"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Keskerakond Sõlmime erakondade ülese riigikaitse kokkuleppe (0)
26. november 2022
Pealinn

Eesti Keskerakond teeb riigikaitse eesmärkide saavutamiseks koostööd kõikide erakondadega ja pooldab erakondade ülese kokkuleppe sõlmimist, seisab parlamendivalimiste kaitsepoliitika peatükis.

“Julgeolekuolukord maailmas on ebastabiilne ja seda mõjutavad muutused sageli kiired ning ennustamatud. Euroopas toimub suuremastaapne sõda ja agressorist Venemaa kasutab oma eesmärkide saavutamiseks kõiki vahendeid, ignoreerides rahvusvahelist õigust,” ütleb kaitsepoliitika peatüki eestvedaja, kindralmajor Neeme Väli. “Soome ja Rootsi liitumine NATOga parandab küll sõjalist tasakaalu regioonis, kuid meie naabri agressiivne käitumine sunnib meid astuma kiireid ja otsustavaid samme laiapindse riigikaitse tugevdamiseks. Seoses kasvanud sõjaohuga peab Eesti tõstma ühiskonna kriisivalmiduse taset ning suurendama investeeringuid kaitsevõimesse.”

Neeme Väli sõnul tuleb üle vaadata kaitseväe toimimise alused, et tagada nende vastavus muutunud julgeolekuolukorraga. “Eesti riigikaitse peab olema korraldatud selliselt, et kriisi ja sõja korral rakendatakse kogu kasutada olev ressurss ühiskonna ja selle liikmete kaitseks. Selleks tuleb teha koostööd kõikide erakondadega, et tagada ühine nägemus riigikaitse eesmärkide saavutamiseks. Pooldame erakondade ülese kokkuleppe sõlmimist,” lausub endine Kaitseväe peastaabi ülem.

NATO peakorteri sõjalises staabis teeninud Neeme Väli on seisukohal, et liitlaste panust tuleb kõrgelt hinnata, kuid iseseisva kaitsevõime kvaliteeti tuleb otsustavalt tõsta. “Õhuturbe üleminek õhukaitseks peab olema sujuv ja kiire. Kiirendada tuleb keskmaa õhutõrje võimekuse arendamist Eestis ning teha selleks koostööd meie liitlastega,” märgib ta. “Kaitseliit on maakaitse selgroog ja väärib kaitseväega võrdset kohtlemist nii varustuse kui väljaõppe osas. Samuti tuleb suurendada väljaõppe läbiviimiseks ettenähtud ametikohtade arvu.”

Keskerakonna volikogu esimees, valimisplatvormi töörühma juht Tõnis Mölder on veendumusel, et kaitsekulutuste maht peab järgmistel aastatel püsima 3 protsendi tasemel SKPst ning seda kohandatakse vastavalt muutustele julgeolekuolukorras. “Elanikkonna kaasamine riigikaitsesse peab olema aktiivsem, et suurendada Eesti kaitsevõimet. Üheks võimaluseks on anda vabatahtlikuks ajateenistuse läbimiseks rohkem valikuvõimalusi. Lisaks seisame selle eest, et riigikaitseõpetus koolides oleks kohustuslik osa õppeprogrammist,” lisab Tõnis Mölder.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.