"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
pealinna spordihommik Olümpiavõitja Gerd Kanter: Kui teha väikeseid hommikuvõimlemisminuteid järjepidevalt, hakkab see ühel hetkel meeldima (0)
25. november 2022

«Tallinn on tunnistatud Euroopa Spordipealinn 2025 tiitli vääriliseks ning sellele püüdlusele andsid oma panuse kõik meie treenerid, sportlased ja aktiivset eluviisi väärtustavad linlased,» ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. «Just üheskoos saame tõsta teadlikkust sportlikust ja tervislikust eluviisist ning tagada seeläbi parema rahva tervise ja tervema ühiskonna.»

25. novembril toimus Tallinna kolmes spordihallis ja kolmes taliujumiskeskuses spordihommik, mille raames said kõik huvilised osaleda tasuta treeningutel.

Vaata galeriid (81)

Spordihommiku traditsiooni algataja, linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul sooviti kaheksandat korda toimuva spordihommikuga pakkuda linlastele võimalust kogenud treenerite juhendamisel avastada ja tuletada meelde hommikuspordi kasulikkust.

Vaata galeriid (51)

Nii kutsuti traditsioonilise spordihommikuga kõiki linlasi sportlikult päeva alustama ja erinevates treeningutes kaasa tegema. Tänavu said huvilised osaleda hommikustes trennides, julgemad isegi külmas vees ujuda ning lastele oli sedakorda mõeldud spetsiaalne «Spordiminuti» väljakutse.

Hommikuvõimlemise puhul on emotsioon kõige tähtsam

Kõlvart ise andis väikese taekwondo treeningu Lasnamäe Kergejõustikuhallis. «Hommikuvõimlemise puhul on kõige tähtsam emotsioon ja valmisolek, ning seda mõistagi regulaarselt, mitte ainult kord aastas,» kinnitas linnapea. «Usun, et täna said mitte ainult tallinlased, vaid ka mina koos nendega head buusti terveks päevaks, ja loodan, et tegelikult lausa aasta lõpuni, sest energia oli suurepärane ja emotsioon laes.»

Linnapeaga koos treenimisest olid elevil ka õpilased. Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi 7a klassi poiss Raimond Prous kinnitas, et talle meeldisid venitusharjutused väga. «Tavaliselt ma trennis taekwondo harjutusi ei tee,» rääkis poiss. «Mulle meeldis tänane versioon venitusharjutustest, pisut kahju oli vaid sellest, et neid paaris ei saanud teha. Higistama ei võtnud, aga venitusharjutused pingutasid lihaseid ikka tuntavalt.»

Sportimistingimustega oma koolis on Raimond rahul. «Võib-olla vaid matid pisut mustad, kuigi neid pestakse, muidu aga saame ilusti hakkama,» lisas noormees.

Ka sama kooli 7a klassi poiss Georg-Kaarel Tingasele meeldisid taekwondo hajutused. «Neid oli päris põnev teha ja võiks ehk ka ise mõni päev trenni minna,» kinnitas poiss. «Eriti rasket polnud midagi, kõik tuli kergesti, sest me oleme siin kõik sportlased.»

Georg-Kaarel peab kooli sportimistingimusi perfektseteks. Tema klassiõde Cassandra Nisu täiendas: «Väga lõbus oli meil täna koos! Olen väga õnnelik, et just linnapea Kõlvart oli meie treener!»

Cassandra ise käib korvpallitrennis ja lisas, et sai treeningu läbi aru, et ta ei oska end üldse venitada. «See oli raske,» meenutas tüdruk. «Olen rahul, et elan Tallinnas ja siin on väga normaalsed spordihallid,» lisas ta.

Kuristiku Gümnaasium 7c klassi poiss Mark Rõbakovile meeldis samuti, et sai trenni teha linnapea käe all, keda polegi olnud võimalust varem päriselus näha. «Mulle meeldisid jalalöökide harjutused,» tõi Mark välja. «Midagi rasket ei olnud, sest me oleme maadluspoisid!»

Lotte tegi lastega hüppeid ja nalja

Tallinna lasteaedade lapsed said aktiivset hommikut veeta video vahendusel koos koeratüdruk Lottega. Lotte ise käis kohal Tallinna Kadaka lasteaias. «Mulle meeldis Lottega sporti teha,» jagas muljeid Oskar. «Tegime soojendust, hüppeid, hundi-, krokodilli- ja konnahüppeid – see oli lõbus!» Oskar teeb enda sõnul iga päev sporti. «Hommikul teeme koos issiga trenni,» rääkis poiss. «Kui lähme rattaga sõitma, peame kiiresti sõitma – see ongi sport!»

Ka Tatjanale meeldis hüpete tegemine ja võimlemine. Lotte täiendas: «Me tegime ikka natuke lollust ka, sest igas päevas peab olema sõbralik nali! Terves kehas terve vaim!» Lottele meeldivad enda sõnul kõik lapsed, ja eriti sellised lapsed, kes end hästi liigutada oskavad ja väga tahavad sporti teha. «Need lapsed, kes teevad sporti iga päev, on tugevad ja terved,» kinnitas koeratüdruk mudilastele.

Igal pool, kus Lotte käib, tuleb spordimeeste tants ka. «See on üks osa lapse igapäevaelust, et liikumine käib läbi mängu,» kinnitas Lotte. «Füüsilist ja vaimset tervist peab hoidma, ning liikumine läbi mängu ongi selleks kõige parem viis. Meie Brunoga teeme kogu aeg sporti, džuudot ja igasugu muid asju, kehalises kasvatuses mängime ka padjasõda, sest seegi on väga tähtis sport!»

Oluline on järjepidevus

Koolidele näitas video teel treeningharjutusi ette olümpiavõtja ja maailmameister Gerd Kanter, kes ise käis kohal Pirita Majandusgümnaasiumis.

«Tänane tund on meie jaoks pidupäev, sest alati on tore kui keegi väljastpoolt kooli tuleb tundi andma – kindlasti saame siit ka õpetajatena mõned harjutused kõrva taha panna,» rõõmustas kaheksanda klassi kehalise kasvatuse õpetaja Heidi Orula-Krik. «Kui selline üritus koju kätte tuuakse, oleks patt keelduda! Õpilased ja ka õpetajad saavad sellest kindlasti väga positiivse emotsiooni ning võib-olla on see nii mõnelegi edaspidiseks arengutõukeks, kui õpilane leiab, et liikumine ja sportimine on talle vajalik, ning see on tore ja mõnus.»

Harjutusi kaasa teinud Kenneth-Hans Möldre leidis, et olümpiavõtja Gerd Kanteri antud tund oli teistmoodi kui tavaline tund, sest harjutusi näidati detailsemalt ette. «Tänapäeval tehakse pisut liiga vähe sporti ja selline tund annab kindlasti motivatsiooni ka ise rohkem teha,» märkis noormees. «Meil varem ei ole olnud sellist tundi ja kõik olid elevil!»

Olümpiavõitja Gerd Kanter mainis, et koolides käimisi tuleb ikka aeg-ajalt ette. «Meil on ju «Sport kooli» programm, ning vahel käin ka niisama lastel külas,» rääkis Kanter, kelle sõnul on ühised toimetamised alati meeleolukad. «Ma arvan, et võimlemine on oluline ja mul on hea meel, et Tallinn on sellele tähelepanu juhtinud.»

Olümpiavõitja kinnitas, et üldine laste liikumine tahab kindlasti järele aitamist ja selline algatus võib laste kehalist aktiivsust tõsta. «Statistika on kurb – me võime täna rääkida võib-olla vaid 20% lastest ehk kaks kümnest lapsest liigub tõesti piisavalt, ülejäänud aga nõuavad järele aitamist,» nentis Kanter. «Kui räägime 12aastastest, loobuvad paljud selles vanuses spordist üldse. Loodan, et erinevad aktsioonid võiksid laste liikumist järele aidata. Spordiga koos käib ju alati emotsioon ning eriti laste puhul on võimalik liikumist läbi mängu nii teha, et see ei olegi niivõrd kurnav ja väsitav, vaid emotsionaalne ja tore tegevus.»

Gerd Kanter usub, et edu aitab saavutada ka koostöö kooliga. «Kui teha väikeseid hommikuvõimlemisminuteid järjepidevalt, hakkab see ühel hetkel lastele meeldima, iseäranis kui ka õpetajad näitavad eeskuju ja mõtlevad mingi süsteemi välja, nii et näiteks iga päev näitab mõni uus laps midagi ette vms. Stsenaariumid on erinevad, kuid oluline on järjepidevus.»

Spordihommik pani taas hulgaliselt tervisesportlasi liikuma

Kaheksandat korda toimunud spordihommik tõi möödunud nädala reedel pealinna spordihallidesse ja taliujumiskeskustesse ligi 600 tervisesportlast.

Spordihommiku traditsiooni algataja, linnapea Mihhail Kõlvart ütles, et spordihommik pakkus palju positiivseid emotsioone. „Hea meel oli juhtida trenni ja pakkuda koos teiste sportlastega inimestele energiat terveks päevaks,“ ütles Kõlvart.

Kõige enam osalejaid ehk 210 tervisesportlast osales Lasnamäe Kergejõustikuhalli virgutaval hommikvõimlemisel, mille viis läbi linnapea Mihhail Kõlvart. Sõle Spordikeskuses Ott Kiivika juhendamisel toimunud üldfüüsilisele treeningule tuli kohale 85 spordihuvilist ja Kalevi Spordihalli treeningust BC Kalev/Cramo korvpallimeeskonnaga võttis osa 70 linlast. Ühtekokku osales spordihommikul 583 inimest. Taliujujaid oli kokku 218, kellest pea pooled proovisid talisuplust esimest korda. Spordihommikul osalejaid premeeriti priipääsmega spordikeskustesse aasta lõpuni.

Spordihommiku väljakutses „Spordiminut“ osales 92 haridusasutust, neist 71 lasteaeda ja 22 kooli. Iga klassi õpilastel või lasteaiarühma lastel tuli teha spordihommikul umbes minuti jooksul üheskoos harjutuste kompleks, mille kooli või lasteaia töötaja fotona jäädvustas ning edastas konkursi korraldajatele. Kokku saadeti 331 fotot, millest 221 tulid lasteaedadest ja 110 koolidest. Lasteaedade ja koolide vahel loositi välja tasuta pääsmed Tondiraba Jäähalli.

2015. aastal esmakordselt toimunud spordihommik kutsub iga aasta novembrikuus linlasi aktiivselt liikuma. Spordihommiku eesmärgiks on meelde tuletada, et mõõdukas liikumine on aastaringselt oluline ning ka pimedal ja külmal ajal leiab selleks erinevaid võimalusi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.