"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
suur galerii Robotexil sai näha nii päikeseautot, Milremi kuulsat roomiksõidukit kui ka robot-teenindajat Bellaboti (1)
26. november 2022
Ilja Matusihis

25. – 26. novembril toimus Tallinnas Saku Suurhallis maailma suurim robootikafestival Robotex International. Kaks päeva täis kaasahaaravaid robootikavõistlusi ja töötubasid, põnev tehnoloogianäitus, kus uudistamist igal sammul.

Vaata galeriid (141)

Robotexi EXPO alal sai sel aastal tutvuda paljude robootika ja tehnoloogia ettevõtete insenerlahenduste, toodete ja teenustega. Põneva väljapanekuga on kohal KÕU Mobility Group, kelle uut tõukeratast Äike saab proovida. Samuti on uudistamiseks väljas Solaride päikeseauto. Milrem Robotics ja Marduk Technologies toovad külastajatele tutvumiseks sõjatööstusele mõeldud tehnoloogiad ja seadmed. Schbot toob külastajateni  muljetavaldava väljapaneku robottolmuimejatest ning aknapuhastusrobotitest. Lisaks saab kohapeal tutvuda erinevate tudengiprojektidega, nagu näiteks Tudengivormel ja ESTCube, mille meeskond on kaasa võtnud juba järgmisel aastal orbiidile lendava mudeli. Näitusel on esindatud ka Eesti värsked start-upid, kes Ajujahi saates võistlevad: Justacart pakub külalistele uudistamiseks tehisintellektil põhinevat ostukäru ning Pickitwise demonstreerib maasikakorjamise robotit. Kohal on ka Eesti enda elektriautode tootja Nobe Cars koos Nobe 100GT’ga. Meelelahutusliku poole pealt on kõigil huvilistel võimalus proovida kätt mudelautodega driftimise, mida korraldab CuFa RC Drifti ja Vaba Aja keskus, kes igapäevaselt tegutseb Stroomi keskuses Tallinnas. Lisaks kõigele muule põnevale näeb üritusel ringi toimetamas Eestis esimest esmaklassilist robot-teenindajat Bellabot, kes ka inimestega suhtleb. TalTech, Lennuakadeemia ja kood/Jõhvi tutvustavad koolide õppimisvõimalusi ning räägivad pakutavatest erialadest lähemalt. 

Vaata galeriid (35)

Robotexi tegevjuht Ave Laas: “Me oleme harjunud nägema Eestit kui edukat e-riiki ja IT riiki, aga meie insenerid on tõestanud, et nad on absoluutne maailmaklass. Robotex on parim võimalus, kus tutvuda Eesti tehnoloogiliste edulugudega. Seda kõike on põnev kõrvutada meie tudengiprojektidega. Võib vaid oletada, millised arenguhüpped meid veel tulevikus ees ootavad.”

Robotexi lahutamatuks osaks on alati olnud töötoad, lastele ja noortele, aga miks mitte ka kogu perele. Ka sel aastal on töötubade programmis palju huvitavat nii väikestele kui ka suurtele robootikahuvilistele. Töötoad saavad teoks tänu Robotexi headele koostööpartneritele.

Lennuakadeemia juhendamisel saab ehitada roboti ning proovida, kuidas äsja ellu ärganud robot etteantud ülesandeid lahendab. Hollywoodi lennunduse töötoas sukeldume lennundusmaailma telgitagustesse. Põnevat tegutsemist pakub Robotexi töötubade alal Digipurk, kes keskendub selle aasta Robotexil asjade ehitamisele. Digipurgi juhendamisel valmivad ka joont järgivad autod, elektroonilised liivakellad ning täringud. TalTech pakub tänavu väga mitmekesist töötubade programmi, kus leidub tegevust erinevas vanuses osalejatele. Harjutada saab nii programmeerimist, köögiviljadest elektrijaama ehitamist kui ka ehitusinseneri juhendamisel tugeva ja vastupidava silla ehitamist. TalTechi eestvedamisel on veel võimalik elektroonika- ja tehnoloogiasõpradel Arduino UNO töötoas panna ise kokku elektroonikaseade ning programmeerida see tööle. LEGO Spike Prime töötoas katsetatakse robootika komplektide võimalusi. TTÜ Robotiklubi ehitab seekordsel Robotexil Folkrace töötoas robotit, mis sõidab „tundlate“ abil ning viib läbi masinnägemise demoesinemise. Kohal on Haridus- ja Noorteameti ProgeTiigrid, kellega koos saavad nii suured kui väikesed huvilised katsetada põrandaroboteid ning avastada ka virtuaalreaalsuse maailma.

Töötubadesse registreerimine SIIN.

25.-26. november toimub Robotex Internationali raames Saku Suurhalli Rock Lounges kahepäevane hübriidne tehnoloogiakonverents “Reality R”. Pääse konverentsi saali on kutsete alusel, kuid kõigil huvilistel on võimalik mõlemast konverentsi päevast osa saada Elisa Stage platvormi vahendusel. Konverentsi fookuses on aktuaalsed teemad – AI, sõjatööstus, küberkaitse, tööstus 5.0 ning konverentsi teine päev on pühendatud haridusele ning haridusrobootikale. Tehnoloogiakonverents võtab sellel aastal teemaks reaalsuse, milles meie tänase noored ehk generatsioon R tulevikus elama peavad. Esinejaid on nii USA-st, Taanist, Hiinast, Lõuna-Koreast, Türgist, Indiast, Eestist kui ka mujalt.

Robotexi toetajad ja partnerid on TalTech, Tallinna linn, EAS, SA KÜSK, Starship, KÕU Mobility Group, Stoneridge, Lennuakadeemia, Schbot, Droon.ee, Insplay, SK ID Solutions, Milrem Robotics, RoboMiku, Teval elektroonika, 3KGroup, kood/Jõhvi, USA Saatkond Eestis, TEAHU, HARNO, Digipurk, schneider electric jt.

Vaata lähemalt: robotex.international

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

RAHASTAMINE CHARLY KERKIR
28. nov. 2022 12:42
RAHASTAMINE CHARLY KERKIR Tere kõigile Suur tänu Jumalale CHARLY KERKIR minu teele tagasi toomise eest. Kõigi oma rahaliste vajaduste jaoks või kui teil on rahalisi raskusi, võtke lihtsalt ühendust selle imelise CHARLY KERKIR ga ja olete täiesti rahul. See suurepärane mees on mind just aidanud väikese summaga 55 000 € ja see on minu jaoks enam kui piisav. Ta on südamega mees, tänu sellele imelisele mehele sain ma oma elatustaset ja võlga tõsta. Kui vajate väikelaenu, võtke nendega ühendust ja te ei pea pettuma. E-post: charlykerkir@gmail.com Aitäh Märkus Kui te pole EESTIST, siis hoidke eemale