaadid on:

Hästi restaureeritud kunstipärand: Installatsioon „Tallinna trammi-objekt”

Hästi restaureeritud mälestis: Elamu Poska 41 Tallinnas

Hästi taastatud hoone muinsuskaitsealal või kaitsevööndis: Elamu Tartu 31 Viljandis

Uus ajaloolises keskkonnas: SA Eesti Agrenska Fondi peremaja Tammistu mõisa pargis Tartumaal

Aasta tegu: Paide riigigümnaasiumi rajamine Paide ajaloolise tütarlastegümnaasiumi hoonesse

Parim restauraator: arheoloogiliste esemete konservaator Aive Viljus

Parim uurija: uurija-restauraator Svea Volmer

Pärandi tutvustaja: Rakvere Gümnaasiumi ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Heli Kirsi

Pärandihoidja: suguvõsauurija ja Viljandi kalmistute hoidja Kalle Pullmann

Hästi hooldatud ja hoitud hoone või aed muinsuskaitsealal: hooned ja hoov A. Kitzbergi tn 2 Kuressaares

Hästi taastatud või restaureeritud detail või hoone osa muinsuskaitsealal: avatäited Kalevipoja tn 3 Võrus

Linnaruumi elavdaja: Kassisaba tänava taastamine Viljandis

Muinsuskaitseala väärindav ettevõte või MTÜ: Ula baar Vallikraavi tn 23 Tartus

Aasta leid: Keskaegse laevavraki avastamine Lootsi tänava maapõuest Tallinnas

Aasta koostööprojekt: Kuressaare Lossipargi kõlakoja põranda remont

Agne Trummali nimeline noore muinsuskaitsja preemia: Helle-Triin Hansumäe

Muinsuskaitseameti elutööpreemia: Juhan Maiste

Kõikide laureaatide tutvustused leiab siit lingilt, fotogalerii laureaatide fotodega on kättesaadav sellel lingil

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.